01.03.2015
Rota Haber

Fethullah Gülen’in ‘Ananas’lı konuşmasına soruşturma!

 
Fethullah Gülen’in ‘Ananas’lı konuşmasına soruşturma!

Fethullah Gülen’e ait olduğu iddia edilen içinde ‘ananas’ sözlerinin geçtiği ses kaydı için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Siyasi mesajlara neden olan o ses kaydı için soruşturma başlatıldı.

Haberi Yazdır Email Gönder
05.02.2014 09:46   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Başbakan Erdoğan, Gülen cemaatinin 'yasadışı' dinlendiğini açıkladığı konuşmada geçen 'ananas' sözlerine gönderme yapmış, 'Burası ananas cumhuriyeti değil. Siz anladınız o ananasın ne olduğunu' demişti.

Yolsuzluk iddiasıyla başlatılan ve hükümeti de sarsan operasyonların ardından Fethullah Gülen’e ait olduğu ileri sürülen ses kayıtlarının internete düşmesinin ardından önemli bir gelişme yaşandı. Gülen’e ait 1 Kasım 2013 tarihli bir konuşma olduğu belirtilen ve içinde geçen “Bu dostlarımıza Uganda’dan ananas falan gelmiş” ifadesiyle siyasi mesajlara konu olan konuşma üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçirdi.

Sabah gazetesinin, sosyal medyada günlerce tartışılan olayla ilgili bir haberinde "elmas" olduğu iddiasını da öne sürdüğü "ananaslar"ın geçtiği konuşma soruşturma konusu oldu.

Alınan bilgiye göre, Başsavcılık, ses kayıtlarının internete düşmesinin ardından res’en soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde Uganda İstanbul Fahri Konsolosu ve TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay ve Türkiye'nin Kampala Büyükelçiliği'nden bir Türk yetkili adliyeye giderek ifade verdi. Soruşturmanın Memur Suçları Bürosu'nda Şaban Yavuz tarafından yürütüldüğü, iddianın da “görevi kötüye kullanmak” olduğu öğrenildi.

Savcılık kaynakları soruşturma konusunun Sabah gazetesinin aslında “elmas” olduğu iddialarını paylaştığı ses kayıtlarında geçen “ananas ticareti” olmadığını belirtirken, aynı görüşmede geçen bazı işadamlarına bir “rafineri işi” için teklif götürülmesiyle ilgili olup olmadığı konusundaki sorular yanıtsız bırakıldı.

T24’ün ulaştığı Mustafa Günay’ın danışmanları Günay’ın ifade vermediğini belirttiler. Ancak savcılık, Günay ile ilgili olarak “İfadesi alındı” bilgisini verdi.

İFADE DE YOK DAVET DE YOK!

Öte yandan 31 Ocak cuma günü Afrika Birliği İşadamları toplantısına katıldıktan sonra Afrika’dan gelen Mustafa Güney’in cumartesi sabahı da TUSKON Başkanı Rızanur Meral ile birlikte Brezilya’ya gittiği öğrenildi. Ayırca Mustafa Güney Rotahaber’e yaptığı açıklamada savcılık tarafından ifadesinin alınmadığını ve kendisine savcılık tarafından yapılmış bir davetin de olmadığını söyledi.

'SİZ ANLADININIZ ANANASIN NE OLDUĞUNU'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gülen cemaatinin "yasadışı" dinlendiğini açıkladığı konuşmada geçen “ananas” sözlerine sık sık gönderme yapmış ve "Burası ananas cumhuriyeti değil. Siz anladınız o ananasın ne olduğunu" gibi sözlerle Gülen ve onunla temasta olan bazı işadamlarına tepki göstermişti.

ARINÇ: ANANAS DİLE DOLANMASIN

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise, NTV'de yayınlanan açıklamasında şunları söylemişti:

"Uganda'da ananas beni biraz ilgilendiriyor. Türkiye'den birisi telefon ediyor. Koç'un ismi geçiyor, Hocam Uganda'dan ananas geldi, diyorlar. Hakperest olmak lazım, birine kızabiliriz, ama bir gerçeği de insanın yeri geldiğinde ifade etmesi lazım.
2010'du sanırım ben 5 ülkeden sorumluyum. Afrika'da Uganda bende. Karma Ekonomik Kurul toplantıları ekonomik ilişkileri geliştirmek içindir. Uganda'da toplantı yapmaya karar verdik. İlk kez gidiyoruz. Uganda ile diplomatik ilişki kuralı 3 yıl olmuş. Büyükelçi gitmiş, ama oturacak yeri yok. 40'a yakın işadamıyla gittik, çok güzel görüşmeler yaptık. Biz gittiğimizde bizi karşılayacak büyükelçi yoktu, kalacak yer yoktu. Bizi karşılayanlar oraya okul kuran öğrencilerdi. Yemeğe onlar götürdü, Cumhurbaşkanı'yla görüşmeye onlar katıldı. 11 yıl önce bu gönüllü insanlar okul kurmuşlar, Cumhurbaşkanı'yla iç içe çalışıyorlar.

Dolayısıyla bu ananası, bu Uganda'yı dile dolamamak lazım. İşadamlarını, yurtdışında yatırım yapması konusunda ayıplamamak lazım."

SAVCILIK'TAN HABERE YALANLAMA GELDİ!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Sözcüsü ve Başsavcıvekili Nuri Yiğit, Gülen'e ait olduğu öne sürülen ve içinde geçen 'ananas' ifadesiyle tartışmaya yol açan konuşmanın içeriğiyle alakalı suç duyurusunda bulunulmadığını açıkladı.
Fethullah Gülen’e ait olduğu ileri sürülen ve içinde geçen “Bu dostlarımıza Uganda’dan ananas falan gelmiş” ifadesiyle siyasi mesajlara konu olan konuşmanın içeriğiyle ilgili olarak soruşturma başlatıldığı yolundaki T24'ün haberi kaynağından yalanlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Sözcüsü ve Başsavcıvekili Nuri Yiğit, T24'e yaptığı açıklamada, Uganda İstanbul Fahri Konsolosu ve TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay ve Türkiye'nin Kampala Büyükelçiliği'nden bir Türk yetkilinin ifadesinin alındığı iddiasını da içeren haberin doğru olmadığını bildirdi. Yiğit, Angola Büyükelçiliği'nde mal alımıyıla ilgili bir soruşturma olduğunu ve ilgililerin ifadesinin alındığını, ancak olayın Uganda ve tartışma konusı konuşmalarla hiçbir ilgisi bulunmadığını söyledi.

Kaynak: T24 / Arzu Yıldız

 
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com