06.03.2015
Rota Haber

Habertürk spikerini ağlatan Mehmet Akif anısı

 
Habertürk spikerini ağlatan Mehmet Akif anısı

Habertürk'te yayınlanan Öteki Gündem programının sunucusu Pelin Çift'in zor anları damga vurdu. Programda Mehmet Akif Ersoy'un bir anısını okuyan Çift ağlamaklı oldu.

Haberi Yazdır Email Gönder
19.03.2013 10:54   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Habertürk'ün başarılı programlarından Öteki Gündem'de bu kez de İstiklal Marşı'nın yazılma süreci ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatı konu edildi.

İSTİKLAL MARŞI VE AKİF

Yıl dönümünde olduğumuz Çanakkale Savaşları üzerine de bir şiiri bulunan İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy, bu vesile ile bir kez daha anılırken, İstiklal Marşı'nın yazım süreci ve sonrası da ele alındı.

Programın konukları sanat tarihçisi Talha Uğurluel, Erol Çalı ve Bedirhan Gökçe olurken, katılımcılar, Mehmet Akif Ersoy'u yakından tanımak isteyen genç kuşaklar için oldukça faydalı bilgiler paylaştı.

Bedirhan Gökçe, Milli Mücadele döneminde Mehmet Akif Ersoy ile dostluğu başlayan Hasan Basri Çantay'a dayandırdığı anılarla Akif'in İstiklal Marşı'nı yazma sürecine değindi. Buna göre Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı yazarken çok farklı davranışlarda bulunmuş. Kimi zaman bir anda birkaç dize birden yazarken, kimi zamansa bir dizeyi yazabilmek için "ilham" gelmesini beklemiş.

"KORKMA EY EBU BEKİR ALLAH BİZİMLEDİR"

Bedirhan Gökçe, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nın ilk sözcüğü olan "Korkma"yı da, Hazreti Muhammed'in hicret esnasında Sevr mağarasında Hz. Ebubekir'e söylediği "Korkma ey Ebu Bekir, Allah bizimledir" sözünden ilham alarak yazıldığını belirtti. Bu, Yavuz Bahadıroğlu gibi kimi tarihçiler tarafından da söylenmekte.

Programın en ilginç anlarından biri de moderatör Pelin Çift'in okuduğu bir yazı sonrası ağlamamak için güç bela kendini tutmasıydı. Yazı, İstiklal Marşı'nı yazdıktan sonra devletin teklif ettiği parayı geri çeviren Mehmet Akif Ersoy'un oğlunun bir çöp bidonunun yanında bulunan cesedinden bahsediyor.

MODERATÖR ZOR ANLAR YAŞADI

Moderatörün, elindeki satırları okuduktan sonra ağlamamak için uzun süre yutkunarak önündeki fincana sarılmasıyla stüdyoda duygusal anlar yaşandı.

İşte Akif'in oğlu Emin Ersoy'un o hazin hikayesi;

"Yıl 1962, Cağaloğlu'ndaki bir köşe yazısının odasına kirli sakallı, üstü başı bakımsız biri girer. Adını söyledikten sonra yazardan kendisine yardım etmesini ister. Köşe yazarı karşısındakinin içler acısı durumundan büyük üzüntü duyar. Köşe yazarı cüzdanını uzatır ve istediği kadar para almasını söyler. O da uygun bir miktar para alır ve cüzdanı geri verir. Birkaç ay sonra tek sütunluk bir gazete haberi çarpar köşe yazarının gözüne. İstanbul sokaklarında, bir çöp bidonunun yanında bulunan bir cesetten söz ediyordur o haber. Yazar fotoğrafa bakar ve para istemek için odasına gelen Emin Ersoy olduğunu görür. Yani bu kişi, Mehmet Akif Ersoy'un oğlu Emin Ersoy'dur. "

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 16 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
melek çam - 24.03.2013 08:41:50
dün akşamki program bi harikaydı, ailecek soluksuz izledik, konuklarınız da zaten birbirinden üstün insanlardı, bi program bu kadar içten bu kadar samimi ve dopdolu olabilirdi ve zatan en önemlisi konu tartışmasız en önemli konulardandı. sizleri tebrik ediyorum ailem adına ve bu güzellikte programların devamını diliyorum ayrıca talha uğurluel hocamızdan lütfen faydalanabildiğiniz kadar faydalanın, o bir genç tarihçi fakat bi prof.gibi bilgisi var ve yaptığı işi çok seviyor, çok sevdiği içinde bizlere müthiş faydalı bilgiler veriyor. herşey için teşekkürler kolay gelsin melek çam
Hangi yorumda şaire dil uzatılıyor? - 19.03.2013 19:02:00
Milli şair "Yurdumuz üzerinde bir ocak kalsa da o sönmediği müddetçe korkma" diyor. Bir anne - baba çocuğunu gurbete yada zor bi işe yollarken ona "arkanda biz varız. Biz ölmedikten sonra korkma" diyerek özgüven vermeye çalışır. Milli şair de bunu yapmış. Birileri de çıkıyor milli şairin bu satırını, Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimizin sözü ile bağdaşlık kuran yorumlar yapıyor. Kimi okuyucular çıkıyor bunun zorlama bir yorum olduığunu söylüyor. Bazı okuyucular da çıkıyor onların M.Akif'e dil uzattığını zannederek fırçalamaya kalkışıyor, ortalığı yakıp kavuruyor. Ortada algı sorunu var galiba.
DENGE - 19.03.2013 16:44:09
KİMSE MİLLİ ŞAİRE DİL UZATMA CÜRETİNDE BULUNMASIN... HER ŞEY TAS TAMAM SIRA BU VATAN SEVGİSİYLE YOĞRULAN İNSANLARLA UĞRAŞMAYAMI GELDİ.HERKES HADDİNİ BİLSİN.....GERÇEKLE BAĞDAŞMAYAN APTALCA FİKİRLERİNİZ KENDİNİZE KALSIN.ŞAİRE VE ECDADINA SAHİP ÇIKAMAMIŞIZ ÜZÜLÜNECEK,DÜŞÜNÜLECEK NOKTA BU.....LAF OLSUN DİYE BİRİLERİNİN KUKLALIĞINI YAPMAYIN ÇİZGİ KUKLALAR.
Yörükoğlu - 19.03.2013 15:40:09
1-Akif merhum İstiklal marşı için verilen 500 TL. ödülü almamış! 2-Seyit onbaşı (çanakkalede top mermisini tek başına kaldırıp düşman zırhlısını batıran yiğit) Devlet maaş bağlamak istediğinde utanarak "Hiç devlete, Millete hizmet para ile olur mu? demiş!! Şimdi ise bir takıp Adi, alçak, Ş.. sizler MAAŞ ALMAK İÇİN SAHTE OLARAK HANIMINI BOŞUYOR!!!! Birinin ayaklarını öpmek, diğerinin yüzüne tükürmek lazım!!! al sana ülkenin son 10 yılda geldiği nokta!
ercan turkoglu - 19.03.2013 15:09:31
milli şair i eleştiren başka sıfatlar yükleyen zavallılar, milli marş okunurken de hic heyecan duymuyorsunuz demektir ki, buda sizin genlerinize başka milletlerin genleri hasıl olmuş.
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com