16.04.2014
Rota Haber
Başkomiser mi, başçavuş mu?


Önder AYTAÇ
Rotahaber
Polis memuru ile astsubayların genellikle tahsil durumları aynı olmasına rağmen, aralarındaki ek gösterge farkı 1400 kadardır.
Haberi Yazdır Email Gönder
29.05.2012 07:55   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 

İşin akademik tartışmalarına girmeden, düz olarak konuya baktığımızda; baş komiser maaşı:2669 TL, başçavuş maaş: 3350 TL’dir. Bu konuşma ve tartışma bandında baş polisin maaşını da değerlendirmemize yerleştirmek istersek, baş polisin irapta mahalli bile yoktur.
 
Baş komiser emekli aylığı:1330 TL, başçavuş emekli aylığı ise: 1750 TL’dir. Baş komiserin emekli ikramiyesi:41.000 TL, başçavuş emekli ikramiyesi ise: 65.000 TL + OYAK’tan da 120.000 TL’dir. Baş komiser ek göstergesi: 2200 iken, başçavuş ek göstergesi ise: 3600’dür. 
 
Yukarıda kısaca söylediğimiz baş komiser ve başçavuş arasındaki dramatik maaş farkının nedeni, 
 
1. Eskiden olsaydı, kolaylıkla basiretsiz, kendi haklarını bile savun(a)mayan ve ifade etmekten / talep etmekten ürken emniyetin karargâhındaki üst düzey yöneticilerdi diyebilirdim. Şimdi ise; var olan yeni görevdekilere az biraz daha süre verilmesinin gerekliliğine inanıyorum.
 
2. Burada linkini verdiğimiz ve çok net bir biçimde açıkladığımız Sosyal Güvenlik Kurumu kanunundaki emeklilik ile ilgili yasa maddelerinin askeriye tarafından adeta iğdiş edilircesine garipleştirildiği ve çok ağır öğütücü çarkların işlediğini kolaylıkla söyleyebilirim.

http://www.haberx.com/genelkurmay_baskani_ve_sosyal_guvenlik_kurumu_baskani_hirsizliga_canak_mi_tutuyor_ya_da_aldirma_canbaza_bak_mi(19,w,11252,698).aspx
Şimdi de, şu andaki mevcut durumda ne(lerin) olduğunu ve daha ne(lerin) yapılmasının gerektiğini, biraz daha teferruatlıca açıklamaya gayret edelim ki isterseniz siz de buna kısaca ‘polisin (g)özlük hakları’ da diyebilirsiniz-. Şöyle ki; 
 
İçişleri Bakanlığına bağlı olarak; Jandarma Genel Komutanlığı personelinin maaş ek göstergesi, 926 sayılı TSK Personel Kanununun Ek Gösterge cetvelinde Diğer Subaylar olarak belirtilen yüksekokul mezunu astsubaylar için ek gösterge 01.01.1995 tarihinden itibaren 2200’den 3600’e yükseltildi.
 
Emniyet Teşkilatı Personelinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek gösterge cetvelinde yüksekokul mezunu polis memurlarının 01.01.1994 tarihinde ek gösterge rakamları 1900 iken 01.01.1995 tarihinden itibaren 2200’e yükseltilmiştir. Polis memuru ile astsubayların genellikle tahsil durumları aynı olmasına rağmen, aralarındaki ek gösterge farkı 1400 kadardır. 
 
Aynı görevi yapan ve sadece görev alanları farklı olan, İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerine mensup iki iç güvenlik kurum personelinden Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı yasadaki emekliliğe esas ek göstergesinin 3600, Emniyet Teşkilatına bağlı personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olup, emekliliğe esas ek göstergesinin 2200 olması sebebiyle, emeklilik aylığında maaş farkı ve dolayısıyla da Emniyet Personelinin ücret yönünden mağduriyet yaşaması da ek göstergelerdeki bu farklılıktan kaynaklanmaktadır. 
 
Ek göstergedeki bu farklılıktan dolayı tahsil durumları aynı ve aynı işi yapan iki kurum personeli arasında emekli olduklarında da, ikramiye ve maaş yönünden büyük farklar olduğu görülmektedir.
 
Anayasanın 5. Maddesinde “Devletin temel amaç ve görevleri; Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.” 
 
