15.09.2014
Rota Haber
Muayenesiz araç satışı yapılır mı ? Muayenesiz araç satışı
Muayenesiz araç satışı yapılır mı ? Muayenesiz araç satışı.Emniyet'ten yapılan açıklamada "muayenesi olmayan araç satılabilir ama hukuki sorumluluk alıcıya aittir" denildi. Buna göre bir aracın muayenesi olmasa bile satışı yapılabilecek...
Haberi Yazdır Email Gönder
19.11.2013 09:08   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Muayenesiz araç satışı yapılır mı ? Muayenesiz araç satışı.Emniyet'ten yapılan açıklamada "muayenesi olmayan araç satılabilir ama hukuki sorumluluk alıcıya aittir" denildi. Buna göre bir aracın muayenesi olmasa bile satışı yapılabilecek...

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, muayenesi olmayan bir aracın noter kanalıyla satışının yapılabileceğini, ancak hukuki sorumluluğun alıcıya ait olduğunu bildirdi.

Vatandaşların sorularını sanal alemden cevaplayan Trafik Hizmetleri Başkanlığı, bir aracın satışının yapılabilmesi için eskiden istenen Motorli Taşıtlar Vergisi (MTV) İlişik Kesme Belgesi'nin Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi'nin (ASBİS) devreye girmesiyle artık istenmediğini açıkladı.

İşte markaların en ucuz arabaları

SATIŞA VE TESCİLE ENGEL DEĞİL

Başkanlık, satış işlemi sırasında Gelir İdaresi Başkanlığı'nda araca ait borcunun olup olmadığını sistemden kontrol edileceğinden, satış işlemi öncesinde aracın vergi ya da ceza borcu olup olmadığını kontrol edilmesi gerektiğini tavsiye etti. Bir vatandaşın, "Aracımın muayenesi geçerli mi?" sorusunu cevaplandıran Trafik Hizmetleri Başkanlığı, muayenenin olmamasının satışa ve tescile engel bir durum olmadığını bildirdi.

40 bin liranın altındaki sıfır otomobiller

MUAYENE VAR MI YOK MU MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ

Başkanlık'tan yapılan açıklamada, "Satılan aracın muayenesinin bulunmaması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceği için aracın muayenesinin olup olmadığını kontrol edilmelidir. Kontrol sorumluluğu alıcı ve satıcıya aittir. TÜVTÜRK sistemi ile yapılan muayeneleri buraya tıklayarak sitesinden kontrol edebilirsiniz. Bu sistem dışında yapılan muayeneleri ve faturalı araç alımlarında geçerli olan ilk muayene geçerlilik sürelerini aracın trafik belgesi üzerinden kontrol ediniz. Trafikten çekmeli ve yurtdışına çıkarma amaçlı satışı yapılan araçlarda muayene ve sigorta kontrolü zorunluluğu yoktur." denildi.

İşte 2013'ün en dikkat çeken arabaları

ZORUNLU SİGORTA OLMASA DA SATIŞ YAPILABİLİR Mİ?

Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası'nın olmamasının da satışa ve tescile engel bir durum olmadığına dikkat çeken Trafik Hizmetleri Başkanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da buraya tıklayarak kontrol edebilir. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir.

En çok satılan arabalar - GALERİ

 

10 GÜN İÇİNDE SİGORTA ŞARTI

Alıcının, satın aldığı araç için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır. 1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren hem araç satış sözleşmesinde kullanılacak adres hem de tescil belgesinin postalanacağı adres Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün Adres Kayıt Sisteminden elektronik ortamda alınacağından tarafların adreslerinin bu sistemde kayıtlı olması gerekmektedir. Bu yüzden; TC kimlik no doğrulama adresinden sisteme kayıtlı olup olmadığınızı kontrol etmelisiniz. Adres sistemde kayıtlı değil ise ilçe nüfus müdürlüklerinden işletilmelidir."

2014 yılında çıkacak en yeni 21 model

 

Kaynak: Cihan

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar