02.03.2015
Rota Haber

İthal edilen ürünlere damping önlemi

 
İthal edilen ürünlere damping önlemi

Ekonomi Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) menşeli sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat ithalinde dampinge karşı önlemin aynen uygulanmasına devam edilmesine karar verdi.

Haberi Yazdır Email Gönder
05.05.2013 12:19   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ekonomi Bakanlığının, ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin iki ayrı tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, Çin Halk Cumhuriyeti menşeli sentetik veya suni devamsız liflerden dokunmuş mensucat ithalinde yapılan soruşturma sonucunda, hukukta geçerli olan önlemlerin yürürlükten kaldırılması halinde dampingin ve zararın devamı veya yeniden meydana gelmesinin muhtemel olduğu tespit edildi.

İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulunun kararı ve Ekonomi Bakanlığının onayı ile soruşturma konusu ürün için uygulanmakta olan dampinge karşı önlemlerin aynen uygulanmaya devam edilmesine karar verildi.

İthalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin diğer bir tebliğde de Türk Demir Döküm Fabrikaları Anonim Şirketi tarafından iletilen ve Baymak Makine Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Emas Makine Sanayi Anonim Şirketi tarafından desteklenen başvuru kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti menşeli "Gazla Çalışan Anında Su Isıtıcıları"nın Türkiye'ye dampingli fiyatlarla ihraç edildiği ve bu durumun zarara neden olduğu iddiasıyla anılan ülke menşeli söz konusu madde ithalatına karşı önlem alınması talep edildi.

Yapılan inceleme sonucunda, başvurunun yeterli bilgi, belge ve delilleri içerdiği anlaşıldığından, İthalatta Haksız Rekabeti Değerlendirme Kurulu tarafından ÇHC menşeli söz konusu madde için damping soruşturması açılmasına karar verildi.

-İran'dan ithal edilen çerçevesiz cam aynalar-

Ayrıca, Ekonomi Bakanlığının İthalatta Korunma Önlemlerine İlişkin Tebliğ de Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, yerli üreticiler, çerçevesiz cam aynaların İran İslam Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatındaki 4 yıllık miktar kısıtlaması önleminin süresinin uzatılması talebiyle İthalat Genel Müdürlüğüne başvuruda bulundu.

İthalatta Korunma Önlemlerini Değerlendirme Kurulu, başvuru konusu eşyanın ithalatında yürürlükte bulunan korunma önleminin gerekliliğinin devam edip etmediğinin tespit edilmesi amacıyla korunma önlemi soruşturması açılmasına karar verdi. 

KAYNAK: AA
 

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com