21.09.2014
Rota Haber
2013 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ? ÖSYM LYS sonuçları 2013 sorgula
2013 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ? ÖSYM LYS sonuçları 2013 sorgula.Ali Demir, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının erken açıklanması konusunda adaylara süpriz yapabileceklerini bildirdi.
Haberi Yazdır Email Gönder
27.06.2013 09:47   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


2013 LYS sonuçları ne zaman açıklanacak ? . ÖSYM LYS sonuçları sorgula.Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının erken açıklanması konusunda adaylara süpriz yapabileceklerini bildirdi.

LYS-4 Tarih soruları ve cevapları izlemek için tıklayınız (VİDEO)

LYS-4 Coğrafya soruları ve cevapları izlemek için tıklayınız (VİDEO)

LYS-4 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları ve cevapları izlemek için tıklayınız (VİDEO)

LYS-4 Felsefe soruları ve cevapları izlemek için tıklayınız (VİDEO)

LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı soruları ve cevapları izle - ÖSYM 2013 LYS soruları ve cevapları izle - 15 Haziran LYS soruları TRT Okul izle. LYS soru ve cevapları canlı olarak hangi kanalda izle'necek ? Merakla beklenen ve LYS soru ve cevapları anlık olarak rotahaber.com adresinden izleyebilirsiniz. ÖSYM 2013 LYS soru ve cevaplarının hangi kanaldan açıklanacağı belli oldu. 2013 LYS soru ve cevapları canlı yayınla verilecek.

LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı soruları ve cevapları izlemek için tıklayınız

Beklenen gün geldi çattı. 15-16 Haziran LYS soruları ve cevapları rotahaber.com farkıyla izleyebileceksiniz. ÖSYM LYS soruları ve cevap anahtarı an ve an TRT Haber ve TRT Okul ile birlikte rotahaber'de yayınlanacaktır.

Üniversite eğitimine hazırlanan Lise öğrencilerinin girdiği son sınav olan LYS sorularının cevapları açıklandı.

Neredeyse bütün yıl boyunca bu sınava hazırlanan öğrenciler sınav sonuçlarının açıklanması ile bazıları üzülürken bazıları Üniversite eğitimi için umutlandı.-"Sonuçları en kısa zamanda açıklamak için her türlü hazırlığı yaptık. Şu anda tarih vermek mümkün değil, takdir edersiniz ki 81 ilde yaptığımız sınav, bütün bu evrakın gitmesi gelmesi, onların taranması okunması bir zaman alacaktır ancak hedeflediğimiz çok güzel bir sürprizimiz yine olacak"

-"Bu yıl ilk kez diploma notlarını e-okul üzerinden alacağız. Pazartesi günü adayların diploma notlarını e-okul üzerinden incelenmek üzere tüm adaylara açacağız, kontrol etmelerini isteyeceğiz. Bu, bizim hesapları yapmamızı, sonuç açıklamamızı da hızlandıracak bir etki oluşturacak"

Demir, LYS Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) öncesi Yemen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Dr. Abdullah Al-Hamidi ve beraberindeki heyetle sınav yapılacak binaları inceledi.

Ali Demir, AA muhabirine, kurum sınavı da olsa üniversiteye giriş sınavı da olsa yaptıkları tüm sınavlarda aynı güvenlik tedbirlerini uyguladıklarını söyledi. LYS sınav evraklarının, çarşamba gününden itibaren çok yüksek güvenlik tedbirleri içerisinde illere gönderildiğini belirten Demir, bu sabah itibarıyla depolardaki evrakların sınav binalarına dağıtıldığını, emniyet görevlileri, kuryelerle sınav güvenliği açısından bütün tedbirlerin alındığını dile getirdi.

YGS'de sonuçlarının hızlı açıklanmasının, "rekor" olarak algılandığını belirten Demir, ancak bunun "ÖSYM'nin yeni standartları" olarak ifade edilmesinin yerinde olacağını vurguladı.

ÖSYM'nin LYS sonuçlarını da en kısa zamanda açıklamak için her türlü hazırlığı yaptığının altını çizen Demir, "Bunda da benzer bir çalışma yapılacak. Bundan sonra bütün sınavlarımızda aynı olacak. Çünkü ciddi şekilde sınav sistemimizi organize ediyoruz, bilişim altyapımızı düzenledik. Dolayısıyla bu bizim için artık sıradan bir olay haline gelmiştir. Şu anda tarih vermek mümkün değil. Takdir edersiniz ki 81 ilde yaptığımız sınav, bütün bu evrakın gitmesi gelmesi, onların taranması okunması bir zaman alacaktır. Ancak hedeflediğimiz çok güzel bir sürprizimiz yine olacak" dedi.

Adayların puanlarının ve yerleştirme puanlarının hesaplanmasında, diploma notlarının da kullanıldığını anımsatan Demir, bugüne kadar diploma notlarının "okul.ösym.gov.tr" adresi üzerinden lise müdürlerince girildiğini, daha sonra Milli Eğitim Bakanlığının e-okuluyla uyuşum sağlandığını anlattı.

Bu yıl ilk kez diploma notlarının e-okul üzerinden alınacağını bildiren Demir, "Şu anda bu bilgileri almış durumdayız. Pazartesi günü adayların diploma notlarını, e-okul üzerinden incelenmek üzere tüm adaylara açacağız, kontrol etmelerini isteyeceğiz. Düzeltme gerekiyorsa e-okul üzerinden düzeltip, bize yeniden bilgi girişi olacak. Bu, bizim hesapları yapmamızı, sonuç açıklamamızı da hızlandıracak bir etki oluşturacak" diye konuştu.

LYS'ye giren tüm adaylara başarılar dileyen Demir, adayların sınav kurallarına uymalarını ve sınava sakin gitmelerini istedi.

"Dünya ÖSYM'yi gıptayla izliyor"

ÖSYM'nin ciddi bir sınav ve bilgi birikimi olduğuna işaret eden Demir, bu birikimi dünyanın gıptayla izlediğini dile getirdi. Sudan, Nijerya, Kazakistan, Azerbaycan ve Kıbrıs gibi birçok ülkeden heyetlerin ÖSYM'nin uygulamalarını incelemek üzere geldiğini anlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yemen heyeti, benzer bir sistemi ülkelerinde kurmak üzere yerinde inceleme yapmaya geldi. Bakan Yardımcısı mertebesinde, kalabalık bir heyet burada. Hafta içerisinde kurumda bilgi verdik. Bugün de sınavı fiilen görmek istediler. O nedenle evrak nasıl binaya geldi, salonlar nasıl organize edildi, bunları görmelerini sağladık."

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar