22.09.2014
Rota Haber
2014 Bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik için teklif son dakika
2014 Bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik için teklif son dakika.Yaş sınırı 28 olarak öngörülen teklife göre "bedel" yıllık gelire göre düzenleniyor...
Haberi Yazdır Email Gönder
12.11.2013 16:23   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


2014 Bedelli askerlik çıkacak mı? Bedelli askerlik için teklif son dakika.CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, bedelli askerlik konusunda parti olarak Meclis'e yeni bir teklif verdiklerini söyledi. Teklife göre yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olan gençler hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmeti yapmış olacak.

14 bin 1 lira ile 25 bin lira dahil olanlar ise 7 bin 500 lira ödeyerek bedelliden yararlanacak. 25 binin üzerinde geliri olanlar ise 15 bin lira ödemeleri halinde askerlik hizmeti yapmış sayılacak. Teklif yaş sınırı 28 yaşından gün almış olduğu halde askerlik yapmamış olanları kapsıyor.

Mecliste bir basın toplantısı düzenleyen Hamzaçebi, AK Parti'nin getirdiği bedelli askerlik düzenlemesinin talepleri karşılamadığını ifade etti. Bu konuda 470 bin kişilik bir kitlenin sadece yüzde 10'luk bölümünün bedelli askerlikten yararlandığını dile getiren Hamzaçebi, askerliğin 12 aya indirilmesiyle birlikte yeni bir gereklilik doğduğunu kaydetti. Toplam 4 defa bedelli askerlik düzenlemesi yapıldığını hatırlatan Hamzaçebi, zorunlu askerlik süresinin uzunluğunun bedelli askerlik yolunda bir beklentiye yol açtığını ifade etti.

Zorunluk askerlik süresinin kalıcı bir şekilde, güven verecek şekilde kısaltmak gerektiğini anlatan Hamzaçebi, bunlar düşünüldüğünü 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle bedelli askerlik düzenlemesinin neden ihtiyaca cevap vermediğinin anlaşılacağını kaydetti.

Teklife göre yıllık geliri 14 bin lira ve daha az olan gençlerin hiçbir bedel ödemeden zorunlu askerlik hizmeti yapmış olacaklarını dile getiren Hamzaçebi, 14 bin 1 lira ile 25 bin lira dahil olanlar ise 7 bin 500 lira ödeyerek bedelliden yararlanacaklarını ifade etti.

25 binin üzerinde geliri olanların ise 15 bin lira ödemeleri halinde askerlik hizmeti yapmış sayılacağını dile getiren Hamzaçebi, 28 yaşından gün almış olduğu halde askerlik yapmamış olanların bu düzenlemeden yararlanacağını vurguladı.

Bu teklif ile yaşın hem makul bir seviyeye çekildiğini, hem de bedelli beklentisi olan gençlerin beklentisinin karşılanacağını, hemde Genelkurmay'ın asker kaynaklarının kurumamasına yol açan bir teklif olduğunu kaydetti. Teklifin bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na verileceğini ifade etti.

Tututklu milletvekilleriyle ilgili bir soruya ise Hamzaçebi, geçen hafta bu konuda MHP ile bir görüşme yapıldığını açıkladı. Tutuklu milletvekilleriyle ilgili BDP ile de bir görüşme yapılacağını ancak tarihin belli olmadığını belirten Hamzaçebi, MHP ile temas sağlandığını; bu konuda bir düzenleme yapılması görüşünde olduklarını söyledi. Tutuklu milletvekilleriyle ilgili geçici madde düzenlemesi yapılacağını ve bunun 24. dönemi kapsayan bir düzenleme olacağına dikkat çekti.

Adana Valisi'nin sözleriyle ilgili bir soruya da Hamzaçebi, bu tutumun kabul edilebilir bir tutum olmadığının altını çizdi. Demokratik bir devlette mülki bir amirin bu şekilde konuşma hakkına sahip olmadığını dile getiren Hamzaçebi, "Öyle anlaşılıyor ki sayın vali, Başbakan'ın özel koruması altındadır. Koruması altında olup olmadığı ilerleyen süreçte görülecektir." diye konuştu

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 7 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
ali aslan - 02.12.2013 03:31:25
dile gelirse olacak inşallah 700 bin insan bekliyor bunu 5 milyon oy demektir hayde akp hayde chp
ahmet doğan - 22.11.2013 14:56:35
ya yeter artık 30 yaşında evli ve çocuk sahibi bi adamı askere götürüp ne yapacaksın kardeşim devlete bi yük bindirmekten başka bir şeye yaramaz bu bu nasıl özgür bir ülke vatandaş sürekli baskı altında
sefer topçu - 17.11.2013 11:58:05
inşaalah sayın başbakanımız bu teklife siyasi bakmayıp evet der.gerçekten çok mağduruz bu konuda.çıkan bedelli çok yüksek fiyat ile çıktı.bu teklif çok adaletli..hayırlısı
ALİ AY - 14.11.2013 15:42:06
BEDELLİ ASKERLİK BEKLEYEN TECİLİLERİDE SAYARSAK 2 MİLYONU AŞIYOR HER BİRİNİ 4 ER KİŞİ DE AİLESİ OLDUĞUNU VARSAYARSAK 10 MİLYONU BULUYR AKP YE BOŞUNA YALVARMAYIN 10 MİLYON OYNUZU CHP YE VERİN BU SEÇİM AREFESİNDE HEMEN BEDELLİ ASKERLİĞİ ÇIKARTSIN YETERKİ BU MESAJI HERBİRİNİZ 1 KERE İNTERNETE YAZIN
ALİ AY - 14.11.2013 15:30:02
BEDELLİ
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar