03.03.2015
Rota Haber

TOKİ İmparatorluğu ve pursantaj

 
Önder AYTAÇ

Önder AYTAÇ
Rotahaber

İhaleler çok şeffaf olsa bile, imalat aşamasında yapacağı usulsüzlükleri bilen ve bunları nasıl halledeceğini TOKAİ'leyen firmalar ise, rayiç bedelin çok daha altında düşük teklifler vererek, ihaleleri kazanmaktalar.

Haberi Yazdır Email Gönder
29.11.2012 20:21   Normal Yazı Boyutu Orta Yazı Boyutu Büyük Yazı Boyutu

TOKİ İMPARATORLUĞU VE PURSANTAJ

Onlarca oldu TOKİ ile ilgili makalemiz. Her yazılan makaleden sonra da geri dönüt olarak pek çok e-maili ve mektubu da sizlerden almaktayız. Aslında hani derler ya; ‘bir dokun bin ah işit’ diye,TOKİ konusu da gerçekten de böyle olmuş..

Aşağıya alıntıladığım mektupta da bakın neler yazılıyor. Yine TOK(A)İ, yine Türkiye’nin bir yerleşim birimindeki TOKİ konutlarının, inşaatlarının yapıldığı bir yerden yurdum insanın anlattıkları…

‘…TOKİ ile alakalı yazınızı okudum ve konu ile alakalı ben de bazı yaşadıklarımı farklı bir acıdan sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle TOKİ ile nasıl tanıştığımı ifade edeyim. …. mühendisi olarak mekanik tesisatlar yapan firmada çalışırken, TOKİ’ye bir bina yaptık. Bildiğiniz üzere TOKİ sadece konut yapmıyor. Kamunun hastane inşaatlarının çoğunu da TOKİ yap(tır)ıyor.

Bu inşaatların yapımı ve kontrolü ise şu şekilde yapılmakta. TOKİ ihaleye çıkar ve bu iş bir inşaat firmasına iş verilir. İnşaat firmasını şantiyede denetlemek için de dışarıdan müşavir bir firmadan hizmet satın alınır. Sistem bazında bakıldığında bu durum çok mantılı geliyor. TOKİ sürekli şantiyede bulunmadığı için, müşavir firma da müteahhidi denetlemiş oluyor. TOKİ ise marka onaylarını ve hak edişleri müşavir ile birlikte yapıyor.

TOKİ’nin uzman diye adlandırdıkları mühendisler, ayda bir şantiyelere gelip hak ediş yapıyorlar. Hak ediş dediğimiz de işin yüzde kaçının bittiğinin tespiti demektir. Bu işe verilen adda pursantaj oluyor. Hemen sizinde anlayacağınız üzere yüzde kaçının bittiğinin tespiti ise kişiden kişiye değişen göreceli bir durum. İnşaata şöyle bir bakarsınız ve siz dersiniz ki % 10’nu bitmiş. Ben de derim ki % 15 i bitmiş. Bu iki yüzde de, her iki tarafın da ispatlayamayacağı rakamlar, değil mi?

İşte bu belirsizlik TOKİ uzmanlarına inanılmaz bir güç veriyor. Alınan işin milyon dolarlarla olduğunu düşünürseniz, % 5 fark çok büyük paralar anlamına gelebiliyor. Bu parayı müteahhittin bir kaç ay önce veya bir kaç ay sonra –geç- alması da nakit durumunu çok etkileyeceği için, TOKİ uzmanının küçük bir orandaki –rakamdaki- oynaması, çok büyük değerleri ifade edebiliyor.

Şimdi yukarıda ki açıklamaların ışığında size neredeyse her TOKİ’de yaşanılanları anlatmak istiyorum. Firmalar açısından TOKİ ile çalışmak çok önemli. Çünkü TOKİ büyük ölçekli işleri taşeron firmalara veriyor. Bu firmalar açısından da TOKİ’den alınan işler neredeyse ilgili firmaların bugüne kadar aldığı en büyük işler olabiliyor. O nedenle de, TOKİ’den iş alan firmalar açısından, aldıkları işin üstesinden gelip, alınlarının akı ile qldıkları işleri yapmaları ayrıca önem kazanıyor…

Bizim patron ufak bir araştırma ile TOKİ uzmanlarının nasıl bir çalışma karakterlerinin olduğunu, nelere dikkat ettiklerini, neleri önemsediklerini veya neleri önemsemediklerini araştırdı. İlk karşısına çıkan bilgi de şu oluyor; ‘TOKİ ile iş yapan herkesin bildiği’ gibi; ‘TOKİ ile iş yapacak isen, uzmanlarını göreceksin. Yoksa iş yaptırmazlar’ oluyor. Normalde patronumuz böyle rüşvet işlerine bulaşmayan birisi. Ancak bir kere de olsa tadına bakmış oldu. Sadece "…." için bile uzmana 200,000 tl firmamız tarafından verildi. Sebep ise bize zorluk çıkarmaması. Bu arada, yanlışlıkla fazla sıfır koymadım. Yazı ile iki yüz bin Türk lirası…

