28.02.2015
Rota Haber

Suriyeliler diploma aldı

 
Suriyeliler diploma aldı

Osmaniye'deki konaklama tesisinde lise eğitimi alan Suriyeli öğrencilere diploma verildi.

Haberi Yazdır Email Gönder
09.10.2013 15:10   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Osmaniye'deki konakla tesisine sığınan ve burada aldıkları lise eğitiminin ardından sınavda başarılı olan Suriyeli 75 öğrenciye törenle diploma verildi.

Tesis Yöneticisi ve Toprakkale Kaymakamı Murat Uzunparmak, eğitim çadırındaki törende yaptığı konuşmada, Suriyeli 75 öğrenciye diploma vermenin sevincini yaşadıklarını söyledi.

Türkiye'ye sığınan Suriyelilere her konuda sahip çıkıldığını vurgulayan Uzunparmak, şunları kaydetti:

"Suriyeli öğrencilerin eğitimine yönelik hazırlanan 'Suriyeli Misafir Öğrencilere Türkçe Öğretimi' projesi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, UNICEF Türkiye, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları, Gaziantep Üniversitesi ve Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülüyor. Suriyeli gençlerimiz kampımıza geldiğinde lise eğitimi almak ve üniversiteye gitmek istediklerini iletti. İlgili birimlere yapılan başvuru kabul edildi ve gençlerimiz eğitim aldı. Yapılan sınavda başarılı olan 75 kardeşimiz de diploma aldı. Bu öğrencilerimiz, Türkiye'deki üniversitelere kayıt imkanı elde etmiş oldu. Kampımızda Türkmen kardeşlerimiz var. Aynı dili konuşuyor, aynı duyguları paylaşıyor ve aynı tarafa bakıyoruz. Türkiye'de okuyarak kendi ülkelerine de hizmet edecekler. Bizler de bundan mutlu olacağız, gurur duyacağız."

Uzunparmak'ın konuşmasının ardından Suriyeli öğrencilere diplomaları verildi.

Kaynak:AA

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
 
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır...
 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com