02.03.2015
Rota Haber

Ertaş, Demirel'in ödülünü kabul etmemişti

 
Ertaş, Demirel'in ödülünü kabul etmemişti

Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine sunulan 'Devlet Sanatçısı' unvanını, 'Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor' diyerek kabul etmedi.

Haberi Yazdır Email Gönder
25.09.2012 10:32   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
İzmir'de tedavi gördüğü hastanede vefat eden Türk Halk Müziği Sanatçısı ve Söz Yazarı Neşet Ertaş, TBMM'nin ''Üstün Hizmet Ödülü'' verdiği Abdal müzik geleneğinin en büyük temsilcilerindendi. 
 
AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Kırşehir'in Çiçekdağ ilçesinde doğan ve Kırşehir'in Abdalları'ndan olan Ertaş, keman ve bağlama çalmayı 5-6 yaşlarında öğrendi. 
 
Annesinin vefatından sonra Orta Anadolu Türkmen/Abdal Müziği geleneğinin bilinen en güçlü temsilcilerinden biri ve en büyük bozlak ustası babası Muharrem Ertaş ile yöredeki düğünlerde saz çalıp, türkü söylemeye başlayan Ertaş'ın etkilendiği tek kişi babası Muharrem Ertaş oldu. 
 
 Ertaş, 14 yaşında İstanbul'a giderek babasına ait ''Neden Garip Garip Ötersin Bülbül'' türküsünün adını verdiği ilk plağını çıkardı. Çok beğenilen bu plağı, diğer plak, kaset ve konserler takip etti. 
     
     -''Hepimiz bu devletin sanatçısıyız''- 
 İstanbul'da 2 yıl yaşayan Ertaş, daha sonra Ankara'ya yerleşti. Gazinolarda çalışan ozan, sağlık sorunları nedeniyle 1979'da Almanya'ya gitmek zorunda kaldı. 
Çocuklarının eğitimi ve sanatsal çalışmalarından dolayı 23 yıl Almanya'da kalan büyük ozan, 2000 yılında İstanbul'da verdiği konserle Türkiye'deki sahne hayatına geri döndü. 
 
İzmir'e yerleşen ''Bozkırın tezenesi'', Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminde kendisine sunulan ''Devlet Sanatçısı'' unvanını, ''Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık geliyor'' diyerek kabul etmedi. 
 
Ozana, 2006 yılında TBMM tarafından Üstün Hizmet Ödülü verildi. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO da 2010 yılında Ertaş'ı ''Yaşayan İnsan Hazinesi'' olarak ilan etti. 
     
     -Çok sayıda ünlü onun türkülerini seslendirdi- 
 
Yıllar önce ''Kırşehirli Mahalli Sanatçı'' olarak bilinen Neşet Ertaş, türküleri, saz çalışı, sazının göğsünü adeta darbuka gibi kullanışı ile büyük beğeni topladı. Her yaştan dinleyene ulaşan Ertaş, samimi haliyle de gönüllerde taht kurdu. 
Ertaş'ın çok sayıdaki türküsü Barış Manço, Cem Karaca, Selda Bağcan, Zeki Müren başta olmak üzere pek çok ünlü isim tarafından da seslendirildi. Son yıllarda sağlık sorunları nedeniyle İzmir ve İstanbul'da tedavi gören, çeşitli operasyonlar geçiren Ertaş, bir süre önce Medical Park İzmir Hastanesi'ne kaldırılmıştı. 
 
69 yaşındaki Ertaş'ı tedavisi süresince eşi Seyhan, çocukları Döne, Canan ve Hüseyin Ertaş yalnız bırakmadı. 
 
AA
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 5 yorum yapılmıştır
ferhat - 25.09.2012 18:26:40
yeryüzünden bir neşet gecti. böyle büyük ozanlar yüzyılda bir gelir.allah rahmet eylesin
vatandaş - 25.09.2012 17:05:55
tama üstadlık bir davranış eli kanlılardan ödül almakta neymiş selam bile verilmez.
emre - 25.09.2012 16:27:28
Helal sayın usta Allah rahmet etsin
Gurbetci - 25.09.2012 11:50:33
Neset Baba Ruhun sad olsun sen bize cok sey ögrettin Mekanin Cennet olsun insallah, BABA deyince senin gibi olur öbürleri gibi sambabasi degil (mesela coban Sülo)
Yövrükoğlu - 25.09.2012 11:22:15
Alim başka ARİF başka! Anadolu insanı Şan'a, şöhret'e iyi nazarla bakmaz. Pofpoflanmayı, yalakalığı, el etek öpmeyi, dalkavukluğu Zul sayar! Zenginin, haramzâdenin, devleti soyanların, hırsızın çanağından yalamayı zul sayar! 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com