05.03.2015
Rota Haber

Polis-astsubaya büyük ikramiye

 
Polis-astsubaya büyük ikramiye

Astsubay ve polisler için hükümet düğmeye bastı...

Haberi Yazdır Email Gönder
15.05.2012 08:12   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
Bakanlar Kurulu'nda masaya yatırılan çalışmaya göre polislerin mecburi hizmet süresi 15 yıldan 10 yıla düşürüldü.
 
1'in 4'ünden emekli olma imkanı olmayan polisler bundan böyle bu haktan yararlanabilecek.
 
Konuyla ilgili çalışmayı İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Bakanlar Kurulu'nda gündeme getirdi.
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gelişmeyi doğrularken o polislerle ilgili geçmişte önemli adımlar attıklarını kaydetti.
 
Bozdağ, şu anda Meclis'te olan Askerlik Kanunu tasarısıyla ilgili asker hizmeti sunan astsubaylarla ve diğer kişilerle ilgili de önemli adımlar bulunduğunu belirtti.
 
Mecburi hizmet süresini 15 yıldan 10 yıla çektiklerini açıklayan Bozdağ, "Öte yandan 1'in 4'ünden emekli olamıyorlardı, onlara 1'in 4'ünden emekli olma imkanı da getiriyoruz. Bu noktada bunu polislere de yansıtacağız, polisler de aynı şekilde olacak. Onunla ilgili geçen Bakanlar Kurulu’nda konuşuldu, talimatı verildi.
 
1'in 4'ünden hem polislerin hem de astsubayların emekli olmasının önündeki engeli kaldıracağız" dedi. Konuyu İçişleri Bakanı Şahin'in gündeme getirdiğini vurgulayan Bozdağ, "Bu eksikliğin giderileceğini düşünüyorum, o konuda çalışma var" ifadesini kullandı.
 
1’in 4’ü müsteşar emekliliği ve yeşil pasaport 
 
Kamu çalışanlarının emeklilik sisteminde 1'in 4'ü en yüksek dereceden emeklilik anlamına geliyor. Müsteşarlar, genel müdürler, genel müdür yardımcıları 1'ün 4'ünden emekli oluyor.
 
Maaşları da ona göre yüksek yatırılıyor. İki yıllık yüksekokul eğitimi alan kamu görevlileri 1'nci derece 4'üncü kademeden emekli olabilirken, astsubay ve polisler, herhangi bir yüksekokul bitirse bile 1'nci derece 3'üncü kademeden emekli olabiliyor. Bu durumda emekli maaşlarında polis ve astsubaylar için adaletsizlik yaşanıyor.
 
EMEKLİ MAAŞI DÜŞÜKTÜ
 
Üniversite mezunu olsalar bile polisler ve astsubaylar en fazla 1'in 3'üne kadar yükselebiliyordu. Bu durumda emekli maaşlarında 50-100 lira arasında hak kaybı olurken, aynı zamanda yurtdışına çıkışlarda kolaylık sağlayan yeşil pasaport kullanma hakkına da kavuşamıyorlardı.
 
Hükümetin çalışmasıyla polis ve astsubaylar ile eş ve çocukları da yeşil pasaport alabilecekler.
 
ZORUNLU HİZMET 10 YIL
 
Mecburi hizmette 15 yıl görev yapma zorunluluğu subay ve astsubaylarda 10 yıla düşecek. Polislerde mecburi hizmet yok.
 
Astsubaylar mecburi hizmette 5 yıl erken ayrılmayla emeklilik, özlük haklarına kavuşabiliyor. 15 yıldan önce ayrılan askerlerden eğitim masrafları tahsil ediliyordu. Bu süre 15 yıldan 10 yıla düşecek.
 
Kaynak: Hasan BOZKURT/ BUGÜN
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 15 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
Misafir - 15.05.2012 16:14:30
Azarlar gibi bildirideki maddeleri Genelkurmay basına vermiş. Değişen bir şey yok. Aynı tas aynı hamam.Kamuoyu tepkisi üzerine serpiştirilmiş göstermelik maddeler.Üniversite bitirenlere verilmeyen kademeler, ön lisans mezunlarının başlangıç derecesinin 9/2 ve lisans mezunlarının 8/1 olması, tazminatlar, subaylarda geçmişte olduğu gibi tahsil durumlarına bakılmaksızın yapılan intibakların astsubaylara da yapılması, olmassa olmazlarımızdan dır.1/4 altının doldurulmaması durumunda değişen bir şey olmayacak.Yeter artık.Yazdıklarımız çözülemeyecek sorunlar değil, saygılarımla;Emekli Astsubay
emekli olanlara hakları verilecek mi - 15.05.2012 16:03:53
TSK 'dan 4 yıl üniversite okuyup 3 kademe aldığımız için 1/3 ünden emekli olduk,Verilmeyen 1 kademe biz emeklilere de verilecekmi? Bilen arkadaşlar yorumlasın lütfen
VATANDAŞ - 15.05.2012 15:38:41
işçi,memur inim inim inlerken kimi kandırıyorsunuz!?...Boş laflara karnımız tok...Yalan!...yalan!...yalan!...
bu ülkenin sigortası - 15.05.2012 14:46:54
Bu açıklamada belirtilenn konuların polise hiç bir faydası yok.yeşil pasaport ve 1/4 değil bizm sıkıntımız bizim isteğimiz ek gösterge nin 3600 olması.unutulmamaılıdır ki bu ülkenin sigortası polis ve askerdir.askerdir.
ali - 15.05.2012 14:38:00
yalan, yalan, yalan.. bu yüzden aralarında fark kalmadı oyum artık kılıçtoroğluna...
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 




iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com