Rota Haber
Abdülkadir Molla kimdir?
Bangladeş'de, Cemaat-i İslami liderinden Abdülkadir Molla idam edildi. Abdülkadir Molla kimdir?
Haberi Yazdır Email Gönder
12.12.2013 19:21   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 

Bangladeş'te 1971 yılındaki bağımsızlık mücadelesi sırasında savaş suçu işlediği iftirasıyla hakkında idam cezası kararı çıkan Cemaat-i İslâmi Partisi liderlerinden biri olan Abdülkadir Molla, partinin genel sekreter yardımcılığı görevini yürütüyordu. Geçmişte The Daily Sangram gazetesinin yayın yönetmenliğini de yapan Abdülkadir Molla, 1986 ve 1996 yıllarında iki kez parlamentoya girebilmek için aday oldu.

Bangladeş'te 2009 yılında kurulan Uluslararası Suçlar Mahkemesi'nde yargılanan, 5 Şubat 2013'te savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla bağlantılı 6 iftiranın 5'inden mahkûm olan Abdülkadir Molla, bağımsızlık savaşı sırasında El Bedr milis gücünün üyesiydi.

Kararın açıklanmasının ardından savaş suçlarından yargılananların idamla cezalandırılmasını isteyen Şahbag protestoları başladı. Dakka'da başlayan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine sıçradı. Protestocuların talepleri arasında Cemaat-i İslâmi Partisi'nin yasaklanması da bulunuyordu. Bunun üzerine Cemaat-i İslâmi Partisi, mahkûm olan ve suçlanan liderlerinin serbest bırakılması talebiyle karşı gösteriler başlattı. Bangladeş Yüksek Mahkemesi, 17 Eylül 2013 tarihinde Abdülkadir Molla'ya verilen ömür boyu hapis cezasını idam cezasına çevirdi.

 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 1 yorum yapılmıştır
Garip - 12.12.2013 21:04:39
Ne gerekçeyle olursa olsun idam bir BARBARLIKTIR.Sn.Erdoğanının telefon edip Molla için idamı durdurma talebinde bulunması yerinde ve insan olmanın bir gereğidir.Ancak insan dürüst olmalıdır.Sn.Erdoğan daha yakın bir geçmişe kadar Sn.Öcalanın niçin idam edilmediğini eleştiriyor ve dolaylı olarak Kürtleri idamla tehdit ediyordu.Sn.RTE yanı başında idam cezası savunan Prof. ünvanlı Sn.Kuzu'yada birşeyler demeli veİranda günü birlik hale gelen idamlara, ' öz evlatları' El-Nusra,El-Kaide gibi çetelerinde idamlarına karşı sağır sultanları oynamamalıdır.Dürüstlük ve Ciddiyetin bir anlamı olmalıdır. 
 
 >