Ben olaylara yabancı olduğum için resmen patrona; ‘Biz şimdi rüşvet veriyoruz. Siz ne yapıyoruz’ desem de, patronumuz; ‘bu parayı vermezsek iş yaptırmazlar. Bu parayı bizi idare edin ve çok zorluk çıkarmayın’ diye veriyoruz dedi. Şantiyeye gittik ve uzmanı beklemeye koyulduk. Şantiye girişindeki bir kalabalık da bize doğru gelmeye başladı. Bir sürü taşeron müdürleri, patronları iki üç kişinin etrafını sarmışlar ve sanki koruma görevi yaparcasına bizim olduğumuz tarafa doğru geliyorlar.

‘Ben bir arak kendi kendime acaba TOKİ Başkanı mı geldi?’ diye düşündüm. Sonra tanışmamız sonucunda, gelenin sadece uzman olduğunu anlamış oldum. Bir uzmana, bu kadar yalakalık veya iltifat nedendir acaba? Muhakkak bir nedeni olmalı. Nedeni işte yukarıda ki yüzdelik dilimin mümkün olduğu kadar yüksek olmasını sağlamak.

Bunun bilincindeki uzman hazretleri de, gücünün insanlar üzerindeki etkisini izleyip zevkten dört köşe oluyordu. Tanışma faslından sonra bana karşı yaklaşımları bu sefer beni iki kat hayretlere düşürdü. Normalde şurası niye böyle, burası yanlış olmuş demesini beklerken; ‘müşavirin adamları ile aranız nasıl? İşlerinize karışıyor mu? Uyanık biri mi?’ türünden sorularla, kendi hareket alanını kısıtlayacak bir sıkıntı var mı yok mu onu ölçtü. Tabi böyle davranmasının en önemli sebebi de verilmiş olan 200,000 tl olsa gerek. Uzmanın çantasında 5-6 adet hiç açılmamış telefon hattı ve bir sürü yeni basit telefonlar da dikkatimi çekti. Telefon konuşmalarının dinlenme ihtimaline karşı, taşeronlar ile kendi normalde kullandığı hattı ayırmış ama taşeron hattını sürekli değiştiriyor. Bu aşamadan sonra ben firmadan ayrıldım. Arkadaşlarım aracılığı ile neler döndüğünü de takip etmeye çalıştım.

Sonuç olarak uzman parasını aldı. Bizim firma zorlanmadan ve daha sonra öğrendiğime göre bazı uygunsuz imalatlar da yaparak o şantiyeden ayrılmış oldu. Aynı TOKİ uzmanı başka bir şantiyeye gidip, mekanik işlerinizi şu firmaya vereceksiniz babında telkinlerde de bulunduktan sonra, inşaat firması işi eski çalıştığı firmaya vermek zorunda kaldı. Ve böylelikle de süreç, yeni bir iş ile yeniden başlatılmış oluyor. TOKİ bu gibi uzmanlardan kaynaklanan usulsüzlükleri önlemek için, sürekli uzmanların baktıkları şantiyeleri değiştirir. İşte bu nokta da esas usulsüzlüğü öğrenmiş oluyorsunuz. Çünkü bu verilen 200,000 tl sadece bir uzmana gitmiyor. Bir saadet zincir dahilinde, belli yerlere dağıtılıyor ki, sonradan gelen uzman da önceki uzmanın hatalarını örtbas etsin. Tabi anlaşılacağı üzere, bu iş uzman ile halledilecek bir iş değil. Şebekenin en ön eli ve ayakları ise daha da yukarıdakiler…

Önder Bey size şantiyenin ismini, firma ismini, parayı alan uzmanların isimlerini, inşaatın ismini ve bu titan mutluluk zincirinin içinde olan organize işlerdeki ağır ağabeylerin de isimlerini veriyorum. Ama lütfen bunlar sizde kalsın. Şu aşamada kullanmayın…’ diyordu gelen mektup…

Ben şimdi; TOK(A)İ işleri için ‘TOKİ İmparatorluğu dersen haksız mıyım?’ Ne dersiniz?.. Ben bir şey demiyor, olanları Sn. Başbakan Erdoğan’a havale ediyor ve çok ama çok üzülüyorum!.. Devletimizin yüz akı inşaat sektörü dediğimiz TOKİ’de bile böyle işler dönüyor ise… Dahasına ne diyelim ki?..

