03.03.2015
Rota Haber

AK Partili Ensarioğlu'ndan Kürtçe çıkış

 
AK Partili Ensarioğlu'ndan Kürtçe çıkış

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Kürtlerin anadilde eğitim taleplerinden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Haberi Yazdır Email Gönder
06.10.2012 23:13   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 
 
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, anadilde eğitimin bir hak olduğunu, bu hakkın mutlaka tanınması gerektiğini söyledi. Kürtçe adı olan çocukların Kürtçe konuşamadığını anlatan Ensarioğlu, "Anadil hakkından Kürtlerin vazgeçmeyeceğini söyleyerek, azınlık değiliz ancak azınlıkların haklarından yararlanmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
 
Ensarioğlu, Diyarakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü'nce Sümerpark Resepsiyon Salonu'nda düzenlenen "Anadili Politikaları" adlı toplantıya katıldı.
 
Kürt sorununun çözümünde ve yeni anayasa çalışmasında en önemli meselenin anadil konusu olduğunu kaydeden Ensarioğlu, bugüne kadar Kürt sorunu denilince akla, etnik bir kimliğin inkarı geldiğini, bugün ise ulus devletin 80 yıl sonra bu inkardan vazgeçtiğini ifade etti.
 
"KÜRTLER KENDİ DİLLERİNDE EĞİTİM YAPMALI"
 
Bugün Kürtlerin demokratik haklarının tartışıldığını, bir ulusun ulus olmasının en önemli şartlarından birinin dil olduğunu anlatan Ensarioğlu, resmi ve eğitim dili olmayan dillerin yaşatılmasının çok zor olduğunu kaydetti.
 
Cumhuriyet'ten önce çok kültürlü bir yapının bulunduğunu, bu yapı içerisinde Kürtlerin de kendi dillerinde eğitim yapabildiğini aktaran Ensarioğlu, Cumhuriyet'ten sonra da belli bir süre bölgede medrese kültürü sayesinde Kürtçe ve Zazaca eğitim yapıldığını, ancak bugün bölgede medreselerin kalmadığını söyledi.
 
"ÇOCUKLARIMIZ KÜRTÇE BİLMİYOR" 
 
Dünya globalleştiği için gelinen noktada dili korumanın çok zor olduğunu ifade eden Ensarioğlu, ana dilde eğitimin bir hak olduğunu söyleyerek bu konuda yeterli alt yapının bulunmadığını söyledi. Eğitimin alt yapısının 5 yıl süreceğini anlatan AK Partili Ensarioğlu, Kürtçe adı olan çocukların Kürtçe konuşamadığını söyledi. Kürtlerin ana dilde eğitimi istediklerini ve bunun Türkiye kamuoyuna iyi anlatılması gerektiğini kaydeden Ensarioğlu, ana dilde eğitimin demokratik bir insan hakkı olduğunu söyleyerek, Kürtlerin bunu pazarlık haline getirmeyeceğini; ancak anadil taleplerinden de hiçbir zaman vazgeçmeyeceklerini söyledi. İstanbul'da Rum ve Ermeni okulları olduğunu ve bunların eğitim dillerinin İngilizce, Fransızca olduğunu söyleyen Ensarioğlu şöyle konuştu:
 
"Bunlar milli eğitimin okulları. Bu dillerde eğitim veriliyor. Bunların dışında İngilizce ve Fransızca eğitim veren okullar da bulunuyor. Sadece mesele Kürtlere gelince, sırf 'siz azınlık değilsiniz' deniliyor. Azınlık değilim, ama azınlık hakkı da bana tanınmıyor. Bu nasıl birşey. Eğer çoğunluksam, eşit yurttaşsam eşitlik hukukun uygulanması gerekiyor."
 
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 15 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
Anadil Bir İnsanın Annesi Gibidir - 07.10.2012 22:43:58
Kimseyi öksüz bırakmaya hakkı yok devletin. Anadilde eğitimin yan etkilerini olumsuz etkilerini şeytana anlat ben dinlemem. Bu tartışmaya açık bir konu değil.
alooo - 07.10.2012 20:10:29
PKK'lı Apo, BDP'li Sakık, CHP'li Tanrıkulu, AKP'li Ensarioğlu; Ülkeyi bölmek bunların asıl yolu...
şaşırmayın - 07.10.2012 10:26:48
Okulları ve sınıfları etnik gruplara, ırklara , kafataslarına, dillere göre ayırmak, ayrıştırmak bölücülüktür, hainliktir. Türkiye'de yaşayan onlarca değişik etnik gruba mensup öğrenciler nasıl aynı okullara gidiyorlar, aynı eğitimi alıyorlarsa Kürtler de aynısını alacaklar. Okulları, sınıfları,öğrencileri, öğretmenleri ırk ve dil esasına göre bölmek, etnisitelere ve dillere göre kamusal alanlar yaratmak ırkçılıktır. resmi dil değişik etnik grupları en ülkenin en büyük ve en yaygın olan dilin şemsiyesi altında toplamak ve birleştirmek içindir,bölmek ayırmak, ayrıştırmak için değil.
yani - 07.10.2012 09:38:50
allahin verdigi dili inkar etmek allaha sirk kosma allaha itiraz etmektir yani kisa casi alllahida inkar anlamina gelir cünkü hic bir kavimi mileti rabim basksinin emrine koyiyem diye yaratmadi allahin huzurunda hak nyiyenle hakini yediren ayni kefene girer özürlü insan harici orda dogu intizarlidir savas olmak zorunda
zehra - 07.10.2012 08:31:05
adam en doğal bir isteği dillendirmiş. bunda ne var neden anlayış gösterilmiyor. bir adam kürtse dili kürtçeyse tabiki dilini isteyecek.
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com