06.03.2015
Rota Haber

20 yaş üzeri araç sahiplerine müjde

 
20 yaş üzeri araç sahiplerine müjde

Devlet, 20 yaş üzerindeki araçların hurdaya ayrılmasını teşvik edecek. Vergisinin yüzde 25'i ödenen aracın tescil kaydı silinecek.

Haberi Yazdır Email Gönder
17.04.2012 17:06   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Başbakan Yardımıcı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenledikleri ortak basın toplantısında Tasarruf Teşvik Paketi'nin detaylarını açıkladı.

Pakette yer alan detaylardan biri de 20 yaş üzeri araçlara getirilecek yeni uygulamayla ilgili. Bakan Şimşek, 20 yaş üzerindeki araçların hurdaya ayrılmasını da teşvik edeceklerini vurgulayarak, şu bilgiyi verdi:

”Karayolu taşımacılığında karbondioksit emisyonunun azaltılması ve ömrünü tamamlamış taşıtların hurdaya ayrılarak bertaraf edilmesi amacıyla daha önce geçici süreli olarak yapılan 20 yaş ve üzeri taşıtların hurdaya ayrılması halinde, biz bu yeni düzenlemeyle taşıt sahipleri adına tahakkuk eden Motorlu Taşıtlar Vergilerinin yüzde 25’inin ödenmesi şartıyla, kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçeceğiz ve taşıtın tescil kaydının silinmesi uygulamasını getireceğiz.”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Maliye Bakanlığı'nın hurda teşvik düzenlemesi binek araçları hedefliyor" dedi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, Türkiye'de motorlu araç parkındaki yaşlı araçların trafikten çekilmesi için bir teşvik unsuruna ihtiyaç olduğunun bilinmesi ve bununla ilgili Maliye Bakanlığı'nın bir çalışma yapmasının son derece pozitif olduğunu belirterek, ''Ama bunun içeriğini sektörün ihtiyaçlarına göre biraz daha zenginleştirmek gerekiyor. Sokaktaki tüketiciyi daha da teşvik edecek bir hale getirmek gerekiyor. Araç sahibine kilogramında 1-2 lira bir teşvik verilirse, araç sahibi o eski aracını çıkartıp teslim edecektir'' dedi.

Erce, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı Tasarruf Teşvik Paketi'nde yer alan 20 yaş üzeri araçlara getirilecek yeni uygulamayla ilgili, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Yeni teşvik paketinin içerisinde bu konunun ele alınmış ve dahil edilmiş olmasının son derece önemli ve memnuniyet verici olduğunu dile getiren Erce, Türkiye'nin kanayan yaralarından birinin de yaşlı araç parkı olduğunu kaydetti.

Erce, Türkiye'nin motorlu araç parkının yaş dağılımına bakıldığı zaman 12 milyon aracın 3'te 1'inin 16 yaş üzeri, yarısının da 12 yaş üzeri olduğunu ifade ederek, Avrupa ile mukayese edildiğinde Türkiye'nin son derece yaşlı bir araç parkı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin bu yaşlı araç parkının trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri olduğuna işaret eden Erce, şunları söyledi:

''Birçok problemin kaynağı bu eski araçlar. Onun için burada doğru bir düzenleme ile bunu gençleştirmemiz lazım. Bugünden yarına olmayacak bir konu olduğu için buradaki teşvik paketinin son derece sağlıklı oturtulması gerekiyor. Bu konuda aslında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 31 Aralık 2011'de biten son derece başarılı bir programı vardı. Burada 3,5 tondan daha fazla yük taşıma kapasitesi olan kamyon, tanker, çekici gibi araçlar aynı zamanda, 16 adet ve üzeri oturma yeri olan otobüs cinsi araçlara bir teşvik verildi. Bu teşvikte kilogramı 1 ile 2 lira arasında bir teşvik verildi. Bu çok iyi ve başarılı bir şekilde çalıştı.

Yaklaşık 14 ay içerisinde 52 bin adet araç trafikten çekildi ve Ömrünü Tamamlamış Araç (ÖTA) olarak hurdaya ayrıldı. Hurdaya ayrılmış olan araçlardan 208 bin ton hurda çıktı. Türkiye'nin önemli cari açıklarından biri de hurda ithalatı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı da bunun için 160 milyon lira ödeme yaptı. Öbür taraftan 208 bin tonun değeri de yaklaşık 140 bin lira. Cepten çıkan para aslında çok da değil. Biz benzer bir programın yapılmasını istiyoruz.''

-''Ne kadar verimli çalışır emin değiliz''-

Hayri Erce, bugünkü teşvik sistemine bakıldığında 20 yaş üzeri taşıtların hurdaya ayrılmasının teşvik edildiğini ve bu araçlar için, birikmiş olan Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin (MTV) 4'te 1'inin ödenmesi koşulunun getirildiğini aktararak, bu teşvik sisteminin ne kadar verimli çalışacağından emin olmadıklarını kaydetti.

