20.09.2014
Rota Haber
Seçim anketi sonuçları ? Hangi Belediye hangi partide - Yerel Seçim sonuçları
Seçim anketi sonuçları ? Hangi Belediye hangi partide - Yerel Seçim sonuçları. AK Parti, CHP ve MHP'nin belediyelerdeki yolsuzluk soruşturması rakamları dikkat çekti. Saadet Partisi'ne yakınlığı ile bilinen Mili Gazete bugün bu rakamları 'İşte Gerçek Seçim Anketi' diye okuyucuları ile paylaştı.
Haberi Yazdır Email Gönder
14.03.2014 17:10   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 


Seçim anketi sonuçları ? Hangi Belediye hangi partide - Yerel Seçim sonuçları. AK Parti, CHP ve MHP'nin belediyelerdeki yolsuzluk soruşturması rakamları dikkat çekti. Saadet Partisi'ne yakınlığı ile bilinen Mili Gazete bugün bu rakamları 'İşte Gerçek Seçim Anketi' diye okuyucuları ile paylaştı.

Saadet Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Milli Gazete bugün dikkat çeken bir habere imza attı. Partilerin yerel belediyelerdeki yolsuzluk dosyalarını rakamları ile birlikte vererek hangi partinin hakkında daha çok yolsuzluk soruşturması var oranları ile birlikte okuyucularına duyurdu.

AK Parti bu oranda yüzde 51 ile birinci parti olurken CHP yüzde 28 ile ikinci parti oldu.

51 ilde yerel seçim anketi - TIKLA

İşte Milli Gazete’nin “İşte Gerçek Seçim Anketi” başlığı ile duyurduğu o haber:


Türkiye, parti liderlerinin toplumsal gerilimi ile genel seçim havasında bir yerel seçime doğru hızla yol alıyor. Ancak seçmen ve kamuoyu, hangi belediyeyi hangi parti ve adayın alacağı, birinci, ikinci, üçüncü partinin hangisi olacağı gibi soruları ve seçim anketlerini merak ediyor. Milli Gazete, farklı bir habere daha imza atarak 30 Mart 2014 belediye seçimlerinin gerçek(!) anketini yayınlıyor.

Aralık 2013 yılında Yolsuzluk iddiaları ile istifa etmeden hemen önce İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, Bursa Milletvekili Aykan Aydemir’in soru önergesine TBMM’de verdiği Belediyelerle ilgili yolsuzluk soruşturması rakamları, gerçek seçim anketini yansıtıyor. Buna göre 2009 ile 2013 yılların arasında İçişleri Bakanlığı’nca yolsuzluk iddiası ile soruşturma izni verilen 1.752 belediye başkanından 678’i AKP’li, 511’i CHP’li, 263’ü MHP’li, 121’i BDP’li, 179’u ise diğer partilerden oluşuyor.

YOLSUZLUKTA YARIŞIYORLAR

İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler’in verdiği yanıtlara göre 2009-2013 arasında yolsuzluk ve benzeri nedenlerle görevinden uzaklaştırılan belediye başkanlarında ise AKP birinciliği BDP’ye kaptırıp, üçüncü olabiliyor.  CHP ise yine birinci olamıyor ve ikincilikte kalıyor. 1 Belediye Başkanı ile MHP,  üçüncülüğü AKP’ye kaptırıp dördüncü olabiliyor. Buna göre, söz konusu dönemde görevinden uzaklaştırılan toplam belediye başkanı sayısı 29. Bunlardan 15’i BDP’li Belediye Başkanı, CHP’li Belediye Başkanı 6, AKP’li Belediye Başkanı 5, MHP’li Belediye Başkanı 1, BTP’li Belediye Başkanı 1, Bağımsız Belediye Başkanı 1

Aralık 2013 yılında Yolsuzluk iddiaları ile istifa etmeden hemen önce İçişleri Bakanı Muammer Güler’in, Bursa Milletvekili Aykan Aydemir’in soru önergesine TBMM’de verdiği Belediyelerle ilgili yolsuzluk soruşturması rakamları, gerçek seçim anketini yansıtıyor. Buna göre 2009 ile 2013 yılların arasında İçişleri Bakanlığı’nca yolsuzluk iddiası ile soruşturma izni verilen 1.716  Belediye Başkanından 882’si AKP’li, 496’sı CHP’li, 171’i MHP’li, 52’si BDP’li, 115’i ise diğer partilerden oluşuyor.

Belediye seçimleri öncesi, paranın gücü ile seçmeni yönlendirmeye yönelik partiler ve adaylarla ilgili bir kısım anketler bir yana, Milli Gazete çok farklı bir seçim anketini yayınlıyor. Oğlunun yolsuzluğa karıştığı iddiasıyla daha sonra istifa eden İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler’in 20 Aralık 2013 tarihinde bir soru önergesine verdiği cevap, adeta belediyelerin gerçek seçim anketi özelliğini taşıyor. Bursa Milletvekili Doç. Dr. Aykan Erdemir’in, İçişleri Bakanlığı’nca yürütülen ön inceleme, soruşturma ve görevden uzaklaştırmalara ilişkin  TBMM’de 7/26402 Esas No.lu yazılı soru önergesine, İçişleri Bakanı Muammer Güler’in verdiği cevapta, partisi AKP, yolsuzluk soruşturmasında yüzde 51,3’le birinci çıktı. İşte İçişleri Bakanlığı’nın açtığı “Yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırmak, nitelikli zimmet, terör örgütü üyeliği, rüşvet alma suçları ile dava açtığı” belediyelere ilişkin açıklaması:

AK PARTİ, BELEDİYELERDE 1.NCİ!

“ 29/03/2009 – 01/04/2013 tarihleri arasında Bakanlık Makamınca verilen 1.716 soruşturma izni verilmesi kararının 882’si, Ak Partili, 496’sı CHP’li, 171’i MHP’li, 52’si BDP’li, 115’i ise diğer partilere mensup belediye başkanları hakkındadır.” Bakanlığın TBMM Başkanlığına verdiği resmi yazıda, 2002-2009 yılları arasında Belediye Başkanları hakkında yürütülen soruşturma ve görevden uzaklaştırmalara ilişkin bir kayıt ise bulunmadığı belirtiliyor.

İŞTE GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRILAN BELEDİYE BAŞKANLARI

İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler’in verdiği yanıtlara göre 2009-2013 arasında yolsuzluk ve benzeri nedenlerle görevinden uzaklaştırılan belediye başkanlarında ise AKP birinciliği BDP’ye kaptırıp, üçüncü olabiliyor.  CHP ise yine birinci olamıyor ve ikincilikte kalıyor. 1 Belediye Başkanı ile MHP,  üçüncülüğü AKP’ye kaptırıp dördüncü olabiliyor.  Buna göre, söz konusu dönemde görevinden uzaklaştırılan toplam belediye başkanı sayısı 29.  Bunlardan 15’i BDP’li Belediye Başkanı, CHP’li Belediye Başkanı 6, AKP’li Belediye Başkanı 5, MHP’li Belediye Başkanı 1, BTP’li Belediye Başkanı  1, Bağımsız Belediye Başkanı 1
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar