28.02.2015
Rota Haber

Köprü ve otoyolların yeni sahibi Koç ve Ülker!

 
Köprü ve otoyolların yeni sahibi Koç ve Ülker!

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile sekiz otoyolu kapsayan özelleştirme ihalesini elemeli turda 5 milyar 640 milyon dolar veren Koç-Ülker ortaklığı kazandı.

Haberi Yazdır Email Gönder
17.12.2012 14:42   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile sekiz otoyolu kapsayan özelleştirme ihalesinielemeli turda 5 milyar 640 milyon dolar veren Koç-Ülker ortaklığı kazandı. İhale komisyonu 5 milyar 720 milyon dolar isteyince Koç-UEM-Ülker Grubu da bu teklifi kabul etti.

İhaleye, ''Nurol Holding AŞ - MV Holding AŞ - Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ - Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ - Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu'', ''Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu'' ve Autostrade Per I'Italia SPA - Doğuş Holding AŞ - Makyol İnşaat Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ - Akfen Holding AŞ Ortak Girişim Grubu'' katılıyor.

 

İLK SAHİBİ KEMAL SUNALDI!

Boğaz Köprüsü'nün satışı filmlere de konu olmuş ve Kemal Sunal'ın bir filminde dolandırıcılar köprüyü Şaban'a satmıştı.  İşte Kemal Sunal ile özdeşleşen Köprü'nün o ilk satılma sahnesi...

İhale, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda olan, yapım, bakım, onarım ve işletimini üstlendiği, bağlantı yolları ile birlikte, ''Edirne-İstanbul-Ankara Otoyolu'', ''Pozantı-Tarsus-Mersin Otoyolu'', ''Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'', ''Toprakkale-İskenderun Otoyolu'', ''Gaziantep-Şanlıurfa Otoyolu'', ''İzmir-Çeşme Otoyolu'', ''İzmir-Aydın Otoyolu'', ''İzmir ve Ankara Çevre Otoyolu'', ''Boğaziçi Köprüsü'', ''Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Çevre Otoyolu'', bunlar üzerindeki hizmet tesisleri, bakım ve işletme tesisleri, ücret toplama merkezleri ve diğer mal ve hizmet üretim birimleri ile varlıklarını (OTOYOL) kapsıyor.

Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde, en yüksek teklifi 5 milyar 720 milyon dolarla Koç Holding AŞ - UEM Group Berhad - Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ Ortak Girişim Grubu verdi.

Elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Nurol Holding AŞ - MV Holding AŞ - Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ - Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ - Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu elendi.

Köprü ve otoyolların özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmelerinde, elemesiz turda en yüksek teklif 3 milyar 830 milyon dolar oldu.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter'in komisyon başkanlığında yapılan nihai pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. 1. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Nurol Holding AŞ - MV Holding AŞ - Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ - Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ - Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu'' elendi. Kalan 2 firmayla açık artırmaya geçildi.

Açık artırmada başlangıç tutarı 5 milyar 630 milyon dolar, artırım aralığı ise 10 milyon dolar olarak belirlendi.

Söz konusu otoyollar ve köprülerin özelleştirilmesiyle; elde edilecek özelleştirme bedelinin yanısıra, teknoloji transferi, verimlilik artışı, kaza oranlarında azalış, zaman ve yakıt tasarrufu, çevre kirliliğinin azaltılması gibi faydalar bekleniyor.

 

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 15 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
heddam - 18.12.2012 22:48:06
Gördünüzmü len yalaka kemik yalayıçılar gene gitti devlet malı gene gitti altın yumurtluyan tavuk 2 köprü 8 otoyol 25 yıllığına koç ve ülker grubuna ne anlaşma ya gördünüzmü ben demedimmi bu koç koç gibi başbakanın karşısında kafasını sallayıp boşuna durmaz el etek öpmez bu baş sallamanın muhakkak karşılığı vardır demedimmi işte 25 yıllık mal 5.7 milyar dolara gitti ama bundan ne kar edecekler biliyomusunuz 15 milyar dolar ya dümbükler görüyomusunuz işte türk telekomda böyle keriz parasına satıldı yakında dötünüzdeki donu bile satacaklar haberiniz bile olmıyacak devlet malı deniz yemeyen keriz
zaferhan turhan - 18.12.2012 09:52:10
Syn(!).Kıvrıkoğlu Paşa(!) ne kadar özlü söz söylemişsin öyle...28 Şubat BİN yıl sürecek, evet 15 yılını sağlıklı ve de donanımına donanım katarak, MASON sitesinin reklam müdavimi ÜLKER ile asıl sahibi KOÇ grubu malı götürdü.Bülent Ersoy da pardon(!) Arınç da KIŞANAK'ın çektiği işkenceleri hüzzam makamında okuyarak, gündemi tornistan etti.Nasıl sevgili mütedeyyinciklerim benim! Mehdi siyasilerimiz,Pensilvanyalı Musa(!) dininin müritleri durumunuz nasıl? Vay be! "Atlar kavga yapar eşekler ezilir." "Düzen ile düzilenler değişmiyor" sandık argümanıyla.Devrimin antidotu devrimdir...
Krizantem - 18.12.2012 09:40:38
Paranın dini-imanı olmazmış! Bir sıralar Koç'un marketlerinde Ülker mamullerinin satışı yasaktı, nirden nireye. Bu şunu gösteriyor ki HALAL-HELAL gıda sertifikası alamayan-alamayan, Tarım ve Gıda bakanlığıca da ürünlerinde sağlıksız maddeler bulunan ÜLKER'in mamulleri artık evimize girmeyecektir. ÜLKER-ÜLKERCİLER, bu ülkeden darbelerin arkasında Türkiye İLLUMİNATİ'sinin hangi aileleri olduğunu sanıyorum benden daha iyi bilirsiniz! Eeee baba gidince çocuk farklı kulvarlarda koşarmış!
şakir kemal - 18.12.2012 09:25:52
seküler anlayışlarda paranın dini imanı yoktur derler inanın islamda paranın kazanılma ve harcanması kuralları vardır.günümüzde nasıl kazanıldığına bakılmıyor ortaklıklarıda öyle oluşuyor
Takla Savar!!! - 17.12.2012 19:50:54
Kocum benim? Isin ucunda Rant, para var ise ne müslümanlik nede laiklik kaliyor. Asagidaki avanam tabakasi, asagida yirtinsin dursun! Simdi Camileri ve cemaatleri de parsel arsel özellestirmeli! Nasil olsa oradada bir sürü ari kovani var.Hem devlet Hocanin maasini vermekten kurtulur,hemde yüklüce vergi alir? Ayasofyayi alan kisi, cumalari müslümanlara, cumaertesi laiklere, pazar günü hiristiyanlara, hafta icide Turistlere müze olarak hizmet verir. Arasirada sünnet dügünü,mevlüt ve Diyalog adina toplanti yapilirsa? Paraya para demezsiniz?nasil olsa bunada bir kilif ayarlanir...
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com