27.02.2015
Rota Haber

BİMER’e hangi konularda başvuru yapılabilir?

 
BİMER’e hangi konularda başvuru yapılabilir?

Yasal haklarınızdan haberdar olmak istiyorsanız BİMER’e başvurabilirsiniz. Herhangi bir kurumda Kamu hizmet standartlarına uyulmadığını düşünüyorsanız hemen başbakanlık.gov.tr adresini ziyaret edin…

Haberi Yazdır Email Gönder
22.04.2013 12:01   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

ROTAHABER / ÖZEL - Son dönemde halkın sıklıkla başvurduğu Alo 150 BİMER doğrudan başbakanlık şikayet uygulaması ile vatandaş sorunlarına daha rahat çözüm bulabiliyor.

Özellikle bankalardan GSM şirketlerinden ve onların işgüzar avukatlarından bıktıysanız BİMER sizin için de çözüm olabilir.

Kamu kurumları ile yaşadığı her hangi bir sorununu alt kademelerde ve yerel yönetimlerde çözemeyen vatandaş 150'yi arayıp ya da başbakanlık.gov.tr internet sitesine girip sorununa yardım ve çözüm isteyebiliyor.

BİMER'İN İNTERNET SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

PEKİ BİMER’E YAPILACAK MÜRACAATLARIN KAPSAMI NEDİR?

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na yapılacak müracaatlar ile İnsan Hakları İhlallerine ilişkin müracaatlar BİMER’e yapılabilir.

BİLGİ EDİNME YAZILI OLMAK ZORUNDA

Bilgi Edinme Hakkı Kanunu Kapsamındaki her türlü bilgi BİMER aracılığı ile talep edilebilir. Ancak bilgi edinme talebinin yazılı yapılması zorunluluğu bulunduğundan “Alo 150” hattı üzerinden sözlü bilgi talebinde bulunulmaz. Kaymakamlık, Valilik ve Bakanlıklar’ın Halkla İlişkiler Müracaat Bürosu’na şahsen gelinerek bilgi edinme talebinde bulunulabileceği gibi, Başbakanlık web sayfası üzerinden de bilgi edinme talebinde bulunulabilir.

Dilekçe Hakkının Kullanılması Kanun kapsamındaki her türlü istek, şikayet ihbar, görüş ve öneri BİMER üzerinden tüm iletişim seçenekleri kullanılarak yapılabilir. BİMER’ e Dilekçe Hakkının Kullanılması Hakkındaki Kanun kapsamında yapılacak ihbar veya şikayet müracaatlarında, müracaat sahibinin kişisel bilgilerini bildirme zorunluluğu yoktur. Ancak müracaat sahibinin kişisel bilgilerini vermeme durumunda kendisine müracaatına ilişkin bilgi verilemez. Bu durumda müracaat sahibi sistem tarafından kendisine verilen numarayı bildirerek “Alo 150” hattından veya www.basbakanlik.gov.tr adresinden müracaatının durumunu öğrenebilir.

Kamu Görevlileri Etik Kurulu'na yapılacak müracaatlar BİMER aracılığı ile yapılabilir. En az genel müdür veya eşiti seviyedeki kamu görevlilerinin etik davranış ilkelerine aykırı uygulamaları hakkındaki müracaatlar sistem üzerinden Kamu Görevlileri Etik Kuruluna gönderilir. Kurul tarafından müracaata ilişkin yapılan işlem sisteme kaydedilerek müracaat sahibine bilgi verilir. Diğer kamu görevlilerinin (genel müdür seviyesi altındaki unvanlar) etik davranış ilkelerine aykırı uygulamaları hakkındaki müracaatlar, ilgili kurumun yetkili Disiplin Kurulunca incelenmek üzere sistem üzerinden ilgili kurumlara gönderilir. Burada yapılacak işlemler sisteme kaydedilir ve müracaat sahibine bilgi verilir.

Kaynak: ROTAHABER

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com