16.04.2014
Rota Haber
Tarım arazileri miras kanunu değişiyor
Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçiliyor. Meclis’e sunulan yeni düzenlemeyle, tarlalar 20 dönümden küçük olmayacak. İşte yeni gelen düzenlemeler…
Haberi Yazdır Email Gönder
31.05.2013 16:08   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu
 

ROTAHABER - Tarımsal işletmelerdeki araziler asgari büyüklüklerin altında olmayacak. Araziler çocuklardan birine bırakılacak, satılacak veya ailece işletilebilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu’ndan geçen Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı ve Medeni Kanun’da değişiklik öngören tasarı Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Yapılacak miras konusunda yeni düzenlemeler getiriyor. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanan sistem, bundan böyle ülkemizde de miras düzenlemesinde yer alacak. Tarımsal arazi ve işletmeler, bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak asgari büyüklüklerin altında bölünemeyecek.

Mirasçılara vefatın ardından kendi aralarında anlaşmaya varabilmeleri için 1 yıllık süre tanınıyor. Anlaşmaya varılamaması durumunda işletmenin kullanıcısını mahkeme belirleyecek. Mirasçılardan istekli olmaması halinde işletmenin tamamı satılabilecek. Arazi sahibinin vefatı halinde mirasçılar devir işlemini en geç 2 yıl içinde tamamlayacaklar. Devir işlemlerinden damga vergisi, harç ve diğer masraflar alınmayacak.

Mirasçılar, arazilerin işletmesini bir kişiye verebilecekleri gibi şirket vasıtasıyla da işletebilecekler. Mirası devralanlar istekleri halinde kredi de kullanabilecekler. Düzenlemeyle, tarlalarda 20 dönüm, dikili arazilerde 5 dönüm, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dönümün altında bölünme olmayacak.

Mirasçılara devri yapılan arazilerin tarım dışı kullanımlarında meydana gelebilecek değer artışları diğer hissedarlara kullanıcı tarafından eşit olarak ödenecek.Mirasçıların anlaşmazlığı halinde satış işleminde öncelik sınırdaş tarım arazisi sahibine verilecek. Kanun yürürlüğe girmeden önce açılan davalarda eski hükümler uygulanacak.

Kaynak: ROTAHABER

 
 
 
 
 
 


    Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 3 yorum yapılmıştır
filazof - 02.03.2014 13:16:59
hayirli olur insallah ne diyelim
mesut kru - 01.06.2013 00:37:52
keşke kardeşlerden birisi alsa, zaten tarlada çalışan herkesin durumu malum, kardeşlerden her birisi ben payıma düşeni alayım dese kanunda olmaz birisi alacak dese, o zaman mahkeme yolu ile satılacagı için parası olana gun dogdu, sayın bakan eger bu yasayı çıkartırsanız sayın başbakana hakkımı helal etmem bilsin, sen zengini daha zengin fakiride köle mi yapacaksın, 3 tane stk nın istegi olacak diye ben baba mirasımdan mı olacagım
Ad Soyad - 31.05.2013 22:18:30
Yanlış bir uygulama olur. Miras haktır. Herkesin babasından kalan toprakta hakkı vardır. Kardeşler, akrabalar anlaşabilse zaten araziyi bölmezler, birisine devrederler. Şİmdi anlaşamayan kardeşler birbirleri ile çok daha dargın olacak. Kuvvetli olan, parası olan zayıf kardeşi ezecek. Zayıf olan kardeş baba toprağından atılacak. Bu kanun kaş yapayım derken göz çıkartacak. Bizden söylemesi.... 
 
 >