03.03.2015
Rota Haber

Akıllı cep telefonu kullanıcılarına şok haber

 
Akıllı cep telefonu kullanıcılarına şok haber

ABD'nin Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA), Android, Blackberry ve Iphone cep telefonlarındaki verileri koruyan kodları kırmayı başardı. NSA, telefon rehberine girebiliyor ve arananları görebiliyor.

Haberi Yazdır Email Gönder
10.09.2013 08:24   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
ABD’nin Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) Android, Blackberry ve Iphone cep telefonlardaki verileri koruyan güvenlik kodlarını kırdığı açıklandı.
 
İddia Alman dergisi Der Spiegel'e ait. İstihbarat servislerinin bu yolla cep telefonu kullanıcılarının telefon rehberine girebilecekleri ve aranan numaraları görebilecekleri belirtiliyor.
 
Der Spiegel’in yayınladığı belgelere göre NSA ve İngiltere ’deki devletin dinleme servisi GCHQ (İngiliz Devlet İletişim Merkezi), söz konusu telefonların güvenlik kodları üzerinde birlikte çalıştı.
 
Cumartesi günü Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce gösterici NSA’in internet kullanıcılarını izlemesini protesto etmek için bir gösteri düzenlemişti.
 
KİTLESEL ÇAPTA İZLEME BİLGİSİ YOK
 
Der Spiegel’de yayınlanan belgeler, söz konusu kurumların bu telefonları kullananları kitlesel çapta izlemeye alıp almadığı hakkında bilgi içermiyor.
 
BBC’nin Berlin’de bulunan muhabiri, konuyla ilgili bu son haberlerin ABD ve İngiltere’nin istihbarat servislerinin özel iletişim bilgilerini okuma kapasitesine sahip olduğunu gösterdiğini aktarıyor.
 
Der Spiegel, belgeleri nasıl elde ettiği konusunda herhangi bir bilgi vermedi.
 
Ancak dergideki konuyla ilgili yazıda imzası bulunan isimlerden biri olan ABD’li sinemacı Laura Poitras’ın Edward Snowden’la yakın ilişkisi olduğu biliniyor.

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com