02.03.2015
Rota Haber

Kapat be dershaneleri Ustaaammm!

 
Önder AYTAÇ

Önder AYTAÇ
Rotahaber

Kimler alıyor bu dersleri? Ekonomik durumları iyi aile çocukları. Dershaneleri kapatırken düşündüğümüzü söylediğimiz gariban aile çocukları bu işin neresinde?..

Haberi Yazdır Email Gönder
20.09.2012 10:56   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

KAPAT BE DERSHANELERİ USTAAAAAAMMMM!..

Dershaneler kapatılınca ne olur?

 

Son dönemlerde terör olaylarından sonra en çok konuşulan konu, Sayın Başbakanımızın ‘Dershaneleri kapatacağız.’ açıklamasıyla birlikte ‘Ne olacak bu dershanelerin hali?’ oldu.

 

Dershaneler, eğitim sistemimizin günah keçisi seçildi. Eğitim ve sınav sisteminin bir sonucu ve sistemin ayakta durmasını sağlayan bir baston görevi üstlenirken birden bütün çarpıklıkların sebebi görüldü ve iş, sanki dershaneler kapatılınca her şey çözülecekmiş gibi bir noktaya geldi.

 

Dershaneler sadece bizde değil dünyanın birçok ülkesinde, eğitimin ve sınavlara hazırlığın önemli bir tamamlayıcısı olarak misyonunu devam ettiriyor. Bir bakıma öğrenilen bilgilerin pratiğini yaptırıyor, öğrenci de bilginin farkındalığını artırarak verimli kullanımını sağlıyor.

 

Sınav, rekabet ve daha iyisine talip olma söz konusu oldukça da bir şekilde bu misyon devam edecektir. Sınav ve rekabet gibi gerekçeleri ortadan kalktığında da misyonunu tamamladığı için dershaneler kendiliğinden kapanacaktır.

 

Dershaneler, bu sınav ve rekabet ortamında zengin - fakir ayrımının, bölgesel farkların en asgariye indiği, en eşitleyici ve en masum kurumlardır.

 

Vergisini verdiği, ekonomiye ciddi bir katma değer kattığı ve dahi hatırı sayılır bir vasıflı - vasıfsız işçi, öğretmen istihdamı sağladığı da unutulmamalıdır.

 

Mevcut yapı devam ettiği sürece yapılacak iş, dershaneleri problemin kaynağı gibi görüp ‘biraz da tribünlere oynayarak’ -kale arkası tribünlerine oynanıyor ve dershaneler kapanınca en çok zarar görecekler de kale arkası tribünlerindeki garibanlar olacaktır- her fırsatta kapatacağız, demek yerine, sağlıklı hizmet vermeleri için denetim sistemini çok iyi çalıştırmak gerekiyor.

 

Ben gönül verdiğim öğretmenliği 16 yıl yaptım. Dershaneler kapanınca aç ve açıkta kalmak korkusu yaşamıyorum, bir şekilde mesleğimi yapabileceğimi biliyorum. Ama 100 bine yakın iş gücü istihdamı sağlayan dershanelerin kapatılması durumunda neler olabileceğini düşündüm. Etrafımdaki çok da hazzetmediğim örneklere baktım.

 

Bugün bile azımsanmayacak sayıda ‘özel ders’ verildiğini biliyoruz. Dershaneler kapatılınca patlama yapacak illegal bir sektör.

 

Sistem nasıl işliyor? Saati 100 tl’den başlayan tek branşlık özel dersler.

 

Bir öğrenci kaç branştan ders alıyor? En az 4-5-6 branştan (öğrencini seviyesine göre değişiyor.)

 

Aylık maliyeti -günde 3 saat, haftada 6 saat olsa ki oluyor- nedir? 2,000 tl, Yıllık maliyeti -10 ay- nedir? 20,000 tl. Özel ders verenlerin söylediğine göre en az bu kadar olur.

 

Kimler alıyor bu dersleri? Ekonomik durumları iyi aile çocukları. Dershaneleri kapatırken düşündüğümüzü söylediğimiz gariban aile çocukları bu işin neresinde?..

 

Özel dersin vergisi ne kadar? Sıfır,

 

Yeri yurdu?

 

Denetim; hak getire…!

 

Dershanelerin bir öğrenciye maliyeti ne kadar? Yıllık 1,500 - 4,000 tl arası değişen fiyatlar. (sınavlar için gerekli tüm branşlar)

 

Kime hizmet ediyor, orta direğe ve alt gelir grubuna.

 

Kim için kapatıyorduk dershaneleri, bu insanlar için!!! (Kimseyi kandırmayalım.)

 

Dershaneler vergi veriyor mu? Kurumlar Vergisi % 20, % 8 KDV, çalışanların SSK ve ücret stopajları, kira stopajları, doküman KDV’si…

 

Mevcut yapıda eğitime takviye bir zorunluluksa hangisi sağlıklı ve hangisi karlı?

 

Dershanelerin bir de sosyolojik yönü var. İşsizlik oranları, gençlerin boş zamanlarında gayri meşru ortamlardan, başıboş dolaşmaktan uzak tutulması, internet kafelerde ömür çürütmemesi, çeteler, yanlış arkadaşlar, yanlış ortamlar, doğu ve güneydoğuda dağa çıkmalar…. Bu da ayrı bir yazı konusu…

 

Not: İsa Olgun hocama katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

 

 

Twitter: @onderaytac

E-mail: tarafim@gmail.com

 

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com