23.09.2014
Rota Haber
AOÇ'de Beyaz Saray inşaatı bitmek üzere
Ankara Atatürk Orman Çifliği'nde yapılan Başbakanlık konutu çalışmaları bitmek üzere. Büyük tartışmalara yol açan ve Beyaz Saray olarak bilinen Başbakanlık konutu'nda son duruma gelindi.
Haberi Yazdır Email Gönder
07.05.2013 10:08   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


ROTAHABER / ÖZEL - Ankara Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılması istenen Başbakanlık Konutu'nda sona gelindi. Ağaçlık alanların kesilmesi ve Atatürk'ün sit alanı olduğuna dair iddialar çürümüş oldu.

1.DERECE DOĞAL SİT ALANI DEĞİL

Söz konusu alanın üzerinde yapılar olduğu ve bitki dokusunun insan eliyle oluşturulduğu gerekçesiyle arazinin 1. derece doğal sit alanı özellikleri taşımadığı vurgulandı.

BEYAZ SARAY BİTİYOR

Yeni bina giderlerini almayan Başbakanlık'ın, 15 milyon TL'sini avans olarak ödediği projenin tüm giderlerini örtülü ödenek bütçesinden yapabileceği belirtiliyor. Başbakanlık örtülü ödeneğinden 2011 yılında 391 milyon 682 bin 533 TL harcanmıştı.

150 DÖNÜME İNŞAA EDİLİYOR

Başbakanlık’ın yeni hizmet binasını TOKİ yapacak. 150 dönüm arazi üzerine yapılacak olan yeni bina, Türkiye ’nin en iyi korunan binalarından birisi olacak. Başbakanlık’ın yeni binası Söğütözü’ndeki Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü’nün arazisine yapılacak. Selçuklu mimarisine uygun olarak inşa edilecek Başbakanlık’ın binası, en fazla 3 kattan oluşacak. Cumhurbaşkanlığı gibi birkaç girişi olacak. Şu anda kullanılan Kızılay’daki Başbakanlık merkez binasının da müzeye dönüştürülmesi planlanıyor.

Yine yatırım programına göre Başbakanlık’ın inşa ettirdiği Milli Arşiv Sitesi’nin de 2013’te bitirilmesi planlanıyor. Milli Arşiv Sitesi’ni de TOKİ yapıyor. Yapım için 2012 yılında 205 milyon lira aktarılmıştı, 2013 ödeneği ise 65 milyon lira. Kâğıthane’deki ‘Milli Arşiv Sitesi’ ile İstanbul’da dört ayrı noktada bulunan arşivler özel korumalı tek merkezde toplanacak. Binada 350 kişilik araştırma salonu, araştırma enstitüsü, kütüphane ve müze, dijital arşivleme ünitesi, restorasyon ünitesi yer alıyor.

3 BİN AĞAÇ KESTİLER VE ATATÜRK'ÜN EVİ YIKILACAK

İn­şa­atı süren “sa­ra­y” için 3 bin ci­va­rın­da ağaç ke­sil­di. Ata­tür­k’­ün Se­la­ni­k’­te doğ­du­ğu ve ay­nı öl­çü­ler­de ya­pı­lan evi­nin de yı­kı­la­cak­lar ara­sın­da yer al­dı­ğı öğ­re­nil­di. Ka­ba in­şa­atı­nın ya­pım işi, 68 mil­yon TL ar­tı KDV’­ye mal olan ye­ni Baş­ba­kan­lık ko­nu­tu için di­ğer do­na­nım­lar­la bir­lik­te top­lam 300 mil­yon TL har­ca­na­cak.
 

ROTAHABER - Serdar İplikci - Taner Şahin

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 25 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
KUZEYLİ - 05.06.2014 23:16:08
NAL TAMAM.. GERİYE AT KALDI..!!
NİYE ÖRTÜLÜ ÖDENEK - 07.05.2013 21:51:50
ki bu ödenek türü başbakana kendin için harca demiyor herhalde?:) kendim için istemiyorum orada ramazan iftarı verilecek de diyemezler.camilerde her cuma falan cami filan cami için müftülük izni ile yardım toplanıyor. bundan sonra bir kuruş yok..örtülü ödenekten versinler . Ha bire Allahın mescitlerini Ona inananlar imar eder diye milleti soyuyorlar. sonra da kendileri için harcıyorlar..
bir ağacın değeri 100O tl olsa - 07.05.2013 21:44:04
ki belediyenin ehten püften parka diktiği ağaçlar bile bin tl den başlıyor. 300 milyarlık ağaç katliamı yani .. 3 tane ağaç diken belediye çevreyi yeşillendir,yoruz diye öğünür. peahhh..zaten çiftliğin roası ormandı. şimdi kabak tarlasına dönmüş..
ÜSTLENİCİ FİRMA KİM? - 07.05.2013 21:41:53
tamam toki yaptırıyor da bu balı kim yiycek az uz para değil.. her halde chpli mhp li müteahhitler yemeyecek?:)
TC sadık - 07.05.2013 20:42:10
Merkezi Hükümet borç stoku 537 Milyar(kitler,bitler,belediyeler,hazine garantili borçlar hariç) olmuş,her hafta 3-5 sefer bono tahvil ihalesi aç milleti borçlandır,üstelik de güzelim ağaçları kes yeşili yok et saray yaptır,Rabbim bunların hesabını sormayı bizler nasip eder inşallah.AMİN
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar