30.01.2015
Bende Oku  |  RotaMobil          Reklam    Sitene Ekle    Ana Sayfam Yap    İletişim    Künye

The Times'dan çarpıcı şike iddiaları

 
The Times'dan çarpıcı şike iddiaları

The Tımes yazarı Ashling O'connor kaleme aldığı makalede Aziz Yıldırım'dan UEFA'ya ve TFF'den başbakan Erdoğan'a kadar ağır iddiaları kaleme aldı.

Haberi Yazdır Email Gönder
08.03.2013 11:18   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

ROTAHABER

"3 Temmuz zihniyeti bir plan dahilinde hareket eden örgütlü bir zihniyettir. Kaldı ki, bizim silahlı suç örgütü olmadığımızı en iyi bilenler, bu kararları alan ve aldırtanlardır. Bizimle her fırsatta görüşen, yemek yiyen, top oynayan, bizlerin imzalarıyla Fenerbahçe Kongre Üyesi olanlardır. Zaten bu süreçte bize en acı veren, en ağrımıza giden, arkadaşımız, dostumuz olarak yanımızda yer alan, bizleri açılışlara davet eden, birlikte Fenerbahçe maçlarını seyrettiğimiz bu kişilerin, hem de bu insani ilişkilerimiz sırasında bizleri dinliyor ve takip ediyor olmalarıdır. Ve daha da ötesi bu kişilerin bizlere şikeden ve ahlaktan bahsedebilmeleridir. Ben bunlara kısaca ahlaksız diyorum." böyle demişti Aziz Yıldırım katıldığı bir Tv proğramında...

Yıldırım kızgındı çünkü bahsettiği 3 Temmuz zihniyeti Türkiye'de ve dünyada yankı bulan ŞİKE operasyonu idi. Aziz Yıldırım kendisi aleyhinde ifade veren veya aleyhinde açıklama yapanları ahlaksızlıkla suçluyordu...

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım Şike soruşturmasının ardından 1 yıl tutuklu kalmış ve sonrasında serbest bırakılmıştı... 

Türk basınında şike soruşturması neredeyse tamamen unutulmuş durumda. Durum bizde böyle iken  The Tımes Türkiye'de yaşanan şike olayını yeniden gündeme getirdi. Üstelik sadece bir makale olarak değil. Yazı içerisinde ki kodlar ön plana çıkarıldığında TFF'nin de şikenin daha fazla dillenmemesi için tavır koyduğu iddiasını ortaya atıyor. 

İşte Ashling O'connor'un The Tımes'te kaleme aldığı yazının satır aralarına saklanan iddiaları:

"Türkiye’nin en güçlü adamlarına yönelik polisin telefon kayıtları üzerinden yürüttüğü soruşturmayı takiben, ülkenin en saygın hâkimlerinden biri, bu kişiler hakkında şike, rüşvet, dolandırıcılık ve yasa dışı suç örgütü üyeliği suçlarından toplamda 42 yıldan fazla hapis cezasına hükmetti.

Yasa 11 saatte değiştirilerek şike için belirlenen azami hapis cezası 12 seneden 3 seneye düşürülmemiş olsaydı, cezalar çok daha büyük olabilirdi.

Mehmet Ekinci’nin ( Futbolda şike davasını karara bağlayan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı )  93 yönetici, futbolcu ve menajer hakkındaki hükmü arasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a şikeden verilen 3 yıl 9 aylık ceza da bulunuyordu.

Davanın yalnızca 2010-2011 sezonunun ikinci yarısını kapsadığı düşünülürse, durum oldukça ürkütücü. Birinci ligde oynanan 17 maçın tam 13’ü manipüle edilmiş…

Bunların 7’si Fenerbahçe’nin oynadığı müsabakalarken, 6’sı da Fenerbahçe’nin en yakın rakipleri olan Trabzonspor ve Bursaspor’un rakiplerine yönelik “teşvik primini” içeriyor maç sonuçlarına başkanlar arası anlaşmaya dayalı bir yaklaşımla etki edilmiş."

Böyle diyor O'connor... Ama satırların devamında yasa dışı bahse dair açık bir delil bulunmamasına rağmen aslında polisin elde ettiği telefon kayıtları, fotoğraf ve organize suç örgüt liderleri ile yapılan görüşmelerin belgeleri yeterli bir kanıttır diyor. 

"Yalnız" diyerek başladığı satırda bu soruşturmada amacın şikeyi ortaya çıkarmak olmadığını şöyle yazıyor " Almanya’daki Bochum davasına benzer şekilde burada da ilk operasyonların esasen şikeyi açığa çıkarmak gibi bir niyeti yoktu."

UEFA ve TFF ŞİKE'NİN NERESİNDE

O'connor yazının devamında iddiaları daha ileri götürerek bu şike olayının içinde UEFA ve TFF'ninde olduğunu gündeme getirmeye çalışıyor...

... iki yıldır devam eden sürede ve 11 Fenerbahçe görevlisinin mahkûm edilmesinin üzerinden altı aydan fazla süre geçmesine karşın UEFA hala gereğini yapmış değil. TFF ise yöneticilerin suçlarını ayrı tutarak kulüpleri aklamış durumda.

TFF'nib yöneticeler her ne kadar klüp başkanı olsalarda onların yaptıkları hatalar klübü bağlamaz gerekçesi ile işlenen suçları klüpten ayırarak yöneticilerin kişisel hataları haline getirmesinin aslında TFF'ninde şike soruşturmasının bir an evvel kapatılmasını istediğini söylüyor.

UEFA hakkında yazdıkları ise yenilir yutulut cinsten değil. Çünkü O'connor UEFA'nın para karşılığı bu şike olayının üzerine gitmediğini kaleme alıyor ve bunu şu satırlarla okuyucuya aktarıyor...

"Ağustos (2012 yılı) Ayında UniCredit ve Koç Holding’in sahip olduğu Yapı Kredi Bankası Şampiyonlar Liginin resmi sponsoru oldu üç yıllık sponsorluk bedeli...

Türkiye’nin en zengin ailelerinden birinin oğlu olan Yapı Kredi müdürü Ali Koç ise, herhangi bir kanuna aykırı eylemde bulunmamış olsa da şikeli sezonda Fenerbahçe kulübü başkan yardımcısıydı…"

Kısaca UEFA sponsorluk karşılığı sustu demek istiyor...

Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım ile röportaj yapmak istediğini dile getiren yazar Yıldırım hakkında nedense farklı bir tanıtım yapmayı tercih ediyor. "Devletin savunma sanayi ihaleleriyle servet kazanan inşaat mühendisi Yıldırım da röportaj tekliflerini reddetti."

Başbakan Erdoğan İddiası

The Tımes yazarı asıl bomba iddiasını yazının son kısmına saklamış...

TFF disiplin Kurulu Üyesi Reha Alp'in kendisi ile röportaj yapmayı kabul ettiğini ama üst kurulun buna engel olduğunu okura aktardıktan sonra şu sözlerle yazısını bitiriyor...

"Alp, kişilerin eylemleriyle kulüplerin birbirinden ayrılmasına yönelik TFF’nin kural değişikliğinden sonra Ağustos ayında görevinden istifa etti.

Bu değişiklik, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Fenerbahçe taraftarı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen yıl Mart ayında İstanbul’da gerçekleşen UEFA Kongresi’nde yaptığı konuşmadan sonra gerçekleşti. Erdoğan, kulüpleri cezalandırmak milyonlarca masum taraftarı da cezalandırmak olur demişti.

Erdoğan’la yaptığı toplantının ardından UEFA Başkanı Michel Platini de bu prensibe katıldığını ifade etmişti. 2010-2011 şampiyonu sıfatıyla 64.1 milyon Türk Lirası elde eden Fenerbahçe hiçbir yaptırıma uğramadı…"

O'connor aslında bu şike olayının artık oldu bittiye getirildiğini ve bu işin daha fazla uzatılmadan diyet ödeterek kapatıldığını özetlemek istiyor yazısında.

TFF, UEFA, ve başbakan Erdoğan hakkında yazdıkları kendi izlenimlerinin ardından ortaya koyduğu iddialar. Ama şu bir gerçek ki ülkemizde şike çoktan unutulmuş durumda...

