20.09.2014
Rota Haber
2014 YGS soru ve cevapları-ÖSYM YGS Soru ve Cevapları ÖSYM 2014 ! YGS sonuçları Soruları
2014 YGS soru ve cevapları-ÖSYM YGS Soru ve Cevapları ÖSYM 2014 ! YGS sonuçları Soruları.2014-YGS sınavından sonra merak edilen 2014-YGS sınav soru ve cevapları nerede olacak? 23 Mart YGS sınav soru ve cevapları- YGS sınavı.2014 Ygs Sınav Soruları Ygs soruları 23 Mart 2014 Ygs Soruları paylaşım
Haberi Yazdır Email Gönder
23.03.2014 14:48   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


2014 YGS soru ve cevapları-ÖSYM YGS Soru ve Cevapları ÖSYM 2014 ! YGS sonuçları Soruları.2014-YGS sınavından sonra merak edilen 2014-YGS sınav soru ve cevapları nerede olacak? 23 Mart YGS sınav soru ve cevapları- YGS sınavı.2014 Ygs Sınav Soruları Ygs soruları 23 Mart 2014 Ygs Soruları paylaşım.;

ÖSYM 2014 YGS SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sona erdi. YGS sınavı soru ve cevapları burada.SYM milyonlarca adayın girdiği 2014-YGS sınavı soru ve cevapları öğren. 23 Mart 2014 ÖSYM soru çözümleri verilecek mi?

YGS sınavı yapıldı. Şimdilerde ise öğrencilerin merak ettiği konu YGS soru ve cevapları.23 Mart 2014 YGS Sınavı Fen Bilimleri Soruları ve cevapları yayınlandı mı? 2014 YGS Fen Bilimleri Soruları. YGS 2014 Fen Bilimleri hatalı soru.YGS 2014 soru ve cevaplarına ilişkin tüm bilgiler internethaber.com'un bu haberinde. YGS 2014 soru ve cevapları açıklanmayacak.YGS 2014 yapıldı. YGS 2014'te sorulan sorular açıklandı mı? YGS 2014 soruların yüzde 20'si açıklanacak, YGS soruları için tıkla.2014 YGS Soru ve Cevapları konumuzla sizin karşınızdayız.ÖSYM milyonlarca adayın girdiği 2014-YGS sınavı soru ve cevapları öğren. 23 Mart 2014 ÖSYM soru çözümleri verilecek mi?2014 YGS Soruları Yayınlanacak mı?(YGS soruları ne zaman yayınlanacak)YGS soruları yayınlanıyor mu?-YGS soruları zor muydu?

YGS sınav soruları yayınlanıyor mu?2014 YGS Soruları Yayınlanacak mı?YGS 2014 YGS Soruları ve cevapları yayınlandı!2014 YGS soruları yayınlanacak mı.YGS 2014 YGS Soruları ve cevapları yayınlandı! YGS hakkında tüm merak ettikleriniz burada.

ÖSYM YGS sınavı sona erdi. Şimdi herkes Ösym tarafından açıklanacak olan 2014 YGS sorular için internet başında arama yapıyorlar. ÖSYM YGS sorularını açıklamayacakları duyurmuştu fakat YGS'ye giren adaylar bir umutla YGS 2014 soruları açıklanacak mı ? YGS soruları yayınlanacak mı gibi aramalar yapıyorlar. YGS hakkında tüm detaylı bilgileri ana sayfamızdan bulabilirsiniz. İşte YGS 2014 soruları ve cevapları için ayrıntılar;

 YGS 2014'e 2 milyon 7 bin 685 aday girdi. Peki YGS soruları açıklanacak mı? YGS 2014 soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? ÖSYM YGS 2014 soru ve cevapları hakkında açıklama yaptı. YGS 2014 soru ve cevaplarına ilişkin tüm bilgiler...
 
YGS 2014 soru ve cevapları açıklanmayacak. Bu karar herkesi şaşkına çevirdi ve tepki aldı. Zira sorular açıklanmadığı taktirde hatalı sorular da bilinmeyecek.


 
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, YGS 2014'ten 1 hafta önce soruların neden açıklanmayacağını Hürriyet Gazetesi'ne verdiği röportajda izah etti. Demir'in öne sürdüğü gerekçe "soruları ilerde de kullanmak istemeleri".
 
İşte ÖSYM Başkanı'nan gerekçesi;
 
- Yoğun bir soru havuzu oluşturma gayretimiz var. Özellikle sınavlarda denenmiş ve ölçme niteliği yüksek soruların bazı değişikliklerle yeniden kullanımını hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda sınavlarda sorulan soruların sadece yüzde 10’unun paylaşımının yeterli olacağını düşünüyoruz. Yüzde 10’luk uygulamayı da sınava hazırlanan adayların bilgi edinmeleri ve sınava girmeleri halinde kendi sınavlarını cevap kâğıtları ile birlikte fiili olarak değerlendirebilmeleri için uygun gördük. Ama sadece bu YGS’ye 2 milyondan fazla aday katılacağı için yönetim kurulu soruların yüzde 20’sini açıklama kararı aldı.
 
