03.03.2015
Rota Haber

Emekli ve asgari ücretliye 2014'te yapılacak zam

 
Emekli ve asgari ücretliye 2014'te yapılacak zam

2014 yılında emekli ve asgari hükümetin ücretliye yapacağı zam belli oldu. Asgari ücrete yılın ilk 6 ayında yüzde 3, emekli aylıklarına ise yüzde 2.85 zam yapılacak.

Haberi Yazdır Email Gönder
05.11.2013 07:03   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
2014 yılında emekli ve asgari ücretliye hükümet tarafından yapılacak zam belli oldu. Asgari ücrete yılın ilk 6 ayında yüzde 3, emekli aylıklarına ise yüzde 2.85 zam yapılacak.

Memura gelecek enflasyon zammını öğrenmek için tıklayın...
 
Ekonomi yönetiminin programına göre, gelecek yıl doğuma bağlı analık, babalık, refakat ve ücretsiz izinler, kadınların istihdamını azaltmayacak şekilde iyileştirilecek. Gelecek yıl, kamu kesiminde çalışan  personelin maaş ve ücretlerine 175 lira seyyanen zam yapılması hedefleniyor.
 
2014 programında şu noktalara yer verildi:

ÖZELLEŞTİRMEDEN 7 MİLYAR

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın “Devlet eliyle bahis oynama dönemi bitiyor” açıklamasının ardından hükümet, 2014 yılında Milli Piyango da dahil olmak üzere özelleştirmeden 7 milyar liralık gelir elde etmeyi hedefliyor. Gelecek yıl fon gelirlerinin 8,2 milyar lira, fon giderlerinin 5,9 milyar lira, fon sistemi finansman fazlasının 2,4 milyar lira olması hedefleniyor.

2014 yılında, öngörülen büyüme ve yatırım artışlarına bağlı olarak istihdam 2013 yılına göre 565 bin kişi artacak. İşsizlik oranı yüzde 9.4 olarak gerçekleşecek. Gelecek yıl enflasyonun yüzde 5.3 oranında gerçekleşmesi de bekleniyor.

Orman vasfını yitirmiş Hazine arazilerinin satışından 1 milyar lira gelir elde edilmesi öngörülüyor.
 
2014 yılında, mahalli idare gelirlerinin 70,7 milyar, harcamalarının 69,8 milyar lira gerçekleşmesi ve mahalli idareler dengesinin 820 milyon lira fazla vermesi öngörülüyor.
 
ÖZEL SEKTÖRE KREŞ DESTEĞİ

Doğuma bağlı izinlerde özel sektör ve kamu arasındaki farklar giderilecek. Doğum sonrası işe dönüşlerin garanti altına alınması ve doğum nedeniyle işyerinde kadın ayrımcılığın önlenmesi amacıyla hukuki düzenlemeler yapılacak. Ebeveynler için doğuma bağlı olarak uzaktan, kısmi veya yarı zamanlı çalışma gibi alternatif modeller geliştirilecek. Kreşlerin uygun ücretli olması için özel sektöre teşvikler verilecek.

Asgari ücretin 2014 yılı Ocak ve Temmuz aylarında yüzde 3 oranında, devredilen SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının ise önceki altı aylık enflasyon tahminine göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla yüzde 2.85 ve yüzde 2.36 oranında artırılması öngörülüyor.

HAKKI KORUYACAK KIDEM

Sosyal tarafların katılımıyla işçilerin kazanılmış haklarını koruyarak istihdam üzerindeki mali yükleri azaltacak, rekabet gücünü artıracak sürdürülebilir bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Asıl işveren-alt işveren ilişkisinde işveren ve işçi kesimlerinin yaşadığı sorunların çözümüne, işçilerin uğradığı sosyal ve ekonomik hak kayıplarının giderilmesine yönelik mevzuatta değişiklik yapılacak. Söz konusu alandaki denetimler etkinleştirilecek.

İşgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması amacıyla kadınlar için esnek çalışma biçimleri yaygınlaştırılacak. Kadınlara iş kurma alanında verilen mesleki bilgi, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri geliştirilecek. Kadınların çalışma hayatına katılımını artırmak amacıyla evde bakım, bakımevi ve kreş hizmetlerine erişim artırılacak. İşe alımlarda cinsiyet ayrımcılığını azaltmaya yönelik bilinçlendirme faaliyetleri yürütülecek.
 
UZUN SÜRE KALMA TEŞVİĞİ

Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler çalışma hayatında uzun sürelerde kalmayı teşvik edecek şekilde güncellenecek. Aile ve iş yaşamının uyumlaştırılmasına yönelik güvenceli esnek çalışma, kreş ve çocuk bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve ebeveyn izni gibi alternatif modeller uygulanacak. Gelir düzeyi düşük ailelerin çocuklarının kreş ve gündüz bakımevi hizmetlerinden yararlanma imkanları geliştirilecek.
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 17 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
rıfat aktaş - 30.12.2013 11:06:23
yazıkrakp üyesiyım ama bukadar işçi emeklisıne düşman bir başibakan görmedımyazıklar olsun bu menfaatçılık açıklaması deyil bu bir realite
rıfat aktaş - 30.12.2013 11:05:16
yazıkrakp üyesiyım ama bukadar işçi emeklisıne düşman bir başibakan görmedımyazıklar olsun bu menfaatçılık açıklaması deyil bu bir realite
misafir - 22.12.2013 10:26:38
biz ssk emeklileri birleşipte sesimizi duyuramazsak memur emeklilerine verilen zamları rüyamızda görürüz ancak
cahit kıroğlu - 20.12.2013 23:22:21
inşallah iyi bir zam verirler.
cahit kıroğlu - 20.12.2013 23:21:01
inşallah iyi bir zam verirler.
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com