MEB Lise tercihleri ne zaman başlayacak ! Lise tercihleri 2014 - TEOG Lise tercih sonuçları hesaplama   -     Emniyet müdürü Tufan Ergüder'den flaş açıklamalar   -     Lise tercih sonuçları - Liseler ne zaman açılacak ? 2014 Lise kayıtları istenen evraklar   -     17 ürün hakkında toplatma kararı!   -     Üniversite tercih sonuçları Açıklandı - LYS Tercih sonuçları 2014 (ösym tercih açıklama sistemi)   -     Yeni Başbakan kim olacak? AK Parti'de Erdoğan'ın yerine kim gelecek ? Başbakan kim ?   -     Kılıçdaroğlu'nun, Kadir Gecesi mesajı   -     Demba ba oynayacak mı ? Beşiktaş Mainz maçı izle (Beşiktaş Mainz hazırlık maçı hangi kanalda?) canlı maç izle   -     Beşiktaş Mainz maçı canlı izle - Beşiktaş Mainz hazırlık maçı izle (D smart canlı izle)   -     %100 Bedava DSmart Canlı izle - GS TV Canlı Yayın İzle - Online GS TV İzle (GS TV İzle HD)   -  
  23.07.2014
Rota Haber
Ramazanda Kadir Gecesi hangi gün ? Kadir gecesi 2013
Ramazanda Kadir Gecesi hangi gün ? Kadir gecesi 2013.Ramazan ayının anlam ve önemi? Onbir ayın sultanı Ramazan ayı 2013 yılında hangi gün başlıyor?
Haberi Yazdır Email Gönder
01.08.2013 08:40   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Ramazanda Kadir Gecesi hangi gün ? Kadir gecesi 2013.Ramazan ayının anlam ve önemi? Onbir ayın sultanı Ramazan ayı 2013 yılında hangi gün başlıyor? .Ramazan ne zaman? Onbir ayın sultanı Ramazan ayı 2013 yılında hangi güne denk gelmektedir? 2013 Ramazan orucu ne zaman başlayacak? Ramazan ayının anlam ve önemi...

Ramazan veya Ramazan ayı, Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı. İslamiyet'te Ramazan, oruç tutma ayıdır ve kutsal kabul edilir.

Arapça kökenli bir sözcük olan Ramazan, "Ramaza" (çok sıcak olma) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.
Zamanı

Ramazan ayının zamanı Hicri Takvim'e göre düzenlenir. Hicri takvim, Halife Ömer'in zamanında düzenlenmiştir.

Hicri Takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar, miladi takvimden 11 - 12 gün kısadır. Bunun sonucu olarak Ramazan ayı her sene miladi takvimde öne kayar. Yaklaşık olarak her 32 senede bir, Ramazan ayı aynı tarihlere denk gelir.

İslam'da Ramazan ayının önemi

Kur'an'ın ilk ayetlerinin vahyedildiği Kadir Gecesi bu ayın içindedir. Hangi gün olduğu bilinmemekle birlikte Ramazan ayının 27. gecesi Kadir Gecesi olarak kabul edilir.

Kadir gecesi ile ilgili Kur’an’ın 97.süresi olan Kadir Suresinin ilk üç ayeti şöyledir:
Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Sahur

Ramazan ayında oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemeğe ve bu yemeğin yendiği zaman aralığına sahur denir.

İftar

Gün sonunda orucun açılmasına ve bu esnada yenen yemeğe iftar denir.

Ramazan Ne Zaman?

9 Temmuz 2013  Salı günü Ramazan başlangıcı

7 Ağustos 2013 Çarşamba Arefe günü başlangıcı

2013 yılı Ramazan Takvimi ve Oruç Başlangıç Tarihileri şöyle

08 Ağustos 2013 Perşembe Ramazan Bayramı  /1.Gün

09 Ağustos 2013 Cuma Ramazan Bayramı / 2.GÜN

10 Ağustos 2013 Cumartesi Ramazan Bayramı  /3.Gün

 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
30.06.2014
 

Cumhurbaşkanı kim olsun ?


Ankete (87047) kişi katıldı