21.09.2014
Rota Haber
Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm tek parça izle - Muhteşem Yüzyıl 126. bölüm fragmanı izle
Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm tek parça izle - Muhteşem Yüzyıl 126. bölüm fragmanı izle.Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm tek parça izle - dizi izle.Muhteşem Yüzyıl'da dün gece herkes nefeslerini tutarak izledi. Sultan Sülayman'ın oğlu Şehzade Mustafa'yı idam ettirdikten sonra cenazesini Yeniçerilere teslim etmesi ve yaşananlar herkesi duygulandırdı. Peki kim bu yeniçeriler...
Haberi Yazdır Email Gönder
28.02.2014 07:54   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm tek parça izle - Muhteşem Yüzyıl 126. bölüm fragmanı izle.Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm tek parça izle - dizi izle (Muhteşem Yüzyıl Şehzade Cihangir ölümü izle).Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm tek parça izle - dizi izle.Muhteşem Yüzyıl'da dün gece herkes nefeslerini tutarak izledi.

Sultan Sülayman'ın oğlu Şehzade Mustafa'yı idam ettirdikten sonra cenazesini Yeniçerilere teslim etmesi ve yaşananlar herkesi duygulandırdı. Peki kim bu yeniçeriler...

Star tv Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm fragmanı izle mek için tıklayınız

Star tv Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm izle mek için tıklayınız

Star Tv ekranlarında Çarşamba akşamları yayınlanan reyting rekortmeni dizi Kanuni Sultan Süleyman dönemini anlatan Muhteşem Yüzyıl'da Şehzade Mustafa'nın öz babası tarafından idam edilmesinin ardından bir ölüm daha yaşandı.

Muhteşem Yüzyıl'ın dün akşamki bölümüne Şehzade Cihangir'in ölümü damga vurdu.Babası Kanuni sultan Süleyman'ın kendisine söz vermesine rağmen abisi Şehzade Mustafa'yı idam ettirmesine çok üzülen Cihangir yemeği içmeyi red etti  ve yataklara düştü. 

 
Kanuni öz oğlunu öldürdüğü için vicdan azabı çekerken Cihangir de idama  engel olamadığı için derin yaralandı. Hassas bedeni bu acıya dayanmakta zorluk çekti.

Cihangir'in acı çığlıkları tüm ordugahı sardı, hekimler çare olamadı.Hürrem ve Beyazıt'a haber verildi.Ancak onlar yolda gelirken Cihangir abisi Şehzade Selim'in gözleri önünde,babası Sultan Süleyman'ın kollarında can verdi.
 
Sultan Süleyman ve Hürrem bir kez daha evlat acısı yaşadı.
 
Sosyal Medya da ise Şehzade Cihangir'i canlandıran Tolga Sarıtaş oyunculuğu ile büyük beğeni topladı.

Star tv Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm tek parça izle - dizi izle.Star tv ekranlarında yayınlanan Muhteşem Yüzyıl 124. bölümüyle herkesi duygulandırdı. Şehzade Mustafa'nın cenaze namazını kıldıran ve aksi halde isyan çıkmasını sağlayacak olan yeniçeriler izleyen herkesi duygulandırdı.

Star tv Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm 1.fragmanı izle

Star tv Muhteşem Yüzyıl 125. bölüm 2.fragmanı izle


Şehzade Mustafa ölümü üzerine Yeniçeriler ellerini kalplerine vurarak cenazeyi Bursa'ya götürdüler. Peki dün gece herkesi duygulandıran bu yeniçeriler kimlerdi? İşte Yeniçeriler hakkında genel bilgi...

Yeniçeri, (Osmanlı Türkçesi: يڭيچرى, Yeni asker) Osmanlı Devleti’nde askerî bir sınıftı. Kuruluşunu Orhan Gazi veya I. Murad dönemlerine dayandıran farklı görüşler bulunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırlarının genişlemesi ile, Hıristiyan çocukların 8-18 yaşlarında alınarak yetiştirilmesi (devşirme) ile oluşturulmaya başlanan Yeniçeri Ocağı, Padişah’a bağlı Kapıkulu Ocakları’nın piyade kısmının büyük kısmını oluşturmaktaydı. Kapıkulu ocaklarının en itibarlısı olan Yeniçeri Ocağı savaşlarda padişahın bulunduğu merkez kolunda bulunur, savaş esnasında padişah onların arkasında ve ortasında at üzerinde dururdu. Sefere gidişlerde ve konaklarda yeniçeriler padişahın etrafında bulunup onu muhafaza ederlerdi. Yeniçeriler barış zamanında İstanbul’u korurlardı. Ayrıca devletin farklı bölgelerinde konumlanmış yeniçeri birlikleri de vardı.

17. yy’dan itibaren Müslümanlardan da Acemi Ocağı’na alım yapılmaya başlandı. Devletin ilk yüzyıllarında çok yararlı olan ve Türklerin Rumeliye yerleşmesinde etkili olan bu sistem, daha sonra bozulması ile değişik sorunları birlikte getirdi. Yeniçeri Ocağı II. Mahmud tarafından 1826’da kaldırıldı. Yeniçeri Ocağı, dünyadaki modern anlamdaki ilk Daimi ordudurDÜN GECE NELER YAŞANDI

Muhteşem Yüzyıl 124. bölümde Şehzade Mustafa Bursa'ya götürelerek defnedildi. Şehzade Mustafa'nın oğlu Şehzade Mehmet ise annesinden alınarak Gemlik sarayına götürüldü. İlerde intikam almaması için burada boğularak öldürelecek. Rüstem Paşa kellesi Yeniçeriler tarafından istenildi. Sultan Süleyman bu durum karşısında Rüstem Paşa'yı görevinden aldı.

Saray'da isyan çıktı. Hürrem Sultan ,Mihrimah Sultan ve Rüstem Paşa sığınağa saklandı. Şehzade Mustafa'nın babası ve hünkarı Sultan Süleyman'a bıraktığı mektup herkesi ağlattı. İşte Muhteşem Yüzyıl 124. bölümden sahneler;

Muhteşem Yüzyıl 124. bölüm izle - Şehzade Mustafa'nın mektubuMuhteşem Yüzyıl - Şehzade Mustafa'nın cenaze namazı
Şehzade Mustafa'nın oğlu Mehmet infaz edilecek

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar