03.03.2015
Rota Haber

Osmanlıca dergi yayın hayatına başladı

 
Osmanlıca dergi yayın hayatına başladı

Osmanlıcayı tanıtmayı ve öğretmeyi temel hedef olarak belirleyen bir dergi yayınlandı. "Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi" üç ayda bir yayınlanacak

Haberi Yazdır Email Gönder
12.01.2013 22:35   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ülkemizde edebiyat-kültür dergilerinin okunması, dağıtımı, satılması başlı başına bir problem olarak devam ederken Süeda Yayınevi, iddialı bir çıkış yaptı. ‘Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi’, ilk sayısıyla okuyucularının karşısına çıktı.

Sahasında ilk ve tek olan dergi, üç ayda bir yayınlanmak üzere planlanmış. Dergi, toplamda kırk sekiz sayfadan oluşmakta.

Türkiye entelektüellerinin Osmanlıca hakkındaki sözleri ve Osmanlıca öğrenmenin ehemmiyeti yazısıyla başlayan dergi; Osmanlıcaya Giriş, Kelime ve Cümle Örnekleri, Kitabe Okumaları, Gülelim Eğlenelim ve Okuma Metinleri bölümlerinden oluşuyor.

Derginin tanıtım ve içeriği hakkında editör yazısında da şunlar yer alıyor:

“Dergi, en basitten başlayacak ve en güzele, en iyiye doğru gidecektir. Temel hedefimiz, Osmanlıcayı okuma seviyesini kazandırmaktır. Bu süreçte tarihi, edebi ve sair belgelere ve değişik yazı karakterlerine de yer verilecektir.

Üç ana temelden oluşan derginin birinci bölümünde okuma seviyesi kazandırma, kolay okuyabilme tekniklerini öğretme hedeflenmiştir.

İkinci bölümde okuma metinleri, şiirler, fıkralar ve sair değişik yazı ve köşeler olacaktır.

Üçüncü bölümde ise kitabe, değişik hatlarla yazılmış yazılar, tarihi ve edebi metinlerin çözümleri ve okuma teknikleri gösterilecektir. Bu suretle her dergiden her seviye istifade edebilecektir. Bize zor gelen, fakat aslında hiç de öyle olmayan bu meseleyi hep beraber çözmek bizim elimizde.

Dergiyi takip ettiğiniz müddetçe siz de istifade etmiş olduğunuzu gözlemleyeceksiniz.

Size verdiğimiz pratikleri uygulamak kaydıyla kısa zamanda mesafe alacaksınız. Neticede matbu eserleri okumakla birlikte, el yazısı ile yazılmış Osmanlıca yazıları, çeşme, cami, müze, mezar taşlarındaki yazıları, arşiv belgelerinin önemli bir kısmını okuyabilir seviyeye geleceksiniz inşallah.

Dergi, bu sahada bir ilk olması hasebiyle önemli bir vazifeyi üstlenmiş bulunmaktadır.

Tarih ve kültürümüze aralanacak bu mütevazı, fakat çok önemli çalışmada destek ve dualarınızı bekleriz.”

Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi, İrfan Mektebi, Şirin Kalem Çocuk Dergisi ve The Pen isimli dergiler de çıkaran SÜEDA Basım Yayın
San. ve Tic. A.Ş. bünyesinde çıkmaktadır. Dergi hakkındaki bilgilere

www.osmanlicadergi.com sitesinden ulaşılabilmektedir. Resmi twitter adresi ise,
https://twitter.com/osmanlicadergi’dir.
Dergiye abone olmak için, http://www.e-sueda.com/ adresine müracaat edilebilmekte
ve 0 (212) 671 51 80 – 0 (212) 671 51 81 telefonlarından ulaşılabilmektedir

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 4 yorum yapılmıştır
ramazan türker - 16.01.2013 22:29:01
teşekürler bu çok güzel çalışmanın devamını bekliyoruz.
Ömer Faruk - 14.01.2013 10:44:01
Ecdadın ruhunun şad olacağı gelişmeler bunlar.. Umumun nazarının çekilebilmesine dua etmek de gerekir... Allah emeği geçenlerden razı olsun...
ahmet ozkan - 13.01.2013 21:36:15
Katılıyorum. Tanıtımı gördüm face'te. Hoşuma gitti. Osmanlıca dergi güzel fikir. Allah ders kitaplarını da Osmanlıca olarak görmeyi nasip etsin. Ecdad gibi şanlı olmak fedakarlık ister.
Hamza - 13.01.2013 15:53:58
Metin Bey, Osmanlica dergi fikri cok guzel dogrusu. Emegi gecenleri tebrik ediyorum. Zannedersem NT'lerde de satisa baslamis. Guzel seyler oluyor Turkiey'de ve olacak insaallah. Allah sizlerden ve ecdada vefa borcunu odemek isteyenlerden razi olsun. Onlara vesile olacaksiniz. Bu dergi istikbalde takdir ve muhabbet ile anilacak diye dusunuyorum. Haksiz miyim? 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com