Yazının orjinali için tıklayınız

Kaynak: Rotahaber

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 12 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
edip berk - 09.03.2013 13:16:50
yılmaz efendi sana cevap verirsem ciddiye aldığım sanılır. senin saçma sapan sözlerine asla cevap vermem. umarım istanbullusundur. çünkü artık anadolu uyanmaya başladı. 3 istanbul takımına eski sempati azaldı. artık tuttuğumuz takım nufüs kağıdımızda yazıyor. son söz; yol yakınken " edep yahu"...
Yılmaz - 09.03.2013 01:54:52
Edip berk!! "Edep yahu edep!" derken haklısında bende aynı şekilde sana "edep" be birader oturda karadayı dizinde ki savcının yediği herzeleri izle diyorum.Haa o bir dizidir ve bizim savcılarımız öyle şeyler yapmaz diyorsan sana acırım sadece.Eğer bu ülkede adalet olsaydı bir davaya iki farklı iddaname hazırlayan şike savcıları (iddanamelerden birinde el ile düzeltme yapılmış) bu iddanamelere trabzona ait tapeleri koymayarak ( delil saklama) işledikleri suçlardan dolayı hesap vermeleri gerekirdi.Ama seninin gibi cahillerin olduğu bir ülkede o savcılar daha çokkk at koşturur.
Yılmaz - 09.03.2013 00:09:11
Şike yok ama şike yaptın iftirası var.Hakim mehmet ekincinin kararı amatör olarak top oynamış savcıların görüşlerine göre vermesi var ki bu tam bir evlere şenlik komedi.Anlayın artık futbol gibi bir profesyonel yapının amatörler tarafından sorgulanıp cezalandırılmaya kalkıldığını.O yüzden hakim kararında yaptığımız bir hata varsa bu diğer mercilerde düzeltilebilir diyor.Yani hakimde biliyor nasıl ve nerede çuvalladıklarını.Bu dava (sahte ve kanunsuz deliller nedeniyle örn.tapeler) yargıtaydan dönecek.Mehmet ekinci bey o zaman hiç utanmayacak mı tekarar aynı davaya bakarken?
edip berk - 09.03.2013 00:00:50
edep yahu edep. şike yaptınız. yırtınmayın akparti sizi Haklayacağına AKladı. dürüstlükten bahseden erdoğan bir gecede febe yi yıkayıp AKladı.bir tek mahkeme süreci kaldı. o da AKlanır. anadolu insanı şehrinin takımına sahip çıkmadıkça;tezgah böyle gelmiş böyle devam eder. bu soruşturmanın baş aktörü örneğin Antalyaspor olsaydı ne olurdu "a c e p" eğer aynısı oludu diyorsan diyecek birşey yok neyse son söz : edep yahu edep!
öz sa - 08.03.2013 23:18:52
siz unutturmazsınız ,merak etmeyin.. satlık bazı kalemler vardır,bilirsiniz sanırım.. kısa bir süre sonra gerçekler ortaya çıkınca ne yazacaksınız merak ediyorum?
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
Sıra  Takım O G B M P
1 Fenerbahçe 17 12 3 2 39
2 Beşiktaş 17 12 2 3 38
3 Galatasaray 17 12 2 3 38
4 Bursaspor 17 8 5 4 29
5 İstanbul Başakşehir 17 7 7 3 28
6 Trabzonspor 17 6 8 3 26
7 Gaziantepspor 17 7 3 7 24
8 Mersin İdmanyurdu 17 6 5 6 23
9 Kasımpaşa 17 6 5 6 23
10 Gençlerbirliği 17 5 7 5 22
11 Akhisar Belediyespor 17 4 6 7 18
12 Kayseri Erciyesspor 17 3 8 6 17
13 Eskişehirspor 17 3 8 6 17
14 Torku Konyaspor 17 4 5 8 17
15 Karabükspor 17 4 3 10 15
16 Çaykur Rizespor 17 3 5 9 14
17 Sivasspor 17 3 5 9 14
18 Balıkesirspor 17 3 3 11 12 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com