28.02.2015
Rota Haber

Başkomiser mi, başçavuş mu?

 
Önder AYTAÇ

Önder AYTAÇ
Rotahaber

Polis memuru ile astsubayların genellikle tahsil durumları aynı olmasına rağmen, aralarındaki ek gösterge farkı 1400 kadardır.

Haberi Yazdır Email Gönder
29.05.2012 07:55   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
İşin akademik tartışmalarına girmeden, düz olarak konuya baktığımızda; baş komiser maaşı:2669 TL, başçavuş maaş: 3350 TL’dir. Bu konuşma ve tartışma bandında baş polisin maaşını da değerlendirmemize yerleştirmek istersek, baş polisin irapta mahalli bile yoktur.
 
Baş komiser emekli aylığı:1330 TL, başçavuş emekli aylığı ise: 1750 TL’dir. Baş komiserin emekli ikramiyesi:41.000 TL, başçavuş emekli ikramiyesi ise: 65.000 TL + OYAK’tan da 120.000 TL’dir. Baş komiser ek göstergesi: 2200 iken, başçavuş ek göstergesi ise: 3600’dür. 
 
Yukarıda kısaca söylediğimiz baş komiser ve başçavuş arasındaki dramatik maaş farkının nedeni, 
 
1. Eskiden olsaydı, kolaylıkla basiretsiz, kendi haklarını bile savun(a)mayan ve ifade etmekten / talep etmekten ürken emniyetin karargâhındaki üst düzey yöneticilerdi diyebilirdim. Şimdi ise; var olan yeni görevdekilere az biraz daha süre verilmesinin gerekliliğine inanıyorum.
 
2. Burada linkini verdiğimiz ve çok net bir biçimde açıkladığımız Sosyal Güvenlik Kurumu kanunundaki emeklilik ile ilgili yasa maddelerinin askeriye tarafından adeta iğdiş edilircesine garipleştirildiği ve çok ağır öğütücü çarkların işlediğini kolaylıkla söyleyebilirim.

http://www.haberx.com/genelkurmay_baskani_ve_sosyal_guvenlik_kurumu_baskani_hirsizliga_canak_mi_tutuyor_ya_da_aldirma_canbaza_bak_mi(19,w,11252,698).aspx
Şimdi de, şu andaki mevcut durumda ne(lerin) olduğunu ve daha ne(lerin) yapılmasının gerektiğini, biraz daha teferruatlıca açıklamaya gayret edelim ki isterseniz siz de buna kısaca ‘polisin (g)özlük hakları’ da diyebilirsiniz-. Şöyle ki; 
 
İçişleri Bakanlığına bağlı olarak; Jandarma Genel Komutanlığı personelinin maaş ek göstergesi, 926 sayılı TSK Personel Kanununun Ek Gösterge cetvelinde Diğer Subaylar olarak belirtilen yüksekokul mezunu astsubaylar için ek gösterge 01.01.1995 tarihinden itibaren 2200’den 3600’e yükseltildi.
 
Emniyet Teşkilatı Personelinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ek gösterge cetvelinde yüksekokul mezunu polis memurlarının 01.01.1994 tarihinde ek gösterge rakamları 1900 iken 01.01.1995 tarihinden itibaren 2200’e yükseltilmiştir. Polis memuru ile astsubayların genellikle tahsil durumları aynı olmasına rağmen, aralarındaki ek gösterge farkı 1400 kadardır. 
 
Aynı görevi yapan ve sadece görev alanları farklı olan, İçişleri Bakanlığına bağlı kolluk kuvvetlerine mensup iki iç güvenlik kurum personelinden Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı yasadaki emekliliğe esas ek göstergesinin 3600, Emniyet Teşkilatına bağlı personelin 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabii olup, emekliliğe esas ek göstergesinin 2200 olması sebebiyle, emeklilik aylığında maaş farkı ve dolayısıyla da Emniyet Personelinin ücret yönünden mağduriyet yaşaması da ek göstergelerdeki bu farklılıktan kaynaklanmaktadır. 
 
Ek göstergedeki bu farklılıktan dolayı tahsil durumları aynı ve aynı işi yapan iki kurum personeli arasında emekli olduklarında da, ikramiye ve maaş yönünden büyük farklar olduğu görülmektedir.
 
Anayasanın 5. Maddesinde “Devletin temel amaç ve görevleri; Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.” 
 
