17.09.2014
Rota Haber
İsmail Hakkı Karadayı kimdir?
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. İsmail Hakkı Karadayı kimdir?
Haberi Yazdır Email Gönder
03.01.2013 19:55   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifade verdi. Karadayı, ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi. Karadayı'nın Ankara Adliyesi'ne getirilişi  sırasında polis ekipleri geniş güvenlik önlemleri aldı. Bu sırada İş Partisi üyeleri de adliyeye girmek isteyince kısa süreli izdiham yaşandı.

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi
Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedildi.
Emekli Orgeneral Karadayı'nın avukatı Erol Yılmaz Aras, karar sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Karadayı'ya 83 soru soruldu. Herhangi bir belgede imzası veya parafı olmamasına rağmen savcı, dönemin genelkurmay başkanından habersiz böyle bir şey olmayacağını düşünerek, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etti" dedi.İsmail Hakkı Karadayı Kimdir?

Çankırı ilinin Kızılırmak ilçesinin Karadayı köyünde 1932 yılında doğdu. İsmail Hakkı Karadayı, 1951 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1953 yılında Uçaksavar Okulu'ndan mezun oldu. Çeşitli Topçu Birliklerinde görev yaptıktan sonra 1963 yılında Kara Harp Akademisi'ni, 1967 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisi'ni, 1975 yılında Milli Güvenlik Akademisi'ni bitirdi. Kurmay subay olarak değişik komutanlıklarda Şube Müdürlüğü, Kara Harp Okulu'nda öğretmenlik, Orta Doğu Ülkelerinde Askeri Ataşelik, Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Hareket Başkanlığı Plan Prensipler Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu ve 1977 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Kara Kuvvetleri Tayin Dairesi Başkanlığı ve Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yaptı ve 1981 yılında Tümgeneral oldu. Tümgeneral olarak Kıbrıs'ta iki yıl Tümen Komutanlığı yaptı ve bilahare Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı'na atandı. 1985 yılında Korgeneral oldu ve bu rütbede iki yıl Kolordu Komutanı olarak görev yaptı. 1989 yılına kadar Korgeneral olarak iki yıl, 30 Ağustos 1989 yılında terfiini müteakip, Orgeneral olarak da 1 Ocak 1991 tarihine kadar Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevini yürüten Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, bu tarihte 1. Ordu Komutanlığı'na tayin oldu. Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 30 Ağustos 1993 tarihinden itibaren bir yıl süreyle Kara Kuvvetleri Komutanlığı yaptı.

30 Ağustos 1994 tarihinden geçerli olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.[1] 28 Şubat süreci'nde Genel Kurmay Başkanlığı yapmaktaydı.

30 Ağustos 1998 itibariyle yaş haddinden emekli oldu. Evli ve iki çocuk babası olup Fransızca bilmektedir.

Çankırı Vakfı ve Haliç Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde Akademik Konseyde üye, Encümen-i Daniş’te üye, Dostlar Meclisi’nde üyedir.

Medyaya yansıyan ses kasetlerinde ise İsmail Hakkı Karadayı'nın 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu'yu etkileyerek demokratik süreci engellediği iddia edilmistir. Karadayı, bu ses kasetlerinin montaj olduğunu ifade etmis ve iddiaları reddetmiştir.

28 Şubat darbe soruşturması kapsamında 3 Ocak 2013 tarihinde İstanbul Fenerbahçe Orduevinde göz altına alındı.

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 1 yorum yapılmıştır
Turan Tecir - 04.01.2013 13:45:17
Komutanın eline dikkat edin!!! 
 
 
Reklamlar