''Bu sistemi kuruyoruz, bir kere doğru kuralım ve sürekli işleyen bir sistem olsun. Bizim hedefimizin bu olması lazım'' diyen Erce, burada doğru uygulamanın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın daha önce yapmış olduğu uygulama olduğunu belirtti.

Erce, ''Bunun benzerini yaparsak, MTV'de bir af yaparsak, üzerine, tüketiciye de geldiğinde kilogramına 1-2 lira bir para verirsek, tüketici buradan gelecek para ile yeni araç alabilir, üzerine bir miktar koyar, kredi kullanır, bir motivasyon, bir teşvik olur. Sadece 'ben senin MTV'ni affettim' dediğinde, zaten bu insanlar kaçak, ödemiyor, gidip aracını verecek araçtan olacak, cebinde de hiçbir şey olmayacak. Onun için bunun verimli çalışmasını istiyorsak bir motivasyon faktörünü de işin içine koymak lazım'' diye konuştu.

-''Ömrünü Tamamlamış Araçlarla ilgili hukuki süreç tamam''-

Bugün Türkiye'de ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili hukuki sürecin ve yönetmeliğin tamamlandığına işaret eden Erce, şunları kaydetti:

''Bütün distribütörlerin 81 merkezde Ömrünü Tamamlamış Araç teslim merkezleri yapıldı. Altyapı bugün hazır. Sadece teşvik programının sağlıklı bir şekilde ele alınması gerekiyor. bu sadece bir kanun tasarısı, hayata geçtiğinde daha insanları araçlarını hurdaya ayırmaya teşvik edici bir hale gelir diye ümit ediyorum. Önümüzde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın dört dörtlük çalışmış bir sistemi var. Yani MTV'nin affedilmesi ve kilograma teşvik verilmesi. Bu çalıştı. Bu çalıştıktan sonra gidip farklı bir şeyle deneme yapmak bence verimli olmayacak.

Bu araçların trafikten çekilmesi için bir teşvik unsuruna ihtiyaç olduğunun bilinmesi ve bununla ilgili Maliye Bakanlığı'nın bir çalışma yapması son derece pozitif, ama bunun içeriğini sektörün ihtiyaçlarına göre biraz daha zenginleştirmek gerekiyor. Sokaktaki tüketiciyi daha da teşvik edecek bir hale getirmek gerekiyor. Araç sahibine kilogramında 1-2 lira bir teşvik verilirse, araç sahibi o eski aracını çıkartıp teslim edecektir.''

AA

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 9 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
HAMDİ GÜMÜŞ - 12.04.2013 23:41:25
türkiyenin tek sorunu araclarmı kaldı benim arabamda 20 yas üstü ama 2010 model aractan daha iyi verecekmi bana piyasa değerini yazıklar olsun böyle kanuna bide arkadaslar 5000 tl felan yazmıssınız neden vereyım ben arabamı bundan 6 -7 sene önce arclara 2.500 para verdiler bu kadar sene sonra bu para komik ben sahsıma vermeyi düşünmem bile TÜRKİYENİN ŞU ANDA SORUNU BU DEİL BENCE
mustafa erkölencik - 05.04.2013 21:50:41
sevgili dostlar,.devletimize yardımcı olma adına bu yorumları yapıyorum sayın başbakanımıza eğer bu teklif bildirilirse makul sayabilir ama başbakanımıza bilgilerine diye bimer e birşeyler yazıyorum maalesef ulaştırılamıyor dolayısı ilede bazı bilmesi mutlaka lazım olan şeylerdende haberdar edemiyoruz arz ederim
mustafa erkölencik - 05.04.2013 21:32:20
benim gibi eski model,fakat kendisi yeniden farksız arabası olan dostlar,devlet babalık yapsın diyorsunuz,bakanın aklına gelmiyebilir danişmanlarıda milyonlarca insanı ilgilendiren meseleleri görmezden gelebilirler,tabikş bunlar varsayım,şimdi eğer bakana bildirirlerse memnun olurum destekleyen madur olacak araç sahiplerilütfen yazın ŞİMDİ TEKLİFİMİ SUNUYORUM,devlet mütehayitlerle anlaştı ucuz konut yaptı araba fabrikalarınlada isterse anlaşır ve bizim gibi emeklilere100 150tl taksitle araba sahibi olmamızı sağlar bizim araçlarıda peşinat yerine sayabilir,devlet bizi köşeye sıkıştırmasın.
hasan - 04.04.2013 22:02:10
arkadaşlar hükümet garibani toki gettolarında toplayıp arabalarınıda ellerinden alıp toplu taşıma araçlarına toplayıp ortadan kaldıracak zenginnin lüks hayatı rahat edecek
mustafa erkölencik - 04.04.2013 21:10:52
sayın yetkililer benim arabam 89 model emekliyim bir daha alma şansım hiç yok bu arabamı elimden zorla alırsanız zulüm olur demokrasi 3. dünya -dan kurtulamayız zulümde payidar olmaz tuzu kurular içiç problem yok anca bisiklet alabiliriz sevgili büyüklerim.
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
06.03.2015
 

TL/Dolar kuru Mart sonunda ne olur?


Ankete (1246) kişi katıldı
 
 
Reklamlar