Yine Anayasamızın 55. Maddesinde belirtilen “1- Ücret emeğin karşılığıdır. 2- Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.” ibareli ücrette adaletin sağlanması başlığı altındaki maddeleri gereğince “eşit işe eşit ücret ilkesi” göz önüne alınarak, aynı nitelikte iş yapan iki farklı kurum personeli arasında görevde ve emeklilikte ücret adaletsizliğinin giderilmesi çerçevesinde mağduriyetimizin giderilmesinin yasal düzenleme ile olabileceğinden, 657 sayılı yasanın 236. maddesinden sonra ek maddeye eklenmek üzere Emniyet ve Güvenlik hizmeti sınıfı adı altında, Emniyet ve Jandarma Kolluk Kuvvetlerinin görevde ve emeklilikte özlük haklarının 926 sayılı kanundaki ek göstergeye eşit hüküm konması ile sağlanabilir. 
 
Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükümlerine göre; meslek yüksekokulu ve üniversite mezunu olan diğer memurların kadroları 1. Dereceye yükselebilmekte ve ek göstergeleri 3600 olduğundan, çalışırken aldığı ücretle emekli olduğunda aldığı ücret arasında fazla bir düşüş olmamaktadır. Polis memurları ise, gerek meslek yüksekokulu / gerek üniversite mezunu olarak ve hatta master ve doktora bile yapsalar ve 1. derece olsalar dahi, ek göstergeleri 2200 olduğundan, çalışırken aldıkları ücretle, emekli oldukları zaman alacakları ücret arasında çok büyük farklılıklar yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise, polis memurlarının ek göstergelerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır.
 
Askeri personel başta olmak üzere, bazı devlet memurları, maaşlarıyla birlikte almış oldukları değişik kalemlerdeki görev tazminatlarını emeklilik mükteseplerine yansıtırlarken; Polis Teşkilatı mensuplarının almış oldukları görev tazminatları ise, emeklilik mükteseplerine hiçbir müspet etkide bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu konularda da Emniyet Teşkilatı mensupları aleyhine çok büyük eşitsizlikler söz konusudur. Bu mağduriyetin giderilmesi için, polis memurlarının çalışırken ve emekli olduğunda ek göstergelerinin 3600 olması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi sağlanılmalıdır. 
 
Eminim, emniyet teşkilatında bunu yapacak üst düzey görevlerde olan babayiğitler vardır, değil mi?
 
Önder AYTAÇ / Rotahaber
Twitter/onderaytac 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 16 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
cetas - 01.02.2014 22:12:11
alper tuğra sallama nerde assubay pilot bende hv k k dayım assubay pilot görmedim atma din kardeşiyiz
alper tuğra - 29.01.2014 20:47:22
sonucta onder aytac son derece yanlıs ve mesnetsız ıddıalarda bulunmus ve kıyası kullıyen yanlıstır orta kademe komutan olan astsubayla polısı degıl emnıyet amırı ve ya baskomıserı kıyaslasın hatası burada vatandasın gıtsın baska yorumlar yapsın
alper tuğra - 29.01.2014 20:45:05
o astsubaylar hava kuvvetlerındede atelye amırlıgı yapar hıc polıs evı muduru polıs yada atelye sefı polıs memuru gordunuz mu ? ancak orduevı muduru astsubay ve atelye sefı astsubay vardır hıc polıs helıkopterı pılotu polıs memuru var mı ? ama helıkopter pılotu astsubay var cok merak edenler ınternette hava kuvvetlerınde pılotluk yapmıs astsubayı gorebılırer hıc karakol amırı polıs kardesım varmı ama karakol k astsubay var hıc emnıyet muduru polıs varmı ? ama ılce bl k astsubay kd bcvs var pekı pek cok kucuk olceklı ılcede askerlık sube mudurlugu yapan astsubay var mı ? var. bıttı
alper tuğra - 29.01.2014 20:40:43
önder aytaç boş konuşmuş kıyaslama yalnız ASTSUBAYLAR orta kademe yonetıcıdır TSK da bunu soyleye soyleye dılımızde tuy bıttı astsubaylar komutandır jandarmada krk komutanı bl komutanı tk komutanı personel sube muduru orduevı muduru dz kvvtlerınde bot komutanı artı karahavacılıkta halen pılot olan hlkptr pılotu olan astsubaylarımız var statu olarak astsubay ıle polıs bır degıldır polıs kardeslerımız tabıkı haklarını almalılar ancak ve ancak kıyaslama bos ve yanlıstır astsubay komutanlık mudurluk yaparken polıs memurları statu olarak emnıyette en alt kademede yer alırlar
alper tuğra - 29.01.2014 20:38:01
önder aytaç boş konuşmuş
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 >