18.09.2014
Rota Haber
MEB yeni SBS sistemi - Merkezi sınav nedir ? SBS kalktı mı ?
MEB yeni SBS sistemi - Merkezi sınav nedir ? SBS kalktı mı ?Yeni Sınav sistemini açıklayan Bakan Avcı, yeni ve eski sınav sistemlerine Ece Ayhan'ın o şiiriyle gönderme yaptı.
Haberi Yazdır Email Gönder
04.09.2013 13:04   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


MEB yeni SBS sistemi - Merkezi sınav nedir ? SBS kalktı mı ?Yeni Sınav sistemini açıklayan Bakan Avcı, yeni ve eski sınav sistemlerine Ece Ayhan'ın o şiiriyle gönderme yaptı.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni sınav sistemini açıkladı. Yeni sistemin öğrencileri rahatlatmak ve üzerlerindeki sitresi azaltmak üzere kurulduğunu anlatan Bakan Avcı, bunu da Ece Ayhan'ın bir şiiriyle anlattı.

Bakan Avcı şiirin ilgili bölümünü anlatırken mısranın ilk bölümünü yanlış anlaşılabilir diyerek es geçti ve bu durumu da "Bunu söylersem yanlış anlaşılabilir. Söylemesem sansür denilir. Ama bu durumu söyledikten sonra yanlış anlaşılmaz sanırım" diyerek mısranın son cümlesini okudu.
 
Ece Ayhan'ın  Açık Atlas isimli şiirinin "Ne yani çocuklarımız hiç gülmeyecek mi?" şeklindeki son cümlesini okuyan Bakan Avcı, "Efendiler! Eşekler susabilirler" şeklindeki bir önceki misrayı ise yanlış anlaşılabilir diyerek es geçti.
 
Bakan Avcı'nın okumadığı "Efendiler! Eşekler susabilirler" şeklindeki bölüm ise eski sınav sistemine gönderme olarak değerlendirildi.
 
İşte  Ece Ayhan'ın o şiirinin tamamı...
 
AÇIK ATLAS
 
Hayattan ders veriyor diye öğretmenleri kızdıran
Tuzu bir bulmuş çocukları saklamadan güldüren dünyaya
Su kaçırmaz bir eşeğin sesine açıktır penceresi
Bir sınıfın, batı son dersinde, kuşluk vakti
 
Meşeler yapraklanınca bir tuhaf olurlar işte
Koparılmış kürt çiçekleri, hatırlayarak amcalarını
Azınlıkta oldukları bir okulda bile, sorarlar soru
Neden feriklerin ve eşeklerin memeleri vardır?
 
En arka sırada çift dikişliler, sınavda en öne
İntihara ve denizde nasıl boğulmaya çalışırlar
Yalnız Orta Doğu'da el altında satılan bir atlas
Kim demiş on sekiz yaşından küçükler okuyamaz
 
Bakıldı ki kum saati, ters çevrilmiş, çıt, usul isa asi olmuş
İkinci karnede babası yarısını silahıyla dışarda bırakıp
Öyle öğretildiği için saygılı, sınıfa giren parmak çocuğun
Boş yerine, girilmeyen bir dersin denizi, gelip oturmuş
 
Açık kalmış atlası, deniz taşmıştır, darılmasın Fırat ama
 
Hayatın orta öğretmeni sustu, dondu gülmeleri çocukların
Bir cenaze töreninde daha ölümü karşılamaya götürüleceğiz
 
Efendiler! Eşekler susabilirler
Ne yani çocuklar hiç gülmeyecekler mi?
 
KAYNAK: ROTAHABER

Bakan Avcı'nın konuşmasından satırbaşları;

Yaptığımız ortaöğretime geçişle ilgili güncellemedir. 

Bugün burada paylaşacaklarımız uzun yıllara dayanacak çalışmanın sadece bir kısmı. Biz eğitim ve öğretimi çok dinamik bir süreç olarak değerlendiriyoruz. Eğitim yapısı düzeldikçe gelişmelere ayak uydurması gereken bir süreçten bahsediyoruz

Güncellenen sistemle çocukları rahatlatmayı hedefliyoruz. Yeni bir sınav getirmiyoruz, yeni hiçbir sınav getirmiyoruz. Sene içinde zaten yapılan yazılı sınavlardan her dönemde birer tanesini daha kontrollü yapacağız

Kısa vadede merkezi sistemi kaldırıyoruz, okulu ortaya çıkarıyoruz. 

Orta vadede test sınavlar yerine açık uçlu klasik yazılı sınavlar yapmayı planlıyoruz

Uzun vadede ortaöğretim kurumlarında yerleştirmelerde sadece eğitim öğretim değil sportif sosyal ve sanatsal etkinlikleri de değerlendiriceğiz.

Eğitimde katılımcılık en geniş şekilde yeni sistemde yerini alacak.

Okullara alterbatif olarak ortaya çıkan kurumlara ihtiyaç duyulmayacak. Öğrenciler arkadaşlarıyla aileleriyle daha çok vakit geçirecek. Öğrencilerimiz sanata, spora, daha fazla vakit ayıracak. Stresin olmadığı bir yerleştirme sistemin oluşturuyoruz. 

Değerli arkadaşlar sizlerle paylaşacağımız bu uygulama altyapısı hazırlanan bir düzenleme. 

Bütün kesimlerin görüşlerini aldık. Ortaya çıkan sonuç herkesin değerlendirmelerini yansıtıyor. 

Bu yıl yaz aylarında temel mantığı ilgili taraflarla paylaştık. Çalıştaylarla zenginleştirmeye çalıştık. 16 ilde geniş katılımlı çalıştaylar organize ettik. 

Sorumluluğumuz çocuklarımıza karşı ükemize karşı dünyaya karşı. Burada yapacağımız sunumun eleştirilmesinde de bu sorumlulukla hareket etmesini istiyorum.

YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

Yeni ortaöğretime geçiş sisteminde, 2013-2014 eğitim öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için 8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi merkezi gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan yeni ortaöğretime geçiş sisteminde fen ve teknoloji, matematik, Türkçe, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ile inkilap tarihi ve Atatürkçülük dersleri, merkezi değerlendirme sistemi kapsamında olacak. Merkezi değerlendirmeler iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere yapılacak.

Ortaöğretime yerleştirmede, öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30'u ile 8.sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70'inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacak.

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar