19.09.2014
Rota Haber
Gezi Parkı olayları son durum Beşiktaş'ta çatışma çıktı son dakika
Gezi Parkı olayları son durum Beşiktaş'ta çatışma çıktı son dakika. Beşiktaş'ta akşam saatlerinde polisle göstericiler arasında uzlaşma sağlandı ancak bu fazla uzun sürmedi.
Haberi Yazdır Email Gönder
06.06.2013 11:09   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Gezi Parkı olayları son durum Beşiktaş'ta çatışma çıktı son dakika. Gezi Parkı olayları son durum, Beşiktaş'ta çatışma çıktı.Polis, gece saatlerinde Taksim'den Beşiktaş'a yürümek isteyen gruba müdahale etti. Taksim ve çevresindeki Gezi Parkı protestoları devam etti. Polis ve göstericiler arasındaki çatışmaların adresi olan Beşiktaş'ta akşam saatlerindeki sessizlik, gece yerini gerginliğe bıraktı. Dolmabahçe'de dün akşam polis ile göstericiler arasındaki uzlaşma sağlandı.

Göstericilerden 'ilerlememe' sözü alan polis bulunduğu konumdan geri çekildi. Gösterici grup ilerlemeyeceğini, taş ya da benzeri cisim atmayacağını taahhüt etti. Ancak, gece saatlerinde Taksim'den gelen bir grubun Beşiktaş'a doğru yürümek istemesi, göstericilerle polisi tekrar karşı karşıya getirdi. Gümüşsuyu Caddesi'nden Dolmabahçe'ye doğru inen gösterici gruba, Çevik Kuvvet ekipleri biber gazı ve TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Polise taş ve şişe atan göstericiler, Maçka Parkı'na doğru kaçarak dağıldı. Polisin Dolmabahçe'ye çekilmesinin ardından tekrar toplanan göstericiler, Gümüşsuyu Caddesi'nin girişine geldi. Göstericiler, İnönü Stadı'nın alt kısmına kadar inerek, caddenin karşısındaki polislerle yoğun şekilde havai fişek attı. Polis ekipleri bunun üzerine yine gruba müdahalede bulundu. Polislerden bir bölümü İnönü Stadı'nın arkasından, diğer kısmı ise Kabataş'tan dolaşıp parkın etrafını sararak, göstericileri İTÜ kampüsünde sıkıştırdı. Burada çok sayıda göstericiyi gözaltına alan polis ekipleri, bu kişileri otobüslere bindirerek emniyete götürdü.

Müdahalenin ardından Dolmabahçe'ye çekilen polisler, İETT otobüsleriyle değişime gitti.

Polisin Gümuşsuyu'nda kullandığı biber gazından etkilenenlere Taksim'de göstericiler tarafından kurulan sağlık çadırlarında müdahale edildi.

Öte yandan, Antakya'daki gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert için Taksim Gezi Parkı' nda özel bölüm oluşturuldu. Bu bölümde Cömert'in fotoğrafı ile ''Abdullah Cömert onurumuzdur" ve "Her yer Taksim, her yer direniş" pankartları yer aldı.

Çeşitli sağlık malzemelerinin ücretsiz dağıtıldığı Gezi Parkı'nda ayrıca, isteyenlerin kitapları ücretsiz alıp okuyabileceği mini kütüphane oluşturuldu.

GAZİ DE KARIŞTI

İstanbul Sultangazi'de de gösteriler vardı. İsmet Paşa Caddesi üzerinden Gazi Karakolu’na doğru yürüyüşe geçen gruba çevik kuvvet polisileri TOMA aracıyla müdahalede bulundu. Tazyikli su ve biber gazıyla yapılan müdahalenin ardından grup ara sokaklara doğru kaçtı. Daha sonra tekrar caddeye toplanan grup, ateş yakarak barikat kurdu. Polis ekipleri, barikattaki grubu dağıttı. Olayların ardından gözaltıların olduğu belirtildi.

'ÇARŞI' TAKSİM'E YÜRÜDÜ

Akşam saatlerinde Beşiktaş'ta toplanan bir grup, eylemcilere destek vermek amacıyla Taksim Gezi Parkı'na yürüdü. Meydanda bir araya gelen, Beşiktaş'ın taraftar gruplarından "Çarşı" üyelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi, saat 19.03'te yürüyüşe geçti.

Gruptakiler, Taşkışla ve Pangaltı'dan geçerek, Harbiye'den Taksim Gezi Parkı'na ulaştı. Parkta bekleyişlerini sürdürenler, destek amacıyla gelenleri alkışlarla karşıladı. Grup, meşaleler yakıp, sloganlar atarak parka girdi.

AKM'NİN ÇATISINDAN DÜŞTÜ

Daha sonra gruptakilerin bir bölümü, Gezi Parkı eylemcilerinin çeşitli pankartlar astığı AKM'nin üzerine çıktı. Grup, buradan aşağıdaki katılımcılarla slogan attı.

Bu arada, AKM'nin içinden yukarı çıkmaya çalışan bir kişi, düşerek yaralandı.

'GEZİ'DE ŞÖLEN HAVASI

Gezi Parkı ve Taksim'de ise şölen havasını aratan görüntüler var. Bu gece de çok sayıda kişi Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'nı doldurdu.

Hareketliliğin dün akşam saatlerinden itibaren artmaya başladığı Gezi Parkı'nda çeşitli müzik grupları sahne alırken, katılımcılar zaman zaman davul-zurna eşliğinde halay çekiyor, dans ediyor.

Gün boyunca ve akşam saatlerinde destekçiler, parktaki "ücretsiz marketlere" erzak ve malzeme taşımayı sürdürdü.

Bu arada, Antakya'da Gezi Parkı eylemlerine destek için düzenlenen gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in fotoğrafları, parktaki bazı konteynerler ve ağaçların üzerine asıldı.

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
18.09.2014
 

Abdullah Gül parti kursa destekler misiniz ?


Ankete (16710) kişi katıldı
 
 
Reklamlar