01.03.2015
Rota Haber

Şike davasında Yargıtay kararını verdi mi?

 
Mehmet ILGAZ

Mehmet ILGAZ
Rotahaber

Futbol dünyasında o kadar çok tuhaflıklar, adaletsizlikler, hakem hataları, iltimaslar, adam kayırmalar, kulübüne göre muameleler var ki, saymakla bitiremezsiniz. Elinizi nereye atsanız, nahoş şeylerle karşılaşırsınız.

Haberi Yazdır Email Gönder
24.12.2012 14:45   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Türk futbolu almış başını bir yerlere doğru doludizgin gidiyor. Sahalarda oynanan futboldan kimse hoşnut değil. Tribünler bir türlü dolmuyor. Sahalarda sürekli tatsız olaylar yaşanıyor. Futbolun paydaşları da, üzerlerine düşeni yapmak yerine, reyting peşinde koştuklarından bu problemlere bir türlü çözüm de bulunamıyor.

Futbol dünyasının içerisindeki garabetliklerin haddi hesabı yok. TFF’sinden televizyonlarına kadar, alemin içerisindeki tüm figürler her gün değişik bir komediye imza atıyor. Sadece son birkaç günde futbol adı altında yaşanan 3-5 olayı bile kaleme alınca, karşımızda devasa bir problem yumağı olduğunu çok rahatlıkla görebiliyoruz. İşte bunlardan birkaç tane trajikomik enstantene; 

- Futbol konuşulmaktan çok, cacık yapmak, etrafa saldırmakla ün yapmış ve halkın büyük çoğunluğunun yayınlanmasından rahatsız olduğu Telegol programının yapımcısı-sunucusu Serhat Ulueren, RTÜK Etik Kurulu Üyesi yapılıyor. Millet program yayından kaldırılsın diye bangır bangır bağırırken, programcı ödüllendiriliyor.

- İsmiyle makusen mütenasip, Beyaz Futbol programında Ahmet Çakar, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın sonunun Kaddafi’ye benzeyeceğini ima ederek “kanlı mı, kansız mı gideceğini?” söyleme cüretini gösterebiliyor. Aynı programa bağlanan Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener’e 12 maç ceza verilen Meireles hakkındaki düşüncesi sorulunca, ”Saç stiline ve dövmelerine bakınca, hakeme o hareketleri yapması doğal” deyip izleyenleri şaşırtıyor. Aynı Şener geçen yıl, Emre Belözoğlu ile Didier Zokora arasında yaşanan olay ile ilgili kıyameti koparıp, “ırkçılığın çok kötü bir davranış olduğunu, futbolcusunun hakkını sonuna kadar arayacaklarını” söyleyerek ortalığı ayağa kaldırmıştı. Kendi takımında da benzer saç stili ve dövmelere sahip futbolcuları olan bir kulüp başkanının kendisiyle bu kadar çelişmesi hiç anlaşılır değil.

- Şöhretini, şike soruşturması sürecinde Fenerbahçe’ye yaptığı saldırılara borçlu olan Mehmet Baransu, Futbolizm programında, “Siyaset Aziz Yıldırım’ın güç kaybetmesini bekliyor. Taraftarla arası açılıp güç kaybettiğinde Yargıtay süreci daha da hızlanacak” diyerek, yargılama sürecine direkt etki edebiliyor. Baransu’nun Yargıtay süreci ile ilgili başka bildikleride mi var acaba?

- Medyada Galatasaray-Fenerbahçe maçının hakemi Halis Özkahya’nın raporunu değiştirdiği söylentileri dillendirilmesine rağmen, PFDK’nın Meireles’e verdiği cezada maç görüntüsü izleme gereği duymadan bu kararı alması herkesi hayrete düşürmüştü. 36 kamerayla çekildiği ile övünülen bir maçın görüntüsü seyredilmeden böyle önemli bir karar alınması ne kadar doğru? Üstelik bu görüntülerden futbolcunun tükürmediği devletin kanalı TRT tarafından açıklanıyor. Olay Tahkim Kurulu’na taşınınca da, Fenerbahçe Kulübü duruşmalı toplantı talebiyle futbolcusunu kurula getirirken, Meireles ile yüzleşme şansı yakalayacak ve kendini aklama fırsatı bulacak olan hakem Halis Özkahya, toplantıya katılma cesaretini bile gösteremeyip, söylentileri haklı çıkartıyor.

- Enteresan olan bir konu da, istediği zaman futbolcunun burnundaki kıla kadar çekim yapan yayıncı kuruluş Lig TV’nin, Meireles ile hakem arasında geçen diyaloğun görüntülerini, PFDK’nın cezayı açıklamasından sonra kamuoyuyla paylaşması. Bütün kulüplere eşit mesafede ve tarafsız olması gereken bir kurumun böyle davranmasındaki amacı ne olabilir ki?

Bu yazdıklarımız denizden bir kaç katre. Futbol dünyasında o kadar çok tuhaflıklar, adaletsizlikler, hakem hataları, iltimaslar, adam kayırmalar, kulübüne göre muameleler var ki, saymakla bitiremezsiniz. Elinizi nereye atsanız, nahoş şeylerle karşılaşırsınız. Böyle olunca da taraftar, sahaya da girer, sis bombası da atar, dünyaya da rezil eder.

MEHMET ILGAZ / ROTAHABER

mehmetilgaz@outlook.com

www.twitter.com/mehmedilgaz

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 8 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
TEKZİP - 25.12.2012 22:30:10
BİRAZ YAZAR VE KALEM ONURU VAR İSE OKUYUCUYA DOĞRU HABERİ İŞAR EDİNMİŞSE YAZAR OKURLARINDAN SİTENİN YAYINLADIĞI VİDEODAN SONRA ÖZÜR DİLER YA DA BU HABERİNDEN DOLAYI KALEMİNİ PARDON KLAVYESİNİ KIRAR AMA O YANLIZ AVRUPADA VE UZAK DOĞUDA OLUR
SÖZÜM YAZARA - 25.12.2012 14:56:26
Kendi yazdığın site ROTAHABER in haberine bak Meireless tükürmüş mü, tükürmemiş mi? Bu arada sen de gelişme görüyorum, ilk defa Galatasaray dan bahsetmemişsin :)
abdullah - 25.12.2012 08:39:17
evet gercekten tat tuz yok artık futbolumuzda
alperen - 25.12.2012 00:57:17
yaptığı hareketin neyini savunuyorsunuz allah aşkına,futbol dünyasındaki haksızlıklar kirli işler üç büyüklerden birinin canı yanınca mı aklınıza geldi.anadolu kulüplerine haksızlık yapılırken neredeydi yüreğiniz kaleminiz elle gol atarlar sıkıntı yok 50 metre uzakta ceza sahasında kendilerini atarlar cart penaltı,mafya kılığı ile kulüp yönetirler gıgıkınız çıkmaz şimdi kalkmış ne haksızlıklar varmışda peh peh hadi oradan...
e.kartal - 24.12.2012 23:34:48
yazılarınız gerçekten muhteşem umarım böyle devam eder.
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com