Yine Anayasamızın 55. Maddesinde belirtilen “1- Ücret emeğin karşılığıdır. 2- Devlet, çalışanların yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret elde etmeleri ve diğer sosyal yardımlardan yararlanmaları için gerekli tedbirleri alır.” ibareli ücrette adaletin sağlanması başlığı altındaki maddeleri gereğince “eşit işe eşit ücret ilkesi” göz önüne alınarak, aynı nitelikte iş yapan iki farklı kurum personeli arasında görevde ve emeklilikte ücret adaletsizliğinin giderilmesi çerçevesinde mağduriyetimizin giderilmesinin yasal düzenleme ile olabileceğinden, 657 sayılı yasanın 236. maddesinden sonra ek maddeye eklenmek üzere Emniyet ve Güvenlik hizmeti sınıfı adı altında, Emniyet ve Jandarma Kolluk Kuvvetlerinin görevde ve emeklilikte özlük haklarının 926 sayılı kanundaki ek göstergeye eşit hüküm konması ile sağlanabilir. 
 
Ayrıca, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ilgili hükümlerine göre; meslek yüksekokulu ve üniversite mezunu olan diğer memurların kadroları 1. Dereceye yükselebilmekte ve ek göstergeleri 3600 olduğundan, çalışırken aldığı ücretle emekli olduğunda aldığı ücret arasında fazla bir düşüş olmamaktadır. Polis memurları ise, gerek meslek yüksekokulu / gerek üniversite mezunu olarak ve hatta master ve doktora bile yapsalar ve 1. derece olsalar dahi, ek göstergeleri 2200 olduğundan, çalışırken aldıkları ücretle, emekli oldukları zaman alacakları ücret arasında çok büyük farklılıklar yaşanmaktadır. Bunun nedeni ise, polis memurlarının ek göstergelerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır.
 
Askeri personel başta olmak üzere, bazı devlet memurları, maaşlarıyla birlikte almış oldukları değişik kalemlerdeki görev tazminatlarını emeklilik mükteseplerine yansıtırlarken; Polis Teşkilatı mensuplarının almış oldukları görev tazminatları ise, emeklilik mükteseplerine hiçbir müspet etkide bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu konularda da Emniyet Teşkilatı mensupları aleyhine çok büyük eşitsizlikler söz konusudur. Bu mağduriyetin giderilmesi için, polis memurlarının çalışırken ve emekli olduğunda ek göstergelerinin 3600 olması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yasal düzenlemenin gerçekleştirilmesi sağlanılmalıdır. 
 
Eminim, emniyet teşkilatında bunu yapacak üst düzey görevlerde olan babayiğitler vardır, değil mi?
 
Önder AYTAÇ / Rotahaber
Twitter/onderaytac 
 
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 8 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
zafer TEPE - 26.03.2013 23:44:55
paşkomsere 2 şark söz konusu olduğunda ortalık karışır, başçavuş (jandarma)22 yılda 4 kere şark görevi yapar. başkomser en kötü halde ilçe merkezindedir başçavuş o rütbeye gelene kadar en az 6 yıl dağda yaşar. oyak denilen yere başçavuş maaşının %10 unu her ay verir kimsenin sadakası değildir. Yazarın başkomser ve başçavuş yerine, albayları ve il emniyet müdürlerini karşılaştırmasını isterdim. garipleri birbirine kırdırmak daha mı kolay ? sayın yazar,
nazım - 10.02.2013 09:31:40
birde söyledikleriniz tutarlı olsun ek gösterge 3600 oldugu için maaşlarında düşüş olmuyor demişsin üstede çalışırken 3300 emekli 1750 yarı yarıya düşmüş
nazım - 10.02.2013 09:26:11
25 sene bekleyip bu paraya dokunama 20000 tl kar payı versin onada itiraz edin .sizin emniyet sandıgının bu işleri yapamamasımı sorun
nazım - 10.02.2013 09:23:05
lütfen konuları saptırmayın öncelikle yeni mezun bir polis memurunun maaşı şu anda astsubay ve uzman çavuştan yaklaşık 400 tl daha fazla ayrıca başçavuşlar sizi niye rahatsız ediyor madem kıyaslama yapacaksınız. baş komiserle bir denki üstsubayı karşılaştırın. emniyetin maaşlara yansıttıgı taltifi ekleyin . ayrıca oyak benim maaşımdan kesilen birikimimim (yeni adıyla BES) söylemiş oldugunuz 120.000 hesap edelim. benim maaşımdan heray 2 çeyrek altın parası kesiliyor bir çeyrek 165tl senede 12 ay 25 senede 300 ay yapar heray 2 çeyrekten 600 çeyrek yapar.600*165=oda eder 99.000 tl
misafir - 21.01.2013 15:16:03
gardiyan.. sizlerin bir gün çalışıp iki gün çalışmadığınızı sende biliyorsun işine gelmiyor herhalde.. sen kimsin ki..polisle boy ölçüşüyorsun..
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com