Son olarak; TOKİ inşaatlarının ihale aşamasında çarkın nasıl işlediğini bilmeyen veya o çarka para akıtmak istemeyen firmalar, maliyetleri daha yüksek çıkardıkları için onlar ihaleleri kazanamamakta… İhaleler çok şeffaf olsa bile, imalat aşamasında yapacağı usulsüzlükleri bilen ve bunları nasıl halledeceğini TOKAİ'leyen firmalar ise, rayiç bedelin çok daha altında düşük teklifler vererek, ihaleleri kazanmaktalar.

Twitter: @onderaytac

E-mail: tarafim@gmail.com

 
 
 
 
 
 
 


  Ad Soyad
    Mesajınız
 
Dikkat: Yazılan yorumlardan yazanları sorumludur. Rotahaber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Adli merciler yorum yazanların IP numaralarını istediğinde yasa gereği vermek durumundayız.
  Bu habere 20 yorum yapılmıştır - Tüm yorumlar için tıklayın...
Takla Savar !!! - 01.12.2012 06:24:54
Ali cakmak ta tam bir "Dumm Kopf"imis.Yazar canakkale bogazi diyor! Ali hala vay yandim diyor. Bu tip akinci pintiler, cocuklarina bir pisiklet almazlar israf diye, yemezler, icmezler ! Enayi gibi bos kagida bir imza atip yimpaslara paralari kaptirirlar. Arkasindan da bu paralarla cihat yaptiklarini zannederler.Canim buda düpe düz enayilik degilmi? Ula Dumm Kopf daha dün at arabasiyla gezenler,toki ve benzerleri sayesinde AT ile Devletin ormanlarinda cirit atiyor.Tanirim bu tipleri aksamlari almanlarin WC sini temizler, sonra buralarda akinlara cikarlar.Ver ali Ver! Neyin varsa ver! Bize ne?
Takla Savar !!! - 01.12.2012 06:04:37
Kraldan cok kralcilar türedi, müslüman maskesiyle ortalikta dolasip gavurluklara sahip cikiyorlar.Bir kamu yararina meslek olmasi gereken gazetecilik,nerede ise iktidara yalakalik ve dalkavukluk meslegine cevirdiler.Zaten herkesin malumu tokatcilik isini yazar kösesine almis, birseyler yazmis! Vayefendim sen nasil olurda yazarsin diye ortalikta sirtlan manin ne manasi var simdi?Türkiyenin adinin Rantiye oldugunu bilmeyen birimi var?Milyon TL ler ortada buharlasiyor,bakan kabul ediyor! Dalkolar gicini yirtiyor. Ula yalakalar sizler dürzümüsünüz?ne yazsin yazarlar? Padisahim cok yasa,! öylemi?
ahmet ak - 30.11.2012 23:37:08
Toki yıllardır diğer devlet kuruluşları gibi memlekete faydalı işler yapmıştır. Lakin faydalı işler yaptı diye de yolsuzlukları yazılmasın iyilikleri yazılsın denemez tabi ki. Mektubu gönderen, yazıda anlaşılacağı üzere bu işi yapanların isimlerini de vermiş. Önder Hoca yazmamış bunları. Savcıya gitsin diye yazan yorumcular olmuş ama bunun sizce sonu ne olur. Herkes biliyor ki bu gibi usulsüz olayları belgelemek çokta kolay değil. Şunu biliyorum ki belediyeler ve kamu kuruluşları ile inşaat anlamında biraz çalışan herkes bu tür olayları zaten bilir. Şaşıranın aklına şaşmak lazım vesselam...
ali çakmak - 30.11.2012 21:14:50
Ali çakmaktan Ergenekon yalakalarına.Aytaç beyin üslubunu hissediyorum yorumlarınızda.Almancı kardeş diye;Tiye almaya çalıştığınız ben ve benim gibi akıncılar olmasaydı:sizin gibiler aç kalırdı 70 li yıllardan itibaren.Dikkatinizi çekerim;siz ve sizin gibi olanlar dedim.Bizler gibi Alnının teriyle rızkını kazananlar değil.Siz bizlerden olamazsınız.Çünki bizler tarih boyunca sizin gibilerle mücadele ettik ve siz kan emicileri tanırız.Sizler hep güçlünün,bizlerde hep haklının yanında yer alırız.Verdiğiniz linklerdeki yazılarıda siz hazırlamışsınızdır.yürekliysen bu yorumu yayınlarsın.
ata ersoy 2008 - 30.11.2012 16:44:23
Mütehaitliğe bukadar hevesli grup sanırım Süleyman Tapınağı'nı yeniden inşa eder.Taş USTAları İsrail'e göz kırpıyor.
Tüm yorumlar için tıklayın...


 
 
 
Reklamlar
 
iscialimi.net
TermalYurdu
DirektSahibi
amirler.net
yenialanya
ozeregli
memurlarnet.biz
perdesaticilari.com
kozandiyari.com
haber-24.com
ecyad.com.tr
haberinsuyu.com