28.02.2015
Rota Haber

Öcalan, İmralı notlarında düzeltme yapacak

 
Öcalan, İmralı notlarında düzeltme yapacak

İmralı'da yapılan PKK lideri Öcalan ile görüşme notlarının kamuoyuna sızması tartışılırken, bazı bilgilerin yanlış aksettirildiği ve bir sonraki görüşmede bizzat Öcalan tarafından düzeltileceği öğrenildi.

Haberi Yazdır Email Gönder
08.03.2013 15:51   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

ROTAHABER / ÖZEL

BDP heyetinin İmralı’ya yaptığı ziyaretten sonra sızan görüşme notları kamuoyunda tartışılırken, yeni görüşmede PKK lideri Abdullah Öcalan’ın açıklanan içerikle ilgili bazı düzeltmeler yapacağı belirtiliyor.

Pervin Buldan, Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder’den oluşan BDP heyetinin 23 Şubat tarihinde, İmralı’ya yaptığı ziyaretten bir hafta sonra görüşme notları, “İmralı zabıtları” diye yayınlandı. Haberi yayınlayan Milliyet, bu bilgilerin İmralı’da yapılan görüşmenin “zabıtları” idi.

Milliyet bu iddiada bulunurken, Rotahaber, bu haberle ilgili iki yanlışı aynı gün ortaya çıkardı. Birinci yanlış, bunların “zabıt” değil, orada tutulan notlar olduğu noktası idi, diğeri ise bunların BDP’den sızdırıldığı boyutu idi. Nitekim Milliyet’in Ankara Temsilcisi Fikret Bila, ertesi gün katıldığı programda, muhabirlerinin bu bilgileri BDP Genel Merkezinden aldığını açıklamak zorunda kaldı.

BDP’LİLERİN YENİ ZİYARETİNDE NELER OLACAK?

Yayınlananların BDP’lilerin orada aldıkları notların derlenmesi şeklinde “görüşme notları” olduğu, görüşmenin bütününü yansıtmadığı ortaya çıktığında bir konu netleşmiş oldu. Öcalan’ın söyledikleri belli bir süzgeçten geçirilmişti.

Kamuoyunda bu tartışmalar sürerken, bir elemenin de Milliyet gazetesi tarafından yayınlanmadan önce yapıldığı ortaya çıktı. Rotahaber’in edindiği bilgiye göre, Milliyet gazetesi, İmralı notlarında yer alan Can Dündar, Baskın Oran ve bir kişinin daha ismini yayınlanacak metinden çıkartarak yayınlamadı.

Bazı isimlerin gazete tarafından sansür edildiği ortaya çıktıktan sonra Fikret Bila, Can Dündar’ın isminin niçin çıkarıldığını açıklamak durumunda kaldı. Bila savunmasında, “konu ile ilgisi yoktu” dedi.

BDP heyeti, henüz kesinleşmiş olmamakla birlikte muhtemelen 11 Mart’ta yeniden İmralı adasına gidecek. Rotahaber’in istihbarat kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Öcalan’ın Said Nursi hakkındaki sözleri de kamuoyuna yanlış aktarıldı.

Said Nursi ve Nurcular ile ilgili söylediklerinin tamamen yanlış anlaşılacak şekilde aktarılmasından Öcalan’ın rahatsızlık duyduğu belirtiliyor. Öcalan’ın BDP heyeti İmralı’ya görüşmeye gittiğinde bu düzeltmeyi yapacağı ve bir önceki görüşmede sözlerinin eksik olmaktan öte yanlış anlaşılacak bir şekilde aktarılmasından dolayı da heyeti uyaracağı öğrenildi. 

ROTAHABER / ÖZEL

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 14 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
nabi - 09.03.2013 15:12:45
İsmi ve isimleri metinden çıkarmak ve neden çıkarıldığına dair sözler objektif yayın ilkeleriyle nasıl haberin ve habercinin duayeni olma ilkeleriyle bağdaşır oluyor.işte burda toplum mühendisliği eski alışkanlığı devreye giriyor
kerim - 09.03.2013 13:47:54
AKP'nin geldiği noktaya bakar mısınız. Bediüzzaman hakkında bile neler söyletebildiler.
İnşallah - 09.03.2013 13:43:11
Bu memleketin insanları, bu sürece hâkimdir de kamuoyu ile de oynuyorlardır ve birileri hem onlarla hem bizle oynamıyordur! - Eğer baştan beri ve hala yapılan görüşmelerin güvenliği bile sağlanamıyorsa… Eyvah bana yazık bana vah bana!
aaa - 09.03.2013 11:24:34
kesın oyledır zaten bızde ınanaırız surece encok destek veren kısıler kızmasın dıye yapıyolar bunları nıyet bellı kımseyı kandırmasınlar duzeltmeye gerekyok
Alper Özmen - 09.03.2013 09:51:01
Milliyet Gazetesi eski çirkin aliskanligini sürdürüyor! Hem Devlet düsmanligi yapiyor hem de gazetecilik ilkelerine ihanet ediyor! Ilkesizlik ve manipülasyonun krali
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com