28.02.2015
Rota Haber
 
O karelere dikkat!

Yıllardır kullandığımız kozmetik ürünlerinin çoğu kimyasal katkılı. Peki kimyasal katkılı olup olmadığını ya da miktarını nasıl öğreneceğiz. Aldığımız krem, diş macunu gibi kişisel bakım ürünlerinin bulunduğu tüplerin alt-arkasında bulunan farklı renkteki noktalar ürünün tamamının kimyasallardan üretildiğinin gösteriyor.

Haberi Yazdır Email Gönder
13.07.2012 09:52   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
ROTAHABER / Faruk KANBER / Seval AKIN
 
Satın aldığınız diş macunu, şampuan, krem gibi ürünlerin bulunduğu tüplerin arka yüz alt kısımlarında yer alan koyu renkli küçük karecikler mutlaka hepinizin dikkatinizi çekmiştir. Çünkü bu noktalar krem kutularının arkasında bir süs değil, içerisinde bulundurduğu maddelerin özelliklerini gösteriyor. 
 
Bu kareciklerden koyu renkli olanlar, özellikle siyah karecikler tüp içeriğinin tamamen kimyasallardan oluştuğu anlamına geliyor.
 
Bu kimyasal maddeler arasında Aramotik Aminler, parafinler, dlikonlar, petrol ürünler, flatatlar, peg, triclosan, sodyum laural Sülfat ve formaldehid vericiler.
 
Formaldehid Vericiler: İmidazolidinil-Üre 2-Brom-2-Nitropropan-1,3-Diol 5-Brom-5-Nitro -1,3-Dioksan Diazolidinil-Üre DMDM-Hidantion Hidroksimetilglicinat.
 
Sodyum Lauril Sülfat:
 
-Şampuanlardan duş jellerine, diş macunlarından deterjanlara kadar geniş bir 
alanda kullanılıyor.
 
-Dünyada en çok kullanılan yüzey aktif madde / deterjan / tensid.
 
-Mukozayı ve diş etlerini tahriş etme ihtimali çok yüksek.
 
Halojenli Organik Bileşikler: Brom, iyot ve klor içeren binlerce maddenin oluşturduğu bir grup. Çoğu alerji oluştururken bazıları kansere neden olabilmekte, hepsi de 
çevrede biriktiriyor. Kathon (klormetilizotiyazolinon +metilizotiyazolinon) ıslak mendillerde ve kozmetiklerde koruyucu olarak kullanılıyor.
 
Triclosan: Klorlu organik bileşik. Deo, diş macunu, duşjeli, losyon ve kremlerde kullanılıyor. Vücutta karaciğer fonksiyonlarını etkileyebiliyor. Dioksin de içerebiliyor. Dioksin vücutta birikebilmekte, bazıları çok az miktarlarıyla bile klor aknesi oluşumuna, bazıları ise kansere neden olabilmekte.
 
PEG / PEG Türevleri: Emülgator olarak kullanılyor. Cildi, zararlı maddeler için daha geçirgen yapıyor; dioksan ve etilenoksit gibi kirlilikleri içerebiliyor.
 
Ftalatlar: Plastikler ve kozmatiklerde yumuşatıcı olarak kullanılıyor. Cilt tarafından emiliyor ve cildin korunma mekanizmasını olumsuz etkiliyor. Ftalatların karaciğer, böbrek ve üreme organlarında zararlar oluşturdukları ve bir hormon gibi etki yapabildiği sanılmakta. Oyuncak ve bebek ürünlerinde bulunmaması gerekiyor. Ftalatlar, çevrede parçalanmadan kalabilmekte.
 
Parafinler / Silikonlar / Petrol Ürünleri: Parafin yağ ve mumları yutulursa (örneğin dudak boyaları ile) karaciğer, böbrekler ve lenf düğümlerinde birikir. Katta kalp kapakçıklarında iltihaplı rahatsızlıklara neden olabilir. Silikonlar, parafinler gibi mukozayı tahriş edebilir.
 
Aromatik Aminler: Azo boyalarının yapı taşları olan Aromatik Aminlerden bazıları hayvan denemelerinde kanser yapıcı olarak sınıflandırılmış. Avrupa Birliği, 22 aromatik aminin tekstil boyalarında kullanılması yasakladı (Örnek : Benzidin, 2,4- Tolulendiamin, 3,3-Dimetoksibenzidin). Fakat bu yasağa rağmen bazı saç boyalarında aromatik aminler bulunduğu görülüyor (Fenilendiamin ve Tolulendiamin gibi).
 
Kırmızı renkli olanlar, ürünün %70'in üzerinde kimyasal; Yeşil renkli karecikler, ürünün %100 doğal etken maddeler; siyah renkli kareler ise ürünün %100 kimyasal maddeler içerdiğini gösteriyor.
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 11 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
hacer - 14.07.2014 11:42:30
Tamamiyle yalan ve hiçbir kaynağa dayandırılmamış uydurma bir haber. Kaynak gösterilsin. Sektörün içinde yer alan biri olarak bu haberi yayınlayarak tüketicileri aldatan Faruk Kanber ve Seval Akını kınıyorum.
lazımdeğil - 16.06.2014 22:17:56
benimkinde mavi renk var o ne olacak :)
habibe - 16.04.2014 17:43:26
mavi renk ise içeriğinde doğal ve tıbbi ürün olduğunu gösterir
sewal solmz - 15.02.2014 19:57:27
ya mawi olanlar ne anlama geliyo
nese nese - 17.12.2013 20:28:13
Haber yaparken sanki doğru haber gibi birde avon marka yüzünü ve rujunu koyup karalama yapilmis sizi yalan haberinizi ve şirket karalama propogandanizi kınıyorum
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com