04.03.2015
Rota Haber

Öcalan'ın Nevruz açıklamasını Leyla Zana okusun

 
Turan Sarıtemur

Turan Sarıtemur
Birlesikbasin

Yazar Turan Sarıtemur, Birlesikbasin.com adlı haber sitesindeki yazısında, 3 önemli çağrıda bulundu. Sarıtemur, Öcalan'ın Nevruz açıklamasını Leyla Zana'nın okumasını istedi.

Haberi Yazdır Email Gönder
19.03.2013 14:04   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
DEMOKRATİK CUMHURİYET PARTİSİ (DCP)
 
1999'da yakalanıp yargılanan Abdullah Öcalan, periyodik avukat görüşmeleri sürecinde oldukça değişik düşünceler öne sürdü. "Meşe ağacı dikin" tavsiyeler misali sıralamaya kalkarsak epey zamanımızı alır. 14 yıllık hapis sürecini bir makaleye sığdırmak haksızlık olur kanısındayım.
 
Ünlü matematikçi Cahit Arf, Karl Marks'ın kapitali, bir A-4 kağıdıyla ifade edilir demişti. Ben öyle diyecek değilim. Abdullah Öcalan'ın, Demokratik Cumhuriyet Projesi, herkesin hafızasında canlılığını koruyor sanırım. Gerçi o zaman bu düşünce, Öcalan'la aynı görüşü paylaşan siyasal kesimin çoğunluğunda, soğuk duş etkisi yapmıştı. Apo takipçileri pek içlerine sindirmeseler de, savundular veya savunur göründüler. Birleşik Bağımsız Sosyalist Kürdistan'dan, Demokratik Cumhuriyeti hazmetmek, pek kolay değildi. Avukat görüşme sürecinde de,  Kürtlere patinaj yaptırılıyor düşüncesi epey seslendirildi.
 
BDP'li milletvekillerinden oluşan son iki heyet görüşmelerinden çıkan sonuca bakıldığında; Abdullah Öcalan'ın önerileri, aşağı yukarı Avrupa Birliği müktesebatı, bunun da karşılığı Demokratik Cumhuriyet. Demokratik Cumhuriyet düşüncesi kısa sürede BDP'de, Kandil'de, diasporadaki - ki PKK'de ve geniş Kürt ve Türk halklarında karşılığını buldu. Günümüzün ruhuna uygun düşüncenin bu olması gerçekçiliği olsa gerek, çok çabuk karşılık buldu. Bu gerçekliği hepimiz gözlemliyoruz zannedersem.
 
BDP'nin şu veya bu şekilde epey yıprandığı kanısındayım. Tahminim marjinal sol makyajlı birkaç sol ile kurulan HDP'ye (Hakların Demokrasi Partisi)  geçiş yapacak gibi görünmüyor. BDP'nin HDP'sine geçiş, sadece marjinalleşen bir yapı olacağından dolayı, Kürtler oy vermez diye düşünüyorum.
 
Şayet, gerçekten bu sürece inanıyor, içselleştiriyor ve samimiyetle katkı sunmak istiyorsak bir öneri sunayım.
                   
Bu, İmralı süreci eşittir Avrupa Birliği müktesebatı, o da eşittir Demokratik Cumhuriyet demek olacak. Kürtler, Demokratik Cumhuriyet sürecine uygun davranmak istiyorlarsa,  kitleselleşmeli. Demokratik Cumhuriyet düşüncesi sağı-solu, demokratı, Kürdü, Türkü, yeşilcisi, Alevisi, Sünnisi; bilcümle sorunlu, sorunsuzu, sorun istemeyenin istemi haline getirmek gerekir.
 
Sağımıza solumuza baktığımızda CHP, ulusalcılarla evrensel sosyal demokratların çatışması ile bölündü bölünecek. Evrensel sosyal demokratların epey bir kesimi;  Ak Parti, gerçek demokrat parti deyip oy veriyor. Ak Parti'ye oy veren Halil Ergün gibi sanatçı, aydın ve halk kesimi oldukça çok. Hak-Par Genel Başkanı Kemal Burkay, her konuşmasında sosyalist olduğunu söylüyor, parti tabanı tam tersi bizim deyimimizle Kürdi bir taban. Deşersek epey bir kesim çıkacak ortaya. Velhasıl kestirmeden gideyim, yoksa anlatacak çok argümanlar var. Kafalarda soru işareti bırakayım şimdilik yeter, sonra uzun uzun izah edebilirim. Şimdilik, bir- iki öneri getireyim:
 
1- BDP ve yakın siyasal girişimlerin, DCP (Demokratik Cumhuriyet Partisi)'ye dönüştürülmesi,
2- Abdullah Öcalan'nın, Newroz açıklamasını barış ödülü sahibi, Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana'nın okuması şık olur,
3 - Yaşayan büyük Kürt ozan Şiwan Perver'in ülkeye dönme çağrısını Abdullah Öcalan yapsın.
 
O zaman iyi şeyler olur diye düşünüyorum. DCP, ilk seçimde iktidar ortağı olur diyorum. Ya siz?...
 
 
 
Turan SARITEMUR / Birleşikbasın
https://twitter.com/tsaritemur
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 7 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
APO HERKESİN UMUDU OLDU - 22.03.2013 01:46:01
gülermisin ağlar mısın herkes apodan birşey ister oldu. bu iş en çok başbakanın canını sıcaka. artık imralı türbeye döndü, çocuğu olmayan kadınalr bile apodan çocuk siter yakında. Allah size akıl fikir versin.
??? - 20.03.2013 02:05:25
TETİĞE BİR SÜRELİĞİNE BASILMASIN FAKAT OTUZ YILDIR SÜRDÜRÜLMEYE ÇALIŞILAN BÖLÜÇÜLÜK FAALİYETLERİ DAHA GÜÇLÜ OLARAK DEVAM ETSİN DEMEK DE,BU SÜREÇİ BALTALAMAK DEMEKTİR!
Oki Doki - 19.03.2013 22:14:58
asgari bir parti ancak demokratik seçimlerle meclise girerek eritilir, çünkü mecliste ancak atıp tutar icraat yapamaz, icraatını yapamayınca da ona oy verenler zamanla bunlarda is yok diyerek onlardan ümitlerini keser ve oyları parçalanmaya başlar, buda zamana yayılarak olur, mermi sıkmadan olur, inanmıyan avrupadaki asiri partilerin meclislerde nasıl eridiği okuyarak görebilir.
mehmet - 19.03.2013 16:22:26
yav şu apo cuk ne kadar şeker cici bir adammış da biz bilememişiz!!!????
halil - 19.03.2013 15:48:02
akp=bdp bu bir kez daha kanıtlandı
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com