20.09.2014
Rota Haber
Meclis Başkanı kim oldu ? İşte yeni TBMM Başkanı
Meclis Başkanı kim oldu ? İşte yeni TBMM Başkanı. Cemil Çiçek, Osman Korutürk ve Faruk Bal Meclis Başkanlığı için yarışıyor..
Haberi Yazdır Email Gönder
02.07.2013 17:01   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Meclis Başkanı kim oldu ? İşte yeni TBMM Başkanı. Cemil Çiçek, Osman Korutürk ve Faruk Bal Meclis Başkanlığı için yarışıyor..TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçiminin ilk tur oylamalarına başlandı. Genel Kurul, Başkanvekili Sadik Yakut'un başkanlığında toplandı. Başkanlığın Genel Kurul'a sunuşlarının ardından TBMM Başkanı seçimine geçildi.

ÇİÇEK-KORUTÜRK-BAL

TBMM Başkanlığı için AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, CHP İstanbul Milletvekili Osman Korutürk ve MHP Konya Milletvekili Faruk Bal aday gösterildi. Milletvekilleri, illerin alfabetik sırasına Meclis Başkanı'nı seçebilmek için gizli oy vermeye başladı.

Yapılan birinci tur oylamasına göre 482 milletvekilinin katıldığı seçimde üç adayın aldığı oylar şöyle:

Cemil Çiçek 292
Osman Koruturk 108
Faruk Bal 51
Boş 21
Geçersiz 10

İLK TURDA 367 ŞARTI

TBMM İçtüzüğü'ne göre, Meclis Başkanı olabilmek için ilk tur oylamada üye tamsayısının üçte ikisinin (367) oyunun alınması gerekiyor.İkinci turda da 367 sayısına ulaşılamaması durumunda, üçüncü tur oylamaya geçiliyor. Adaylar, bu turda üye tamsayısının salt çoğunluğunun (276) oyunu alması gerekiyor. Üçüncü turda salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday dördüncü tura katılacak. Bu oylamada en fazla oy alan üye, TBMM'nin yeni Başkan'ı seçilmiş olacak.

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 2 yorum yapılmıştır
mithat - 27.08.2013 18:11:00
sayın idris bal alışılmışın dışında şeyler söylerseniz afaroz edilirsiniz. bak afarozlar başlamış bile. insanlar sizin ne söylediğinize bakmıyor.daha önce pkk meselesinde söyledikleriniz gibi.yorumcu kemal yorum yapmadan önce adamın uluslsrarası ilişkiler uzmanı olduğunu bilseydin. hoca tepki koyalım ama ilişkileride koparmayalım diyor. komşularla sıfır sorundan bak onurlu yanlızlık politikasına geldik.iyi hesap etmek lazım
kemal - 27.08.2013 09:47:12
ne yapalım yani bal efendi sisi ye tebrik mesajımı gönderelim ya sen piyangodanmı çıktın ne bende seni adam sanırdım kime hizmet ettiğini açıkca söylede millet bilsin 
 
18.09.2014
 

Abdullah Gül parti kursa destekler misiniz ?


Ankete (18370) kişi katıldı
 
 
Reklamlar