23.09.2014
Rota Haber
Askerlik süresi kısalıyor mu? Kısa dönem askerlik kalkıyor mu ?
Askerlik süresi kısalıyor mu? Kısa dönem askerlik kalkıyor mu ?AK Parti’nin Kızılcahamam kampında gündemde askerlik konusu da vardı.Askerlik ne zaman kısalacak ?Askerlik süresi kısalıyor mu? sorularının cevabı burada!
Haberi Yazdır Email Gönder
06.05.2013 13:21   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Askerlik süresi kısalıyor mu? Kısa dönem askerlik kalkıyor mu ?AK Parti’nin Kızılcahamam kampında gündemde askerlik konusu da vardı.Askerlik ne zaman kısalacak ?Askerlik süresi kısalıyor mu? sorularının cevabı burada!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  20. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın basına kapalı bölümünde, milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Alınan bilgilere göre Meclis Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, çözüm süreciyle birlikte terörle mücadelede eskisi kadar askere ihtiyaç olmadığını savunarak bedelli askerliği gündeme getirdi.

4 AY VE 12 AY GÜNDEMDE

Erdoğan ve Yılmaz süre konusunda bilgi vermekten kaçındı. Akşam Gazetesi'nin haberine göre, yükseköğretim mezunları için kısa dönem askerlik süresi olan 6 aylık askerliğin 4 aya, 15 ay olan uzun dönem zorunlu askerliğin de 10-12 aya düşürülebileceği belirtiliyor. Söz konusu çalışma Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütülüyor. Askerlik süresindeki kısalmanın 2013 sonuna yetiştirilmesi planlanıyor.

Bunun üzerine Başbakan Erdoğan, yakın zamandaki bedelli askerlik uygulamasını hatırlatarak, yeni bir girişimin meseleyi sulandırmak anlamına geleceğini söyleyerek talebe karşı çıktı. Ancak hemen ardından şu müjdeyi verdi:

“Bununla ilgili başka bir çalışmamız var. Askerliğin süresinin kısaltılması ile ilgili çalışmamızı sürdürüyoruz.” Ancak Erdoğan detay vermedi; askerlik süresinin kaç aya düşeceğini söylemedi.

Oğuz Kağan Köksal da askerlikle ilgili bir başka önemli çalışmadan söz etti. Komisyon olarak yaptıkları bir çalışma hakkında Başbakan Erdoğan’a bilgi veren Köksal, 2 yıl uzman çavuşluk yaptıktan sonra KPSS’ye girmeden memuriyete girme hakkını zorlaştıracaklarını belirtti. Köksal, bu süreyi 2 yıldan 7 yıla çıkaracaklarını bildirdi. Böylece uzman çavuşluğun, memuriyete giriş kapısı olmaktan çıkarılacağını dile getirdi. Ayrıca memuriyete geçişte uzman çavuşlarının sicilinin temiz olmasını bir kriter olarak koyacaklarını ve kurumlara girişlerde mülakat olacağını anlattı. Kamu kurumlarında da orman muhafaza ve güvenlik işlerine öncelik verileceğini aktardı.

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar