05.03.2015
Rota Haber

Avustralya'nın İlk Türk Senatörü onay aldı

 
Avustralya'nın İlk Türk Senatörü onay aldı

Avustralya'nın İlk Türk Senatörü Mehmet Tillem parlamentodan onay aldı.

Haberi Yazdır Email Gönder
23.08.2013 12:20   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Avustralya'da İşçi Partisi'nden bir senatörün istifası ile boşalan federal senatörlük için, parti içinde yapılan seçimi kazanarak Avustralya Federal Parlamentosuna giren ilk Türk olma başarısını gösteren Mehmet Tillem (39), Federal parlamentoda temsil edeceği Victoria Eyaleti Parlamentosu'ndan onay aldı.

Victoria Eyalet Parlamentosu'nun özel oturumunda federal senatörlüğü onaylanan Mehmet Tillem, ailesi ile katıldığı oturum da uzun süre alkışlandı. Federal Senatörlük onayını alan Mehmet Tillem AA Mikrofonları yaptığı açıklamada ''çok gururlandım arkadaşlarım buradaydı, ailem buradaydı daha da önemli, bizim için, benim için önemli bir gün ve çok sevindirici bir sonuçtu. Umarım bütün toplum için de gurur verici ve gururlandırıcı bir durumdur'' dedi.

Oğlunun Avustralya'da ilk Türk senatör olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen baba Ramazan Tillem, parlamentoda oğlunun isminin okunması anındaki duygularını anlatmanın çok zor olduğunu belirterek, ''Onu anlatmak zor olur kameranın karşısında. O heyecan, o sevinç, ben toplum adına toplumun geleceği adına oğlumu tebrik ediyorum'' dedi.

Oğlunun federal parlamentoya giren ilk Türk olduğunu hatırlatan Baba Tillem ''inşallah gençlere yol gösterir. Canberra'da federal mecliste bir Türk'ün olması beni çok gururlandırıyor 20 yıllık emeğin karşılığı olarak inşallah topluma hizmet eder'' dedi.

-1 veya 6 yıl görev yapacak-

Avustralya İşçi Partisi (ALP) Victoria senatörü ve Federal Parlamento sekreteri David Feeney'nin istifası sonrasında, parti içinde yapılan seçimleri kazanarak ilk Türk Federal Senatör olma unvanını elde eden Mehmet Tillem, 7 Eylül 2013'de yapılacak seçimleri kazanması durumunda 6 yıl federal parlamentoda görev alacak, seçimlerde başarılı olamama durumunda ise Temmuz 2014'e kadar yaklaşık bir yıl federal senatör olarak Victoria eyaletini temsil edecek.

Tillem, önümüzdeki günlerde Avustralya genel valisinin huzurunda yemin ederek senatörlük mazbatasını alacak.

KAYNAK:AA

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com