21.04.2014
Rota Haber
Feyzioğlu'ndan çoğunlukçu demokrasi eleştirisi
Adli Yıl açılış töreninde bir konuşma yapan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, çoğunlukçu demokrasi eleştirisinde bulundu.
Haberi Yazdır Email Gönder
02.09.2013 15:59   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 

Kürsüye çıkan Feyzioğlu, “Dünya ve Türkiye tarihine bakıldığında, milli irade tabiri daha ziyade, seçimle iş başına gelmiş ancak çoğulculuk yerine çoğunlukçuluğu benimsemiş ve giderek otoriter eğilimler sergilemeye başlamış siyasi iktidarların tercihi olmuştur. Çağdaş demokrasilerin çoğulcudur. Milli irade tabiri, çoğunluğun azınlığa tahakküm ettiği, siyasi iktidarın her kurumu ele geçirdiği ve yaşamın her alanını düzenlemeye soyunduğu, insanların yaşam biçimine müdahale ettiği dönemlerdeki içeriğinden elbette ki farklı anlaşılmak zorundadır” diye konuştu.

 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 3 yorum yapılmıştır
Mütvekkil - 03.09.2013 09:03:46
yahu sen ne demokrasisinde bahsediyorsun. Bir kere senin secilmen demokratik degil cünkü baronun 53,2% sana karsi . sen ne hakla cogunluga tahaküm kurmaya kalkiyorsun. Herhalde CHP gibi cogunlugu yakalayamiyorum diye yaygara yapiyor...
d. adem - 02.09.2013 16:37:15
Çağdaş demokrasilerde. Milli irade tabiri, azinligin çoğunluğua tahakküm ettiği, secilemeyen halktan kopuk darbeden medet uman siyasi partilerin her kurumu ele geçirdiği ve yaşamın her alanını düzenlemeye soyunduğu, dindar insanların yaşam biçimine ve siyasi tercihine müdahale ettiği dönemlerdeki içeriğinden elbette farklidir...
Dharamsala - 02.09.2013 16:18:59
Ömer'in ağzını büzüşünden"ce"diyeceği belliydi zaten... 
 
 >