28.02.2015
Rota Haber

Tarihçi Mısırlıoğlu, Akif'e 'Pezevenk' mi dedi

 
Tarihçi Mısırlıoğlu, Akif'e 'Pezevenk' mi dedi

Tarihçi-Yazar Kadir Mısırlıoğlu, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'a "Pezevenk" dediği ileri sürüldü. Mısırlıoğlu ise sitesinde yaptığı açıklamada, bu iddiayı redderek, orada 'Pezevenk' değil, 'desene' dediğini söyledi.

Haberi Yazdır Email Gönder
14.03.2012 16:59   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

ROTAHABER / ÖZEL

 Tarihçi-Yazar Kadir Mısırlıoğlu, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'a ağır hakaretlerde bulunarak 'Pezevenk" dediği ileri sürüldü. Mısırlıoğlu ise sitesinde yaptığı açıklamada, bu iddiayı redderek, orada 'Pezevenk' değil, 'desene' dediğini söyledi. 
 
Mısırlığlu'nun hakaret ettiği ileri sürülen ses kaydıyla kendisine komplo kurulduğunu ve bunu yapanların da Atatürkçü çevreler olduğunu iddia etti. Açıklamada, ses kaydı dikkatle dinlendiğinde o kelimenin kesinlikle kullanılmadığı da vurgulandı. İnsanların ilk dinlediğinde alt yazının etkisinde kalarak desene kelimesini pezevenk olarak algıladığını öne sürdü.
 
Söz konusu tartışmanın fitilini ateşleyen Mısırlıoğlu'nun katıldığı bir konferansta yaptığı konuşma ateşledi. Konuşmasında Mehmet Akif Ersoy'u eleştiren Mısırlıoğlu'na izleyiceler sert tepki gösterdi. Bu tepkiler üzerine de Mısırlıoğlu konferansı terketmek zorunda kaldı. Mısırlıoğlu, tartışmaya neden olan konuşmayı ise konferans çıkışında yaptı.
 
Mısırlıoğlu konuşmasında, "Ben Akif yanlış birşey söylediyse tenkid edemezmiyim? Bu nasıl bir şey. Böyle anlayış mı olur, bu taassup. Yunanla öç için mi döğüştün, ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal diyorsun İstiklal Marşı'nda. Bunları hiç düşünmemişer." diyerek savundu.
 
"NE KORKACAĞIM .........?"
 
Açıklamasının devamında eleştirilerinin dozunu iyice artıran Mısırlıoğlu, Mehmet Akif Ersoy'a tartışmaya neden olan o kelimeyi söyledi. O cümle ise şöyle; "80 Yıl sonra Yunan'ı hala Sakarya'da mı vehmediyorsun da 'korkma' diye başlatıyorsun. Niye korkacam lan, dünya benden korksun (p..zevenk/desene). Mehmet Akif serserinin teki..." 
 
TORUNLARI YARIN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
 
Yaşanan bu durum üzerine Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, Kadir Mısırlıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.
Argon, "Rahmetle anarken, onun hatırası milyonlarca Türk ve Müslüman dünyasında saygıyla anılırken, ülkemizde Milli ve manevi değerlere saygın çalışmalarla tanıdığımız Tarihçi-Yazar Kadir Mısırlıoğlu'nun İstanbul'da verdiği bir konferansında Mehmet Akif için ağza alınmayacak kadar ağır sözler sarfederek hakaret etmesi ve bunun basın yayın yoluyla, internet ortamlarına düşmesi aziz milletimizi olduğu kadar ailesi ve torunları olarak bizleride derinden yaralamıştır. Bu nedenle, Kadir Mısıroğlu hakkında TCK'nın ilgili ceza maddeleri kapsamında "Mehmet Akif'in Aziz hatırasına hakaretten" dolayı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız." dedi. / ROTAHABER 
 
İŞTE TARTIŞMAYA NEDEN OLAN O SÖZLER
 
 
 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 100 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
Cem Kaya - 19.04.2012 17:15:07
ATATÜRK düşmanı sahte tarihçi sahte müslüman bop raportörü coniler Irakta müslüman kanı dököp müslüman kadınların ırzına geçdiyse bu değersiz adamın büyük katkısı var
Ömer Faruk - 28.03.2012 17:12:44
Sizi anlamak mümkün değil! Bu kadar bilgisizlik olmaz.. MISIRLI nedir be! MISIRoğlu Tarihçinin adı.. Çok komik duruma düşüyorsunuz..
yolcu - 18.03.2012 15:09:07
Meseleniz İSLAM olsun. Davanız İslamın davası olsun. Putlarınıza laf edilince de İslamla cevap verin. Mehmet akifinde elbet menfi tarafları vardır. bunları dile getirmekte ne var.. Adam peygamber değil ya.
tarcan - 15.03.2012 21:48:00
serserin teki diyor, yetmez mi...
mehmet - 15.03.2012 09:06:00
şöhret budalası zavallı sen kim Mehmet AKİF kim boşuna zıplama Akifin paçaları sana yüksek gelir.
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com