SORU HAVUZUNU GENİŞLETMEK İÇİN
 
- Sınav yapan bir kurum olarak bizim çok zengin bir soru havuzumuz var. Çünkü her geçen gün sınav yükümüz artıyor. Çok hızlı reaksiyon vermemiz gerek durumlar söz konusu olabiliyor. Soru havuzumuzu genişletmenin yollarından biri de sorularımızı sokağa dökmemek, tüm dünyada da bunun böyle olduğunu görüyoruz. Dünyada benzeri sınav yapan kurumların hiçbiri geçmişte yaptığımız gibi sınav sorularını açıklamıyorlar. Belli bir kısmını açıklıyorlar, bilgi veriyorlar. Soruları tekrar tekrar kullanmak amacıyla muhafaza ediyorlar. Bir sorunun gerçekten kullanışlı bir hale gelebilmesi için 2-3 sene gerekiyor. Gerçek sınavda soruların denenmesi çok önemli. Eğer siz sorularınızı sınavdan sonra açıklarsanız deneme şansınız olmuyor. O zaman ölçme yeteneği belirsiz olan sorularla sınav yapmak durumunda kalıyorsunuz. ÖSYM havuzu genişletme, ölçme niteliğini iyileştirme gayreti içerisinde çalışırken önümüzdeki tek zorlayan konu bilgi edinme yayasıydı. Meclis’ten sorularımızın bilgi edinme yasası kapsamı dışında olmasını sağladık.
 
İSTEYEN ADAY SINAV KÂĞIDINI GÖREBİLİR
 
Adaylar ne yaptıklarını bilemeyecek mi?

 
- Bu durum, adayların bireysel olarak sınavda kendi kullandıkları soru kitapçıklarını ve cevap kâğıtlarını kendilerinin incelemesine engel değil. Adaylar ÖSYM’den randevu alarak kendi kitapçıklarının asıllarını inceleyebilirler. Kişisel bilgi edinmeye bir itirazımız yok.
 
YA SORULAR HATALIYSA..
.
 
- Bu hataların hepsini matbaa analizi dediğimiz analiz gösteriyor aslında. Matbaa analizi şu: adayların çoğunluğu hangi soruya hangi seçeneğe gitmiş. Başarılı adaylar yani soruların yüzde 100’üne yakınına doğru cevap verenler, o soruda nasıl cevap vermiş. Bu analizlerle eğer 5 seçenekli bir soru, doğru seçenek “D” ama adayların tamamı “C”ye gitmişse burada bir sorun var demektir. Bunu tekrar uzmanına gösterip, incelettirip burada bir hata varsa direkt iptal ederiz.
 
SORULAR DEĞİŞMEYECEK
 
- Geçen yıldan bu yana ortaöğretim müfredatında bir değişme olmadığından soruların kapsamında bir değişiklik söz konusu değil.
 
SONUÇLARI AÇIKLAMADA SÜRPRİZ YAPABİLİRİZ

 
- 2013 yılında yaptığımız tüm sınavları mümkün olan en kısa sürede açıklamak için gayret ettik ve büyük oranda da bunu başardık. Bu gayretimiz 2014 yılı sınavları için de devam edecek. Hedefimiz, sınav bittiği anda sonuçları açıklamak. Her an sürpriz yapabiliriz.
 
TUVALET YASAĞI OLACAK MI?
 
- Olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Bu konuda çok hassasım. Sınav salonuna giren birisinin sınav salonundan çıkmaması gerekir. Buna çok önem veririm. Çünkü nereye gittiği konusunda hiçbir bilgiye sahip olamıyorsunuz. Belki ben olurum. Ama o salonda oturan diğer adaylar o ciddi bir endişe kaynağı. Ona fırsat vermek istemiyoruz. Sınav salonundan çıkan bir daha geri dönemez. Sınavın üçte ikilik kısmı zorunludur çıkılamaz. Sonrasında isteyen çıkabilir ama geri gelemez.
 
YAZILI SINAVLARA GEÇEBİLİRİZ

 
Açık uçlu diye bilinen yazılı sınav için çok yoğun ve yaygın bir gayretimiz var. Bu gayret içinde bugüne kadar bir deneme, iki de gerçek sınav yaptık. 2014’te bazı sınavlarımızı “Yazılı Sınav” olarak yapacağız. Yazılı sınav, günümüz bilişim teknolojileri sayesinde objektif (nesnel) olarak yürütülebilir bir sınav sistemidir. Yazılı sınavların üniversiteye girişte kısa bir zaman zarfında uygulanması ise öngörülmüyor. Yeterli deneyim ve altyapı oluştuktan sonra değerlendireceğimiz bir konudur.

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar