19.09.2014
Rota Haber
Erken emeklilik çıkacak mı ?17 Ağustos 2013 son dakika haber
Erken emeklilik çıkacak mı ?17 Ağustos 2013 son dakika haber.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, "Art niyetli bazı kesimler 'erken emeklilik' deyip insanlara gereksiz yere ümit veriyor. Böyle bir şey söz konusu değil" dedi.
Haberi Yazdır Email Gönder
18.08.2013 09:46   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Erken emeklilik çıkacak mı ?17 Ağustos 2013 son dakika haber.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, erken emekliliğin, hükümet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gündemlerinde bulunmadığını söyledi.

Türkiye'de bununla ilgili yapılan düzenlemeler nedeniyle çok acılar çekildiğini belirten Çelik, iktidar ile muhalefetin böyle bir düşünceyi projelerine koyarak ülkeyi yeniden o günlere döndürme hevesinde olmayacağına inandığını anlattı.

Ülkede zaten genç emeklilik olduğunu belirten Çelik, "Şu an 50 yaşında emeklilik var. Bunun daha ne gencini emekli edeceksiniz? Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey var mı? Konuştuğumuz konu bu değil, karıştırılıyor. Art niyetli bazı kesimler 'erken emeklilik' deyip insanlara gereksiz yere ümit veriyor. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunu bütün vatandaşlarımızın bilmesinde yarar var" ifadesini kullandı.

Erken emeklilik konusundaki yanlışın daha önce bir kez yapıldığını vurgulayan Çelik, bununla ortaya çıkan olumsuzlukları gidermeye çalıştıklarını bildirdi.

"38-40 yaş emekliliğinin ne anlama geldiğini, bunun acılarını, sıkıntılarını, mali yükünü anlatacak olan tek ve en deneyimli ülke Türkiye'dir" diyen Çelik, 50 yaşında emeklilik varken erken emeklilik gibi bir şeyin gündeme getirilmesinin söz konusu olmadığını dile getirdi.

 "2036'ya kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız"

Çelik, kadınlarla ilgili doğum borçlanması, erkeklerin askerlik borçlanması gibi yeni bazı haklar verildiğini hatırlatarak, bunların ayrı konular olduğunu belirtti.

Kademeli olarak emeklilik yaşının 60'a çıkarılmasıyla ilgili geçmiş dönemde yapılan düzenlemenin devam ettiği bilgisini veren Çelik, şöyle konuştu:

"Burada vatandaşın mağduriyeti esas değil. Tam tersine bunlar vatandaş merkezli düzenlemelerdir. Türkiye bir anda 60 yaş emekliliği getirmemiştir. 40 yaş emekliliğini kademeli olarak yaparak 2036'lara kadar 60 yaş emekliliğine geçeceğiz. Şu anda gelişmiş ülkeler 67-70 yaş emekliliğini konuşuyor. 2036'ya kadar 60 yaş emekliliğine ancak ulaşacağız. Dolayısıyla ülke ve ülkenin geleceği önemli. Tabii birey olarak bizden talepler olabilir ama talepler kesinlikle ülkeyi karanlığa, sıkıntıya sokacak bir şekilde olmamalıdır."

Faruk Çelik, 1999 yılında yapılan düzenlemede, emeklilik süresi 5-10 yıl uzayan çalışanların sorunlar yaşadığını vurguladı.

"Bu kişiler için dengelerimizi bozmayacak şekilde bir çalışma yapabilir miyiz?" diye görüşüldüğü sırada hiçbir ilgisi yokken birden erken emeklilik tartışmalarının ortaya atıldığına dikkati çeken Çelik, "Çok net söylüyorum; 'erken emeklilik' diye kim söylüyorsa en büyük yanlışı yapıyor. Görüşmemiz erken emeklilikle ilgili değildi. Vatandaşımızın sorununa çözüm bulma adına bir görüşmeydi. Asli görevimizi yaptık ama bu olayın bilen ve bilmeyenler tarafından hiç alakası olmayan bir tarafa çekilmesi bizi üzmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 6 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
zehra - 11.03.2014 01:51:58
bize yardım edin çocuğum için evime ekmek götürmek istiyorum eşimide kaybettim kendimi geçtim ya evladım aç kalırsa
kamil aliefendi - 26.11.2013 23:36:26
DERSHANELER KAPATILSIN,ÖĞRETİM GERÇEK ANLAMDA YAPILIR.DERSHANECİLER OKULLARDA ÖĞRETMENLERİN UYGULADIKLARI GERÇEK ÖĞRENME YÖNTEMLERİNİ HİÇ KULLANMIYOR.SADECE TEST.DÖRT DÖRTLÜK EZBER BİR YÖNTEM.BİLİMSELLİKLE ÇOK FAZLA İLGİSİ YOK.DERSHANECİLİK TAM BİR SÖMÜRÜDÜR.oKULLAR ARASINDA NASIL FARKLILIKLAR VARSA ,DERSHANELER ARASINDA Kİ FARKLILIKLAR DAHA ÇOK.
kamil aliefendi - 26.11.2013 23:28:04
dershaneler öğrencilerden,iş merkezlerinde,iş hanlarında,apartman katlarında kazandıkları katrilyonları nerelere yatırım yapıyorlar.Öğrencilerden katrilyonlar kazanıp senede bir defa lavobolarını değiştirmeğen dershaneler var.Dershanelere zorlanan öğrenciler var.Okullardaki öğretmenlerden dershanelere öğrenci yönlendirmesini isteyenler var.Dershaneye öğrenci yönlendirmedi diye değişik iftiralar atılıp ,soruşturma geçirip devlet okulundan tayini çıkan öğretmenler var.
kamil Aliefendi - 26.11.2013 23:20:05
Kimse dershanelerin ne kadar pastayı paylaştığını söylemiyor.Verilen haber ve yorumlarda dershaneler hep hayırına bu işi yaptığı ifadeediliyor.Dershaneler eğitim vermiyor.Sadece test tekniği vermeye çalışıyor.Veliler hem okula masraf ediyor.Hemde dershaneye dershaneler liseye dönüştürülürse iki kulvardan biri kalkar.Öğrenci açık liseye giderken üniversite sınavınada hazırlanmış olur.
sdsds - 23.11.2013 18:00:51
hayır kapatılmasın dersane
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
18.09.2014
 

Abdullah Gül parti kursa destekler misiniz ?


Ankete (15449) kişi katıldı
 
 
Reklamlar